Monday, 19 April, 2021

|
'Şehit Fahri Yaldız Gençlik Merkezi' Temeli Atıldı

Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

2010 yılının Mayıs ayında, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Gazze’ye insani yardım götüren uluslararası sularda ‘Özgürlük Filosu’nun Türk bandıralı Mavi Marmara gemisine İsrail komandoları tarafından sabaha karşı helikopter ve botlarla yaptığı baskında 10 kişinin şehit olduğu, 30 kişinin yaralandığı olayda şehit olanlardan Adıyamanlı Fahri Yaldız’ın adına ‘Şehit Fahri Yaldız Gençlik Merkezi’nin temel atma töreni düzenlendi.
Temel atma töreni öncesi açılış konuşmasını yapan İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş,”İHH İnsani Yardım Vakfı başta ülkemiz olmak üzere yaklaşık 140 ülkede savaş, doğal afet ve benzeri sebeplerden dolayı mağdur olmuş veya zulme maruz kalmış insanlara 24 yıldır yardım faaliyetinde bulunan bir dernektir. Adıyaman yerelinde de aynı inanç ve anlayışla merkezde 370, ilçelerimizle beraber toplam 500 yetim çocuk ve ailelerine düzenli olarak gıda, kurs, kırtasiye ve benzeri yardımlarla çocuklarımıza ve ailelerimize yardım etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda ilimizde bulunan muhtaç ailelerimize toplamda şuan kayıtlı olan 140 muhtaç ailemize, düzenli olarak gıda yardımı ve beyaz eşya gibi ve benzeri eşyalar yardım etmeye çalışıyoruz”dedi.

“Suriye’den, Irak’tan, Afganistan’dan farklı ülkelerden savaş sebebiyle ilimize iltica etmiş toplamda şuan kayıtlı olan 950 mülteci ailemize yine gıda gibi benzeri yardımlarla düzenli olarak destek olamaya çalışıyoruz” diyen Akkuş, şöyle devam etti:

“Adıyaman İnsani Yardım Derneği sadece yardım faaliyeti gösteren bir kuruluş değil. Aynı zamanda deprem, yangın ve benzeri doğal afetlerde Acil Arama Kurtarma birimimizle depremde veya yangın gibi benzer doğal afetlerde yaklaşık 40 tane gönüllü arkadaşlarımız müdahale ederek elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Malumunuz Samsat İlçesi’nde yakın zamanda geçirdiğimiz depremde Acil Arama Kurtarma birimimize ait 40 gönüllü kardeşlerimizle beraber bölgeye intikal edip orada çadır kurulumunda ve benzeri faliyetlerle ve yine aynı zamanda aşevi kurulumunda 4 araçla beraber 40 gönüllü arkadaşımızla 8 gün boyunca 15 bin yemek çıkartarak ordaki kardeşlerimize yardımcı olmaya çalıştık. Bugün temelini atacağımız içeriğinde lojistik depo, hizmet binası aynı zamanda acil arama kurtarma ve yetim birimlerimizin oluşturduğu ofisler olacak ve yine iki katını şuan bakmış olduğumuz yetim çocuklarımıza düzenli olarak değerler eğitimi kursları ve onları topluma doğru bir şekilde kazandıra bilmek için sosyal etkinliklerin yapılabileceği bir gençlik merkezi inşa etmeye çalışıyoruz.”

Fahri Yaldız’ın kardeşi Habip Yaldız ise “Bu merkezin yetimlere, mazlumlara, mülteci kardeşlerimize ihtiyaç sahiplere ağabeylik yapacağımı, burada hayırlı ve güzel işlerini yapacağından şüphem olmadığı buradan belirtmek istiyorum. Hayırlı hizmetlerden, sevaplardan da şehidimiz Fahri ağabeyimizin de nasip vereceğini biliyoruz”dedi.

İHH Bölge Koordinatörü Muhammet Muaz Özaslan ise şunları kaydetti:

“Biraz uğraştık, yaşarken gördük ama bugünlere geldik. İnşallah bu binamızın açılışına da hep birlikte hep beraber gerçekleştirmiş olacağız. Bu sizlerde çok iyi bildiğiniz üzere bu mekan sadece mekan değil, hizmet binası değil, burası sadece bir dernek merkezi değil, çalışmaların yürütüldüğü bir yer değil, Allahın izniyle siz kadir şinas Adıyaman halkımızın da destekleriyle, cömertliğiyle tanıdığımız, cesaretiyle tanıdığımız, hayırda öncülük yapan Adıyaman’ımızın bir bereket vahi kapılarından bir tanesi olacak inşallah. Bugünde bunun ilk başlangıcını burada hep beraber yapmış oluyoruz, hep beraber şahit olmuş oluyoruz. Kıymetli Fadıl ağabeyimin de biraz önce ifade ettiği üzere Adıyaman’da  hem genel içerisinde hem de dünyanın kendisi içerisinde bulunan geçitler sizlerin cömertliği ile biz aracı olmuş oluyoruz. İHH olarak şunu da çok iyi biliyoruz ki; bu topraklar çok cömert, çok kardeş, nasıl insanların toprakları hassaten de   bu insanların sizlerle birlikte olmanın bu hayırlı işlere şahit olmak şahsım adına çok mutluluk verici ve gurur verici. Allahın izniyle çok hayırlı işlerimiz olmuş olacak”

– EĞİTİM VERECEĞİZ

Bu merkezde gençlere eğitim vereceklerini anlatan Özaslan, “İnşallah burada geleceğimiz olan bizim bundan sonra yüz akımız olan gençlerimizin burada inşallah eğitimleriyle alakalı diğer çalışmaları ile ilgili, İslam coğrafyasını tanımalarıyla alakalı hayırlı ve bereketli işler olmuş olacak. Tabiki her başlanan iş bir bitiştir, burada da yeni bir başlangıçla Allah nasip ederse 6-7 ayda bilemedin 1 yılda bilemiyoruz zaman geçtikten sonra bu binanın içerisinde inşallah bu hayırlı işlere bizde dahil olmuş olacağız. İHH insani yardım vakfı siz cömert Anadolu insanın gayretleri, cömertliği, desteği ile şu anda dünya üzerinde dönemsel çalışmalara birlikte yaklaşık 1 milyon yetim çocuğa, yetim kardeşimize bizlerdeki insani yetimlere sahip çıkmaya, İslami emanetlere sahip çıkmaya, himaye etmeye, onların karışmamaları, zahire olmamaları için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bunlarla birlikte bölgede gerçekleştirmiş olacağımız çalışmalar biliyorsunuz, gerçekleştiriş olduğumuz çalışmalar ve en önemlisi il kıblemiz Kudüs Mescid-i Aksa ile ilgili hep farkındalık, hep bilinç oluşturmamalı, sizlerinde çok yakınen hatta bir şehit vermiş olduğumuz Mavi Marmara Gazze ile alakalı, Kudüs ile alakalı çok yoğun çalışmalarda yürütüyoruz. Hassaten bu mekanın, bu güzel hizmet kapısının Fahri Yaldız ağabeyimizin şahsen ibret ediyorum, kendime örnek aldığım Allahta bizlere bu şerefi nasip edecektir. Bu ağabeyimizin yolunda gidersek inşallah ağabeyimizin ismini verim hiç olmasa da çok güzel dayanıklı bir durum, çok iyi işler, çok çok güzel işler olacak” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından  ‘Şehit Fahri Yaldız Gençlik Merkezi’nin dualarla temeli atıldı.

Leave a Reply