Modern Ceviz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi

Gölbaşı ilçesinde GAP İdaresi tarafından desteklenen ve Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Modern Ceviz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında fidan dikim ve damla sulama sistemi tesis çalışmaları devam ediyor.

alışmaları yerinde inceleyen ve çiftçilerle bilgi alışverişinde bulunarak projeyi değerlendiren Gölbaşı Kaymakamı Mutlu Köksal, projenin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek proje anısına bir adet ceviz fidanı dikti.

Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, proje hakkında verdiği bilgide “Kurum olarak yürüttüğümüz bu projemiz ile 12 çiftçimize 10-15 dekar aralığında değişen kapama ceviz bahçesi tesis ediyoruz. Bu bahçelere aynı zamanda toprakaltı ve toprak üstü olmak üzere damla sulama sistemlerini de çekiyoruz. Projemiz GAP İdaresi tarafından %70 oranında hibe şeklinde destekleniyor. Projemizi bahar ve güz dönemleri olmak üzere iki etap şeklinde gerçekleştirip yaklaşık olarak 250-300 dekar boş araziyi ceviz üretimiyle meyveciliğe kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Projeden faydalanan çiftçilerden İsmet Gürmüş ise “İlçe Tarım Müdürlüğünün projeden faydalandırdıkları arazim daha önce atıl haldeydi, herhangi bir gelirim de yoktu bu araziden. Ceviz dikip damla sulama sistemi döşemek istiyordum ancak masrafı bana fazla geliyordu. Sağolsun devletimiz %70ini hibe ederek bahçemi tesis etti. Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Kaymakam Mutlu KÖKSAL esnaf ziyaretlerine devam ediyor

İlçe esnaflarını ziyaret eden Gölbaşı Kaymakamı Mutlu KÖKSAL hasbihalde bulunarak biraraya geldiği vatandaşların sorunlarını, düşüncelerini, fikir ve önerilerini dinledi.

Esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğunu belirten Gölbaşı Kaymakamı Mutlu KÖKSAL kapısının vatandaşlarımıza her zaman açık olduğunu, istedikleri zaman şikayet ve düşüncelerini paylaşabileceklerini dile getirdi.

Esnaflarımıza misafirperverliklerinden ötürü teşekkür eden Gölbaşı Kaymakamı Mutlu KÖKSAL ziyaretlerinin devam edeceğini belirtti

Harmanlı Halk Şenliğine Yoğun İlgi

Bu Yıl İlki Düzenlenen Harmanlı Belediyesinin Organize Ettiği “Harmanlı Halk Şenliği” Büyük İlgi Gördü. Halk Şenliğinde Aslı Strokes ve THM Sanatçısı Nurettin Rençberin Türküleri İle Sahne Aldı.

Harmanlı Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci ” Bu Yıl İlkini Yaptık İlerleyen Yıllarda Daha İyisini Yapmak İçin Çalışacağız. Kasabamıza Yaptığımız Yol , Kaldırımlar, İçme Suyu Çalışmaları Belediyemizin Aslı Görevi Olduğu Gibi Kültürel Etkinliklerede Sahip Çıkmak Harmanlı Belediyesinin Görevleri Arasındadır. Kasabamız İçin Her Gün Daha İyisini Düşlüyor ve Gerçekleştiriyoruz. Etkinliklerimize Gelen Tüm Misafirlerimize Teşekkür Ediyor Hoşgeldiniz Sefa Getirdiniz.” Dedi.

Nurettin Rençber Söylediği Şarkılara Eşlik Eden Seyircilere Keyifli Bir Akşam Sunarken Konser Sonrası Halk Şenliği Hatırasına Sanatçı Aslı Strokes ve Nurettin Rençber Plaket Takdim Edildi.

Genç çiftçilere 170 hayvan dağıtıldı

Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi” kapsamında 2018 yılında İlçede 24 genç çiftçinin başvuruları kabul edildiğini belirterek Küçükbaş hayvan desteği hak eden 5 genç çitçimize 32 adet dişi ve 2 adet erkek olmak üzere toplam 170 adet küçükbaş hayvanın dağıtımı yapıldığını söyledi.

