Türk Eğitim Sen Genel Başkanı

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan Türk Eğitim Sen Gölbaşı temsilciliğini ziyaret etti.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in, her durum ve koşulda hiçbir denge hesabı gütmeden Türk milletinin yanında saf tutan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydeden Geylan, “Bizi diğer stk’lardan ayıran özelliğimiz adımızın önündeki milli sıfatıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak ekmek kavgamızın önüne Türkiye sevdamızı koyduk” dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in tüm kamu çalışanlarının ve hatta rakiplerinin bile takdirini kazanan bir sendika olduğunu söyleyen Genel Başkan Geylan, “Her türlü iltifatı hak ediyorsunuz. Türkiye sevdasını hayatının merkezine koymuş Gölbaşı Türk Eğitim Sen üyelerinin ve fedakâr yönetim kurulunun, kısıtlı imkânlara rağmen, memleket evlatlarının geleceği için nasıl harikalar yarattığına şahit olmak gurur verici diyerek, çalışmaları ve samimiyetinden ötürü Mahmut Yetişgen ve yönetimine teşekkür ediyorum.” dedi.

Türk Eğitim Sen İlçe Başkanı Mahmut Yetişgen ise, “Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan ve heyetinin ilçemize ziyareti bizleri onurlandırdı. Teşkilatım adına kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Gölbaşında Corono İle Mücadele

Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, koronavirüse karşı ilçedeki okulların ‘hidrojen peroksit’ maddesi ile dezenfekte ettiklerini söyledi.


Özdemir, yaptığı açıklamada, Gölbaşı ilçesinde eğitim-öğretim hizmeti veren tüm okulların kurallara uygun olarak dezenfekte edildiğini, sürekli olarak da dezenfektan işleminin devam edeceğini söyledi. Özdemir, “Okullarımızda temizliğe, hijyene eskiden beri çok önem veriyorduk. Tüm Okullarımızda temizlik amaçlı sabun, sıvı sabun, kâğıt havlu, tuvalet kağıdı bulundurulmaktaydı. koronavirüse karşı bu önlemleri daha da sıklaştırıp dezenfektan işlemlerine ağırlık verdik. Çocuklar bize emanet edilmiş en önemli varlıklarımızdır. Onların daha temiz, daha düzenli, daha steril ortamlarda yetişmeleri için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Gölbaşı MYO’da Mezuniyet Coşkusu

Gölbaşı Meslek Yüksek Okulu’nda 2018 -2019 Eğitim Öğretim yılı mezuniyet töreni yapıldı.

Mezuniyet törenine, Adıyaman Vali Yardımcısı ve Gölbaşı Kaymakam Vekili Adem Kaya, Gölbaşı Belediye Başkan Vekili Hüseyin Akkoyun, Gölbaşı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Nazif Çetin, Garnizon Komutan Vekili Ast Subay Kıdemli Üst Çavuş Adem Ablak, Balkar Belediye Başkanı Orhan Orhan, Besni MYO Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Hüseyin Alkış, Öğretim Görevlileri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Kurum Müdürleri, öğrenci aileleri katıldı.
Kortej yürüyüşü ile başlayan mezuniyet törende, Yüksekokul birincisi Yönetim ve Organizasyon Bölümü- Lojistik programı öğrencisi Abdullatif Elgin konuştu.
-“ÇOK PARA KAZANACAĞIMIZ DEĞİL,ÇOK SEVECEĞİMİZ İŞLER YAPALIM”
Gölbaşı Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doktor Nazif Çetin, velilere hitaben bu günkü duygularının herkesten  daha heyecanlı, daha mutlu olduğunu belirterek, “Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla, zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz göz bebeğiniz evlatlarınızı başarılı olmaları ümidiyle hayat mücadelesi için uğurlamanın vaktinin geldiğini görüyoruz.”dedi.
Çetin, şöyle devam etti:
”Onlar Yükseköğretimin ilk adımı da olsa 2 yıllık ön lisans eğitimlerine, geleceklerine ışık tutacak fevkalade bilgiler edindiler. Biz eğitimcilerin de takdirlerini kazandılar. Hedefleri için zamanı ve imkanları çok iyi kullandılar. Ortaya koydukları projeler, ürünler ve dayanışmayla yürüttükleri çalışmalarıyla gerek sizin, gerekse hocalarımızın emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar. Biz inanıyoruz ki onlar yaptıklarıyla sizleri de gururlandıracak ve bundan sonra onlar ülkesi, milleti, devleti ve aileleri için yapacaklarını bize takdirle izletecekler. Sevgili gençler. Çok çalışmaktan korkmayın.Ailelerinizin sevgisi,ilgisi ve desteği ile yetişen gençler olarak bu gün buradasınız.Hocalarınız sizi ülkemiz koşullarına göre oldukça çok iyi olanaklar içerisinde doğru bilgilerle donattılar.Çok güzel bir kampüste eğitim aldınız,toplumun çok farklı kesimlerinden gelen arkadaşlarınız oldu.Bir birinize saygı duyarak,hoş görü göstererek,karşılıklı birbirinizden bir şeyler öğrenerek sosyal yaşamınızla ve geleceğinizle ilgili kendi görüşlerinizi oluşturdunuz.Dürüst,ahlaklı,kendini bilen, kendine inanan ve kendine güvenen meslek sahibi gençler olarak sizin yakınlarınız için ,ülkemiz için yapabileceğiniz çok şeyler olduğunun bilincinde olmanız gerekiyor.”
-“SİZLER GÖLBAŞI MESLEK YÜKSEK OKULU’NDA İZ BIRAKTINIZ”
Biz sizleri sevdik ama severken umarım incitmemişizdir diye konuşan Çetin, “Devletimizin verdiği imkanlarla size her şeyin en iyisini sunmaya çalıştık. Bir hata ya da eksiklik varsa bu kesinlikle devletin zaafı değil bizlerin kişisel zaafıdır. Sizlerin kontrollü, kararlı, sabırlı ve sebatlı gençler olarak gelecekte de pek çok güzelliğe katkılarınızın bulunacağına bütün kalbimizle inanıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyerek gösterdiği akla ve bilime dayalı, çağdaş uygarlık yolunda, aydınlık yarınlar için Gölbaşı Meslek Yüksek Okulu kimliğinizi onur duyarak taşımanız ümidiyle hepinize geleceğine umutla bakan bir toplumun insanlarıyla dayanışma içinde geçireceğiniz bir yaşam diliyorum.”
Konuşmaların ardında okul birincisi yaş kütüğüne plaket çaktı, başarı belgeleri ve hediyeler verildi.

