Sunday, 28 February, 2021

|
Suriyeli Öğrenciler İçin Konferans Yapıldı

Konferans, Şehit  Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleşti 

Adıyaman’daki bütün İmam Hatip liseleri ve ortaokuları müdürleri ve müdür yardımcılarının katıldığı konferansta Suriyeli öğrencilerin okullandırılması görüşüldü.

Konferansa Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Okul Müdürleri ile Müdür yardımcıları katıldı.

Konferansta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, “İlimizde 27 bin Suriyeli vatandaş yaşıyor. Bu çocuklarımızın imam hatip liselerine kayıtlarını arttırmak ve imam hatip liselerine ortaokullarına kayıt yaptırmaları için bir toplantı düzenliyoruz. Din öğretimi genel müdürlüğümüzden gelen uzmanla imama hatip ortaokulu ve liselerinde görevli okul müdürlerimizle, müdür yardımcılarımızla hep beraber toplantıda bulunuyoruz. Suriyeli öğrencilerimizden geçici eğitim merkezinden olanlar ve ilkokula devam edenler, 4. sınıftan 5’e geçenler ve 9. sınıfa geçenlerle ilgili bu toplantı, bu çocuklarımızı okullaştırmak ve imam hatip liselerine kazandırtmak ve ondan sonrada üniversiteye inşallah devam etmelerini sağlamak amaçlanıyor”dedi.

– YANLIŞ ALGI VAR

İmam hatip okulları ile ilgili yanlış bir algının olduğunu belirten Kızılkaya, “Böyle bir yanlış algı var. Türkiye genelindeki oranlarda daha düşük seviyede imam hatip liseleri ve ortaokul oranımız şu anda 200 tane. Ortaokulumuzun 24 tanesi imam hatip ortaokulu, liselerimizin de 96 taneden 18 tanesi imam hatip lisesi. Bunların içinde baktığımızda yüzde 20’lik öğrenci potansiyeli var. İmam hatip liselerinin Türkiye genelinde bu oran öyle imam hatip ortaokullarında ise yüzde 10.5 toplam ortaokulu öğrencisi sayısının imam hatip ortaokulu öğrenci sayısının oranı yüzde 10.5’de. Türkiye ortalamasının yüzde 2 puan altında şu anda. Bizim amacımız; hem ortaokulda hem lisede imam hatipleşmeyi Türkiye ortalamasının üstüne çekebilmek Bunun içinde uğraşıyoruz, aslında çok fazla okul değil, okula çok fazla öğrenci kazandırmaya çalışıyoruz. Bunun içinde bu toplantıda bunlar konuşuluyor. Şu anda esas amaç; imam hatip liselerinde ve ortaokullarında eğitim öğretim kalitesini yükseltmek ” şeklinde konuştu.

Leave a Reply