Thursday, 28 January, 2021

|

Gölbaşı Fen Lisesi’nde ,Şırnak Küpeli Dağı’nda, PKK/PYD terör örgünün askeri birliğe saldırısı sonucu 17.05.2017 tarihinde şehit olan, Tankçı Uzman Çavuş Musa Vuruşkan’ın adının verildiği “Şehit Musa Vuruşkan Z Kütüphanesi” Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy tarafından açıldı.

Fen Lisesi Müdürü Mehmet Daloğlu, yaptığı açılış konuşmasında , Z kütüphanelerin her okul için gereklilik olduğunu, okullarının şehir merkezine uzak bir mesafede olduğundan dolayı da Fen lisesi için de zorunluluk olduğunu belirterek, bundan dolayı okul bünyesinde böyle bir kütüphanenin bulunmasının hem öğrencilerin zaman kaybını hem de başka yerlerde dersleriyle ilgili araştırma yapmak zorunda kalmalarını engellemiş olduklarını belirtti.

Daloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zenginleştirilmiş kütüphanemizin içerisinde 11 adet devamlı internete bağlı bilgisayar var 62 öğrenci aynı anda kütüphanede çalışabilir. Ayrıca 2 adet satranç masası ve 124 metre de kitap rafı mevcuttur. ,dedi. Ben kütüphanemizin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum, kütüphanemizin ilçemize ve okulumuza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılış töreninde konuşan Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir ise ”Kütüphaneler gerçek üniversitelerdir, biliyoruz ki milletleri yükselten ve ilerleten zengin kütüphaneleridir. Bu yüzden bizlerde gençlerimizin istifadesine bu önemli ve zengin sofrayı açıyoruz. Eğer bu sofradan beslenirlerse gelecekleri çok aydınlık olacaktır. Aksi taktirde sadece onların değil hepimizin sonu hüsran olmakla karşı karşıya kalacaktır. Bu gün yürümek yerine motorlu taşıtlar kullanan, düşünmek yerine televizyon seyreden, spor yapmak yerine playstation oynayan, sohbet, muhabbet, seminer yerine cep telefonlarıyla zaman öldüren, kütüphane koridorları yerine internet sitelerinde dolaşan çocuklarımızı mutlaka kütüphanelere yönlendirmeliyiz dedi.”

Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy ise konuşmasında şunları söyledi:

”Bu gün Zenginleştirilmiş kütüphane olarak ta adlandırılan Z Kütüphane’nin Fen Lisesindeki ayağını açmak için bir aradayız. Burada kıymetli misafirlerimiz var. Şehidimiz Musa Vuruşkan’ın ailesi ile beraberiz. Geçtiğimiz günlerde ailemizi ziyaret ettiğimizde şehidimizin askeri okullar sınavını kazanmak için geceleri de olsa kardeşlerinin yardımıyla ders çalışıp askeri okulu kazandığını öğrenmiştik. Bizim için bir kütüphaneyi böyle dişiyle tırnağıyla okuyarak vazife alan şehidimizin adıyla açmak ayrı bir onur, inşallah ismini daha büyük eğitim, sağlık ve sosyal kurumlarda da yaşatma fırsatı ve mutluluğu olur. Fen Lisesi, kuruluşundan 2 sene sonra bu noktaya gelmiş. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi vatandaşın eğitime karşı duyarlı olması, bölgeden gelen siz değerli kardeşlerimizin geleceğimize birer mum ışığı olacağınızı düşünüyoruz. Bu anlamda Gölbaşı Fen Lisesi sadece Gölbaşı için değil bölgeden gelen genç arkadaşlarımızla beraber her geçen gün daha ileriye gidecek ,bizlerde inşallah önümüzdeki senelerde sizlerin üniversitelerdeki başarılarıyla övünmeye devam edeceğiz”

Kaymakam Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu gün açacağımız Z kütüphaneyle beraber bundan sonraki hedefimiz ilçemizde İlkokulumuzda okul binası içerisinde etüt merkezi açmak. İkinci hedefimiz Etüt Salonu. Biz Sosyal Dayanışma Vakfı olarak bu sene içerisinde özellikle Kız Meslek Lisesinin kullanımına uygun Sosyal Dayanışma Vakfının Fon Yönetimin de onaylarıyla 200 kişilik bir kız yurdu ve bir tanede de Milli Eğitim İlçe Müdürlüğümüzün raporları sonrasında eğer Fon Kurulu uygun görürse inşallah Fen Lisemizin ,bu arka tarafındaki çürük raporu olan yurtları yıktırıp yerine yapacağımız modern bir yurtla okulumuzu tanıştıracağız. Tüm bunların sonunda sizlerden de bir beklentimiz olacak. Tabi sizlerden herkes doktor, mühendis olmanızı bekliyor. Ancak ben öncelikle sanatçı olmanızı, şair olmanızı ,mimar olmanızı, hayatı güzelleştiren dalları da es geçmeden önceliklerinizin bunların olmasını tavsiye ediyorum. En az tıp Fakültesi mezunları kadar iyi şairlere, iyi sanatçılara, mimarlara, başarılı güzel sanatlar bölümlerinde yetişen insanlara ihtiyacımız var. Bu konularda inşallah sizlere rehberlik eden öğretmenlerinizde sizleri bu bölümlere yönlendirirler. Belediye Başkanımızla yaptığımız bir Ankara seyahatinde bu Zenginleştirilmiş Kütüphane konusu gündeme gelmişti. Bu anlamda da ben başkan beye teşekkür ediyorum. Şehidimizin ailesine de tekrar katılımları için teşekkür ediyorum”

Düzenlenen törene Şehit Tankçı Uzman Çavuş Musa Vuruşkan’ın anne ve babası Mehmet-Hüsne Vuruşkan, Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy, Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Yazar Duran Boz,Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Bekir Gaznevi, İlçe Jandarma Komutanı Erdinç Ağcakoyunlu, İlçe Emniyet Müdürü Aytaç Uçan, ve  İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ali Şeyh Özdemir, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Leave a Reply