Gölbaşı Türk Eğitim Sen’den Kınama

Türk Eğitim-Sen Gölbaşı İlçe Başkanı Mahmut Yetişgen Yeni Zelenda’daki 2 cami de yapılan saldırıyı kınadı

Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesindeki iki camiye düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 49 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Cuma namazı sırasında düzenlenen tüyler ürperten terörist saldırı hakkında bir açıklama yapan Gölbaşı Türk Eğitim-Sen İlçe Başkanı Mahmut Yetişgen:“Yeni Zelanda’da düzenlenen saldırıda 49 Müslüman kardeşimiz Şehit edilmiş çok sayıdan Müslüman kardeşimiz yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Bu canice ve kalleşçe gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz” dedi.

Bu ve benzer saldırıların altında Avrupa’nın iflah olmaz Türk ve Müslüman düşmanlığı yatmaktadır. Avrupa’nın ve Dünyanın çeşitli yerlerinde Müslümanlara yönelik faşist saldırılar yapıldığına, ayrımcı tutumlar sergilendiğine, aşağılayıcı ifadeler kullanıldığına dikkat çeken Yetişgen,“Bu noktada İslami fobinin önüne geçilmesi çok önemlidir. İslam Dinine karşı nefret söylemlerinin arttığı günümüzde, sık sık demokrasi vurgusu yapan, insan hakları nutukları atan, “barış” kelimesini dilinden düşürmeyen sözde gelişmiş devletlerin İslam coğrafyasına ve Müslüman ülkelere karşı politikalarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Zira sözde gelişmiş devletlerin İslam Dinine yönelik tutumları, Müslümanları aşağılayan ifadeleri bu tür saldırılar için psikolojik zemin hazırlamaktadır.Bu canice saldırının sadece aklı melekelerini yitirmiş bir kişinin bireysel saldırısı olarak değerlendirilmemesi, organize bir saldırı olarak görülmelidir.Müslüman ve Türk düşmanlığının ne noktada olduğu üzülerek görüyoruz. Tüm dünya liderleri bu terörist saldırıya en yüksek perdeden tepki göstermeli, her millet bu saldırıya karşı yek vücut olarak, Müslümanların yanında saf tutmalıdır.

Alçak saldırıyı bir kez daha kınıyor; hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve tüm İslam âlemine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

Folklorcu Öğrencilerden Özdemir’e ziyaret

Halk oyunları yarışmalarında dereceye giren öğrenciler, okul idareciler, usta öğretici ve müzisyenler Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir’i makamında ziyaret etti.