Yılmaz, açıklamasında şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığınca, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç çiftçi nüfusunun artırılması amacıyla 2016 yılında başlatılan “Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi” 2018 yılında sonlanmıştır.

“Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi” kapsamında yapılan çalışmalarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2018 yılı içerisinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 12, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 5, arıcılık 3, kanatlı 3 ve bitkisel üretim alanlarında 1 olmak üzere  toplamda 24 genç çiftçimize bu yıl içerisinde 720 bin TL değerinde destek sağlanmıştır.”

Gölbaşı Esnafı PTT İle Kargolarını % 50 İndirimli Gönderecek

Gölbaşı Esnaf Sanatkarlar Odası İle PTT Kargo arasında yapılan protokol ile artık Gölbaşılı Esnaflar Gölbaşı Esnaf Sanatkarlar Odasından temin edecekleri şifre ile gönderimlerinde % 50 İndirim uygulanacak.

Uygulama Hakkında açıklama yapan Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif KOCAMAN ” Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odamız ile Adıyaman PTT Baş Müdürlüğü ile yapılan anlaşma ile Odamız üyesi olan Esnaf ve Sanatkarlarımız bundan böyle her türlü APS-KURYE-POSTA KORGOSU – KARGO Taşıma ve Teslimin sağlanması amacı ile Adıyaman PTT Baş Müdürlüğü ile antlaşma yapılmış olup, Esnaf ve Sanatkarlarımız %50 indirimden Yararlanabileceklerdir. Üyelerimizin bu indirimden yararlanabilmeleri için Odamız tarafından Odamıza Kayıtlı Üyelere Şifre Gönderilecek ve bu şifre aracılığıyla indirimden Faydalanabileceklerdir.
Kamuoyuna ve Tüm Esnaf ve Sanatkarlarımıza ilanen duyurur, Hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Gölbaşı’nda 50 Çiftçiye Ceviz Soyma Makinesi Verilecek

Tarım ve Orman Adıyaman İl Müdürü Adil Alan, kura yöntemiyle belirlenen 50 çiftçiye ceviz soyma makinesi vereceklerini söyledi. 

Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil ALAN, GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen ve Gölbaşı Kaymakamlığı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Gölbaşı İlçesinde Güneş Enerji Sisteminin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında kurulumu tamamlanan güneş paneli sistemlerini yerinde inceledi. Sistemler hakkında detaylı bilgi alan İl Tarım Müdürü, “GAP İdaresi ile birlikte yürütülen bu proje ile Gölbaşı İlçesinde sulanan tarım arazisi artacak, çiftçi geliri yükselecektir. Arkadaşlarımızdan aldığım bilgiler neticesinde iki proje halinde yaklaşık 500 bin liralık güneş paneli sistemi kurulmuş, projelerden 26 çiftçimiz %50 hibeli olacak şekilde yararlanmıştır. Gerek İlimiz gerekse de Gölbaşı İlçemiz güneşli gün  bakımından güneş paneli sistemlerinin kurulumu için müsait olup bu desteklerin devam etmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Sebzeciliğe gönül veren emekli bir öğretmenimizin marul hasadına da katılan İl Müdürümüz son olarak GAP İdaresi tarafından finanse edilen Ceviz ve Badem Kabuğu Soyma Makinelerinin kura çekilişine katıldı. Kura ile belirlenen 50 üreticimize Eylül ayı içerisinde makinelerinin teslim edileceği belirtildi. İl Müdürümüze işletme gezilerinde İlçe Müdürü Erdal YILMAZ, GAP Temsilcisi Faruk ALAN, Ziraat Odası Başkanı Doğan GÜVEN’de eşlik etmişlerdi

Emekli Polisi Öldüren Şüpheli 14 Yıl Sonra Tutuklandı

Gölbaşı ilçesinde 14 yıl önce evinde öldürülen emekli polis memuru Seydi Vakkas Gültekin cinayetini, kurulan özel ekip aydınlattı.

Gölbaşı ilçesinde 14 yıl önce evinde öldürülen emekli polis memuru Seydi Vakkas Gültekin cinayetini, kurulan özel ekip aydınlattı.

-ÖZEL EKİP, 14 YILLIK CİNAYETİ ÇÖZDÜ

Ekibin 8 aylık çalışmasının ardından gözaltına alınan 4 şüpheliden 1’i tutuklandı.

İstanbul’da görev yaparken emekli olan polis memuru Seydi Vakkas Gültekin, 2005 yılında memleketi Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine taşındı.

Kutlar Mahallesinde oturan Gültekin, 26 Temmuz 2005 günü evinde 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmada, Gültekin’i kim ya da kimlerin öldürdüğü bulunamadı.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği bünyesinde kentte faili meçhul kalan dosyaların aydınlatılması için özel ekip kuruldu.

– CİNAYET, 8 AYLIK FİZİKİ VE TEKNİK ÇALIŞMA İLE İSPATLANDI

8 ay önce özel ekip Gültekin cinayetinin aydınlatılması için çalışmalara başladı.

Cinayete ilişkin geçmişteki bilgilere bakan ve Gültekin’in öldürülmeden önce ilçede görüştüğü kişilerin yeniden bilgisine başvuran polisler, cinayet şüphelisi olabilecek 4 kişinin ismine ulaştı.

Polisin fiziki ve teknik takibe aldığı Mehmet S. Ali Ç. Burhan Ç. ve Yılmaz E.’nin, telefon sinyallerinden cinayet günü olay yeri yakınlarında olduğu kayıtlarla ispatlandı.

Çalışmasını tamamlayan polis, 4 şüpheliyi Gaziantep, Malatya ve Antalya’da gözaltına aldı.

Emniyetteki sorgularında suçlamaları kabul etmeyen şüpheliler, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüphelilerden Mehmet S. ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi, diğer 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gölbaşı Türk Eğitim-Sen Ve Türk Ocakları Gençlik Kurultayı

Gölbaşı Türk Eğitim-Sen ve Türk Ocakları tarafından Önce Vatan Tepesi’nde Milli Mücadele’nin 100. Yılı ve 3 Mayıs Türkçülük Günü Gençlik Kurultayı düzenlendi.

Kurultay 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Hakkari’de ve Tel Rıfat’ta şehit düşen askerlerimiz ve gelmiş geçmiş tüm şehitlerimiz için dua okundu ve kurultayda yapılması planlanan müzikli eğlence programı iptal edilerek gençler tarafından Andımız ve kahramanlık şiirleri okundu.

Türk Eğitim Sen İlçe Başkanı Mahmut Yetişgen, günün anlam ve önemi belirten konuşmasında, milli mücadele şehitlerimizi anmak, milli mücadelenin hangi şartlarda geliştiğini anlatarak, gelecek nesillere aktarmak için burada toplandıklarını ifade etti.

Mondros Ateşkes antlaşması imzalandıktan hemen sonra yurdun tek dişi kalmış canavarlar tarafından istila edildiğini vurgulayan Yetişgen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Osmanlı ordusunun bütün askerlerinin terhis edilmesi ve mühimmatların toplanmasıyla Türk Milleti savunmasız bırakıldı. Bütün bu yokluğa rağmen başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde birleşen kahraman Türk ulusu her türlü yokluğa rağmen zafere ulaşmayı başarmıştır. Milli mücadelede kazandığımız bu zaferden sonra Anadolu toprakları içerde ve dışarıda bir takım saldırılara maruz kalacaktır. Bu nedenle gençliğe düşen en önemli vazife bunun bilincinde olmalı, her daim uyanık kalmalı ve milli mücadele ruhunu asla unutmamalıdır. Sevgili gençler; milli mücadele’yi önce anlayacağız sonra anlatacağız ve gelecek nesillere aktaracağız. Böylece dünya var oldukça milli davamız ilelebet yaşayacaktır.”

