Tarihi Altınlı Köprü Restorasyon Yapılıyor.

Gölbaşı’nın simgesi Tarihi Altınlı Köprü Restorasyon işlemi tamamlanıyor. Göksu Çayı üzerindeki yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen Altınlı Köprü’de, başlatılan yenileme çalışmalarını Kaymakam Can Aksoy yerinde inceledi.

Kaymakam Can AKSOY, İlçe Emniyet Müdürü Aytaç UÇAN, İlçe Jandarma Komutanı Erdinç AĞCAKOYUNLU ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh ÖZDEMİR ile birlikte, restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Altınlı Köprü’de incelemelerde bulundu.

Enjeksiyon Yöntemi İle Restorasyon çalışması yapılan Altınlı Köprü’deki çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Sayın Can AKSOY, yaptığı açıklamada, Tarihi Altınlı Köprü “Adıyaman -Göksu -Araban Projesi” projesi kapsamında yapım ihalesi geçekleştirilen Çetintepe Barajının maksimum su kotunun altında kaldığı belirlenmiştir. Bu nedenle tarihi köprünün restorasyon proje çalışmaları baraj altında kalacak yapıya uygun olarak hazırlanıp ilgili koruma kurulunun onaylandıktan sonra ihale edilerek restorasyon çalışmaları başlamış durumdadır. Restorasyon çalışmaları kapsamında, yapının özgün dokusunu korumak, doğa koşullarına ve zaman aşımına karşı direncini arttırabilmek, daha fazla bozulmasını önlemek için birtakım müdahaleler gerçekleştirilecektir.Geçmişten günümüze ulaşan bir kültür varlığı olan Altınlı Köprü’yü yapıldığı dönemin kültürel, sosyal ve ekonomik durumunun canlı bir tanığı olarak, bilimsel ilkeler çerçevesinde restorasyonunun gerçekleştirilip günümüz toplumuna ve gelecek nesillere kazandırılması sağlanacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir