Thursday, 28 January, 2021

|

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde açılan kurslara yaklaşık 102 kursiyer kaydoldu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, okuma yazma seferberliği kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan seferberlik kapsamında kendilerinin de ellerinden geleni yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti.

Okuryazar oranını artırmak için çalışmalara devam ettiklerini aktaran Uçar, şunları kaydetti:

“Okuryazar seferberliğini artırmak için afişler hazırladık. Müftülükle görüşerek camilerde ilan edilmesini sağladık. Daha sonra da bu kapsamda kurslarımızı açmaya başladık. Şu anda çeşitli okullarda açılmış olan kurslarımızda 102 kursiyer bulunmakta. Diğer okullarda da bu kursları başlatacağız. İnşallah başarılı oluruz. ” dedi.

Kursiyerlerden 66 yaşındaki Ayşe Fatma Doğan, zamanında okul olmadığını anlatarak “Okuma yazmam öğrenmenin şimdiye nasip oldu.”dedi.

Kursiyerlerden 65 yaşındaki Nafiye Aslantaş, okuma yazma bilmemenin zorluğundan bahsederek, “Nereye gitsem sormak zorunda kalıyorum. Otobüse bineceğim hangi zamanda kalkacağını sormak zorunda kalıyorum. Bir adres numara geliyor birilerine sormak zorunda kalıyorum. Böyle de çok mahcup oluyorum. “

Kursiyerlerden 60 yaşındaki Aysel Ulaş ise telefon kullanmadığı için kursu tercih etiğini belirterek, “bir yere gitmek istediğimde gidemiyorum, sürekli sormak zorunda kalıyorum. Öğrenmek için geldim.”

Kursiyerlerden 61 yaşındaki Zeynep Ekizler ise Kursa torunu, kız kardeşi ve kızıyla ve kardeşlerinin eşleriyle katılan katıldığını ifade ederek telefon kullanmadığı için okuma yazma kursuna katıldığını söyledi.

Şehit Ahmet Demir İlkokulunda açılan okuma yazma kursunda 25 kadın eğitim alacak.

Leave a Reply