Friday, 23 April, 2021

|

Düzenlenen programda konuşan Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy, GAP idaresinin sağlanmış olduğu yüzde 70 hibe desteğiyle bu makinelerin dağıtıldığını söyledi.

Bunun bir göle maya çalma olduğunu belirten Kaymakam Aksoy, “ Elimizden geldiği imkânlar ölçüsünde örnek teşkil edebilecek, üretimlerimize bir çeşitlilik verecek, kalitesini arttıracak bu ürünlerdeki çekirdek problemini ortadan kaldıracak şekilde planlanan, modellenen bir makine. İnşallah bunla beraber diğer üretici arkadaşlara da örnek olmasını diliyorum. Bu projelerdeki amaç bu makinelerin tanıtımı ile beraber bunların diğer üreticilere örnek olmasıdır. Alım aşamasında destek verenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gölbaşı İlçe Müdürü Mehmet Fatih Altında ise yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere ilçemiz tarım alanında Gölbaşı peygamber üzümü üretimi ile on plana çıkmaktadır. ilçemizde kurutmalık olan bu çeşidimiz yanında kabarcık, azezi, kızlar tahtası gibi gerek sofralık olarak tüketilen gerekse de pestil, pekmez, sucuk gibi yan ürünlerin üretiminde kullanılan çeşitlerimiz yetişmektedir. pestil, pekmez gibi yan ürünlerin üretimindeki en büyük isçilik uzum suyunu sıkmaktır. çiftçilerimiz uzum suyunu üzümleri ayakla ezmek suretiyle elde etmekteydi. bugün burada Gölbaşı kaymakamlığı ile birlikte yürüttüğümüz ve GAP idaresi tarafından %70 oranında hibe seklinde desteklenen projemiz kapsamında dağıtılacak olan 37 adet üzüm sıkma makinesi ile pestil ve pekmez yapımında kullanılacak olan üzümlerimizin suyu ayakla sıkmaya göre çok daha az isçilikle, daha hijyenik ve modern şartlarda elde edilmiş olacaktır. Üzüm sıkma makineleri bir çiftçinin tüm gün ayakla ezdiği uzumu bir saatte rahatlıkla isleyip suyunu çıkarmaktadır. uzum üretimiyle on plana çıkan ilçemizde, bu projemizin yanında Gölbaşı bağlarının telli terbiye sistemine geçirilmesi ve bağlarımıza kurutma alanlarının yapılmasa gibi projelerimiz de devam etmektedir.”

Yarbaşı Köyü Muhtarı Hüseyin Çoban, yetkililere teşekkür ederek, “Üzümün çiğnemesi zor olduğu için üzümlerimizin tamamını pekmez yapmıyorduk. Bu makine işimizi çok kolaylaştıracak. Ben daha önce denedim. Verimli çalışıyor. Posada hiç su kalmıyor. İşimizin kolaylığının yanı sıra, üretimde artacak. Köy olarak ihtiyacı olan üreticimize vereceğiz. Mobil olduğu için istenilen yere taşınabilir. Ben projeye destek verenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra düzenlenen törenle üzüm sıkma makinesi çiftçilere dağıtıldı.

Leave a Reply