İl geneli yapılan Minikler Halkoyunları gösterisinde Gölbaşı’nı temsil eden Şehit Özer Salik İlkokulu 1’inci, Cumhuriyet İlkokulu 2’ci, Halkoyunları Küçükler kategorisinde Mimar Sinan Ortaokulu il birincisi oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ali Şeyh Özdemir, dereceye giren öğrencileri  kutlayarak başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Gölbaşı’nda öğrencilere ‘İstismar’ semineri verildi

Gölbaşı Gazi İlkokulu Rehberlik Servisi öğretmeni tarafından öğrencilere “Kişisel sınırlarım, iyi dokunuş, kötü dokunuş ve çocuk istismarı farkındalık” semineri verildi. Gazi İlkokulu Rehber Öğretmeni Ahmet Küçük tarafından verilen seminerde öğrencilerin karşılaşabilecekleri problemlerde kendi bedenlerini tanıyarak bedenlerini koruma ,iyi dokunuşlar, kendimizi iyi hissettirir. Annemiz babamız gibi sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlar bize bu şekilde dokunur.Kötü dokunuşlar bize kendimizi kötü hissettirir. Hoşlanmadığımız her dokunuş kötü dokunuştur. Kötü dokunuş kızgın, korkmuş, utanmış ve değersiz hissettirir. Vücudunu kötü dokunmalardan korunmak için ne yapabiliriz? Konularında öğrencilere farkındalık kazandırılmaya çalışılıyor.

Özdemir Eğitim Yatırımlarını Yerinde İnceledi

Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir ve Şube Müdürü Ali Durmaz ile birlikte, inşaatı devam eden Balkar Ortaokulu ,Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli yurt ve spor salonu kompleksi inşaatında incelemelerde bulunarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı..

Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, İnşaatın tamamlanması ile ilçemizdeki derslik ve yurt sorununun büyük ölçüde sona ereceğini belirterek ilçemizde ikili eğitim yapan okulun kalmayacağını söyledi.

Gölbaşı MEM’den Pansiyon denetimleri

Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Müslüm Ayaz, Şube Müdürleri  Abdullah Doğan ve Ali Durmaz  ile birlikte Gölbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi Erkek Pansiyonu ve Yunus Emre Anadolu Lisesi Erkek Öğrenci Pansiyonunda incelemelerde bulundu.

 

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Müslüm Ayaz yaptığı açıklamada, öğrencilerimizin daha temiz bir ortamda barınmaları ve sağlıklı gıda tüketebilmeleri amacıyla bundan sonra da pansiyon ve öğrenci yurtlarının sıkı bir şekilde denetlemeye devam edeceklerini söyledi.

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? Burs hangi öğrencilere verilir? KYK kredi farkı nedir?

KYK 3. yedek yurt sonuçları açıklandıktan sonra, öğrenciler KYK burs başvurusu yapmak için sabırsızlanıyor. Peki 2018 KYK burs başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak? Burs hangi öğrencilere verilir? KYK burs-kredi farkı nedir?

Üniversite öğrencileri, öğrenim hayatları boyunca destek görmek istiyor. Böylelikle devlet tarafından, üniversite öğrencilerine verilen burs ve kerdi için başvuru zamanı öğrenciler tarafından merakla bekleniyor. http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden duyurulacak olan KYK burs başvuruları henüz başlamadı. 

BURS NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen para burs sayılır. Peki KYK kredi farkı nedir? Kredi her öğrenciye çıkar mı?

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. 

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Gölbaşı’nda LGS Sınavı ve Bursluluk Sınavı Yapıldı

Adıyaman Gölbaşı ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve isteğe bağlı girilen Liselere Giriş Sınavı (LGS)  ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5,6,7,8 ,Hazırlık Sınıfı,9,10 ve 11. Sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Devlet Bursluluk Sınavı başarıyla gerçekleştirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Müslüm Ayaz ve Ali Durmaz sınav yapılan okullarda yerinde incelemelerde bulundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, ilçe genelinde iki okulda, 09:30’ da sözel bölüm ve 11:30’da sayısal bölüm olmak üzere iki oturum şeklinde yapılan sınavların herhangi bir sıkıntıya meydan vermeden sorunsuz bir şekilde neticelendiğini ifade etti.

BURSLULUK SINAVI YAPILDI

Gölbaşı’nda sınavın yapıldığı yedi okulda incelemelerde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, sabah saat 10:00’da başlayan ve 120 dakika süren sınavın, hiçbir sıkıntı olmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

Devlet Bursluluk Sınavının sonuçları 18 Temmuz tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığının www.meb.gov.tr/ ve https://odsgm.meb.gov.tr/  internet sitelerinde açıklanacak.