Türk Ocakları İlçe Başkanı Mehmet Çatlakcan ise 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla yaptığı konuşmasında, Türkçülüğün Turancılık fikrinin yeni bir fikir veya ulaşılması imkansız bir hayal olmadığını kaydetti.

Türkçülük fikri Türklerin tarihinde binlerce yıl öncesinde oluşan bir fikir olduğunun altını çizen Çatlakcan, şunları ifade etti:

“Osmanlı Devleti’nin Balkan Savaşlarında yenilgi almasından sonra büyüyen ve gelişen bir fikir olmuştur. Türkçülük fikri bu dönemde aydınlar ve gazeteciler tarafından şiddetle savunulmuş ve bir ruh halini almıştır. 3 Mayıs 1944’te ise Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Zeki Velidi Togan ve arkadaşları Irkçılık suçlamasıyla yargılanmışlar ve çeşitli cezalara çarptırılmışlardır. İşte bu gün Türkçülük ruhu vücut bulmuştur. Türkçülük fikri hiçbir zaman ırkçılık ve faşistlik olmamıştır, olmayacaktır. Türklük bir millet olma bilincidir. O sebeple de Türkçülük-Turancılık fikri artık bir fikirden öte bir yaşam şekline dönmüştür. Geleceğimizin mimarı sevgili gençler, sizlerle gurur duyuyorum, bugün ki kurultayımızda gösterdiğiniz çaba ve gayretlerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.”
Kurultay, saat 22:00’da Türk Bayrağı ışıklandırmasıyla birlikte havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Topunu Almak İsterken Suya Düşen Çocuk, Hayatını Kaybetti

Gölbaşı ilçesinde, Göksu Çayı’na düşen topunu almak isterken suya düşen 9 yaşındaki Yusuf Topal, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Olay, öğleden sonra Gölbaşı-Malatya karayolunun 15’inci kilometresinde Göksu Çayı’nda meydana geldi.

Ailesi ile beraber piknik yapan Yusuf Topal, oynarken topunu Göksu Çayı’na düşürdü.

Topu almak isterken çaya düşen küçük çocuk akıntıya kapılarak kayboldu.

Ailenin ihbarı üzerine olay yerine sağlık, Jandarma ve AFAD ekipleri ile dalgıç polisler sevk edildi.

-1 KİLOMETRE UZAKLIKTA DERE YATAĞINDA BULUNDU

Küçük Yusuf, polis dalgıç ekipleri tarafından düştüğü yerden yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki dere yatağında bulundu.

Sağlık ekiplerinin olay yerinde ilk müdahaleyi yaptığı Yusuf Topal, Gölbaşı Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Acil serviste tedaviye alınan Yusuf Topal, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Küçük çocuğun ölüm haberini alan yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Gölbaşı’nda Başıboş Köpekler Korkutuyor

Gölbaşı’nda başıboş gezen sokak köpeklerinden korkan vatandaşlar, yetkililerden bu olaya bir an önce çare bulunmasını istiyor.

Gölbaşı’nın bütün mahallelerinde başıboş köpeklerden geçilmediğini belirten vatandaşlar, “Gece yarıları köpeklerin havlama seslerinden uyuyamıyoruz. Korkudan  çocuklarımızı tek başına parka, markete, okula ve hiçbir yere gönderemiyoruz. Evlerimize bile rahatlıkla gidemiyoruz. Çocuklarımız korkuyor, biz büyükler bile köpeklerin saldırısından endişeleniyor ve korkuyoruz. Aç susuz kalan köpekler çöplerden karınlarını doyurmak için etrafı darmadağın ediyorlar. Her geçen gün birilerine saldırıyorlar. Dün eve giderken 4 köpeğin grup halinde 10 dakika boyunca kendisine saldırdığını belirten bir vatandaş ,”Çantamla kendimi korumaya çalıştım ama yeterli olmadı ,yoldan geçen sürücüler müdahale etmeseydi köpekler beni parçalayacaklardı. Hala olayın şokunu üzerimden atamadım. Yetkililerden bir an önce bu duruma bir çare bulmalarını istiyoruz” dedi.