Şehit Polis Fethi Sekin’in Babası’nda Başkan’a Ziyaret

Geçen yıl terör örgütü PKK’nın düzenlediği saldırıda olası bir faciayı önleyen şehit polis memuru Fethi Sekin’in babası Mehmet Zeki Sekin, Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir’i ziyaret etti.

 

Ziyarette konuşan baba Sekin, oğluyla gurur duyduğunu belirterek, “Benim oğlum Türkiye’nin kalbinde yaşıyor. İsmi okullara, camilere, ormanlara verilerek ölümsüzleşti. Güzel ülkemde bir Fethi Sekin ölür bin Fethi Sekin doğar. Allah ayaklarına taş değdirmesin.” dedi.

 

Belediye Başkanı Yusuf Özdemir de burada yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın düzenlediği saldırıda olası bir faciayı önleyen şehit polis memuru Fethi Sekin’in gurur duyulacak bir kişi olduğunu belirterek vatanı uğruna can veren şehitlerin her zaman insanların kalbinde güzel yer edindiğini belirtti.

 

Özdemir, konuşmasında şunları söyledi:

 

“Kahraman şehidimiz Fethi Sekin, tıpkı şehit Ömer Halis Demir gibi, İzmir’de cesareti ile şehadete koşarak gitmesiyle yeni nesillerimize adeta bir bayrak gibi örnek olmuş olan kahraman şehidimizin babası ve kız kardeşi bugün ziyaret ederek bizleri şereflendirdi. Kahraman şehidimizin ailesini belediyemizde ağırlamaktan büyük bir şeref duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bizim inancımıza göre şehitler ölmezler, onlar Rabbimizin katında diridirler ve bizim inancımıza göre en büyük makam ve rütbe şehitlik mertebesidir. Biz inanan insanlar dualarında her zaman şehadeti isteriz çünkü bütün günahlar af olunur ve cennetin başköşesi şehitlerimize aittir. Sizin gibi bir ailenin mensubu olan Fethi Sekin’in o günkü cesareti asla unutulmayacaktır. Ben bugün bizleri ziyaret ederek onurlandıran Sekin ailesini böylesine şanlı bir evlat yetiştirdikleri için kutluyorum. Rabbim sizleri kahramanımız ile cennetinde buluştursun inşallah. Bizler şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehitlerimiz şehadetleri ile bizlere çok büyük dersler ve mesajlar verdi. İnşallah kıyamete kadar bu cennet vatanda, bütün hainlere fırsat vermeden hür ve özgür bir şekilde yaşamak bizlere nasip olsun. Yeryüzüne adalet ve medeniyeti yaymak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da hiçbir şeyden korkmayacağız.” dedi.

 

Gölbaşı İlçesinde Umreciler Yola Çıktı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden kutsal topraklara gidecek olan 16 kişi, 15 Temmuz Şehitleri Camii önünden dualarla uğurlandı.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden kutsal topraklara gidecek olan 16 kişi, 15 Temmuz Şehitleri Camii önünden dualarla uğurlandı.

15 Temmuz Şehitleri Camii Önünde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan ilçe müftüsü Selami Sayın Kabe’nin yeryüzündeki ilk mescit olduğunu belirterek, “Umre, Müslümanların hayatında çok önemli bir ibadettir. Allah herkese nasip etsin. Gölbaşı ilçesinden 16 kişi umreye gidecek Rabbim bu yolculukta kolaylıklar nasip etsin. Bu güzel yolculuğa gitmeyi herkese nasip etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 16 kişilik grup dualar eşliğinde umreye uğurlandı. – ADIYAMAN

Üzerine Beton Parçası Düşen Kadın Yaralandı

Adıyaman’da, kapı üstünde yer alan beton parçası üzerine düştüğü kadın yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Adıyaman’da, kapı üstünde yer alan beton parçası üzerine düştüğü kadın yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, merkeze bağlı Hacıhalil Köyünde ikamet eden Sadiye Güler’in (55), üzerine ikamet ettiği evin giriş kapısı üstünde bulunan beton parçası düştü. Sırt kısmından yaralanan Güler, olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Konuyla ilgili soruşturma sürüyor. – ADIYAMAN

Mehmetçik İçin Kurban Kesildi

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde esnaflar, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatına katılan askerler için kurban kesildi.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde esnaflar, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatına katılan askerler için kurban kesildi.

Çelikhan ilçesi Hükumet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren esnaflar Suriye’nin Afrin kentinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatına katılan askerler için kurban kesip dualar ettiler. Ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atan esnaflar daha sonra Mehmetçiğe dualar edip kurban kesti. Mehmetçiğe destek olmak amacıyla kurban kestiklerini belirten esnaflar, “Ülkemiz için verilen mücadelenin refaha ulaşması, yurdumuzun her türlü tehlikeden korunması ve Mehmetçiğin başarısının yükselmesi için dua ediyoruz. Çelikhan esnafı olarak Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız” ifadeleri kullanıldı.

Kesilen kurban eti Mehmetçik adına ilçede bulunan maddi durumu zayıf ailelere dağıtılacak. – ADIYAMAN

Şehit Polis Kayan ın Vasiyeti Yerine Getirildi

Adıyaman’ın Tut ilçesinde Şehit Polis Memuru Mahmut Kayan’ın vasiyeti ilçe Emniyet Amirliği tarafından yerine getirildi.

Adıyaman’ın Tut ilçesinde Şehit Polis Memuru Mahmut Kayan’ın vasiyeti ilçe Emniyet Amirliği tarafından yerine getirildi.

2012 Yılında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen polis memuru Mahmut Kayan’ın şehit olursam mezarımın yanına ceviz ağacı dikin vaziyeti yerine getirilerek ceviz ağacı dikildi. Şehit Polis Memuru Kayan’ın mezarı yanına şehit ailesiyle birlikte ceviz diken Tut İlçe Emniyet Amirliğinde görevli polis memurları aynı zamanda mezarlığın bakımını da yaptı.

Önce ceviz diken daha sonra ise mezarlığın bakımını yapan polis memurları, her zaman şehit ve gazi aileleriyle bir arada olduklarını ellerinden geldiği kadar onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti. – ADIYAMAN

Çiftçiler TARSİM hakkında bilgilendirildi

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çiftçileri Tarım Sigortası Havuzu (TARSİM) hakkında bilgilendirdi.

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çiftçileri Tarım Sigortası Havuzu (TARSİM) hakkında bilgilendirdi.

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı ek bina konferans salonunda yapılan toplantıya Malatya TARSİM Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Turanlı, kurum müdürleri, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

TARSİM ile ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, “Gelişmekte olan dünya da bundan sonraki süreçte bizleri bekleyen en büyük tehlike hem kuraklık artan dünya nüfusunun ihtiyacını karşılayacak olan gıdadır. 21. yüzyıl da eğer dünya savaşları olacaksa su ve gıda savaşları olarak ele alınacak. Bu yüzden ülke olarak hazırlık yapmamız, üretimde planlama yapabilmemiz ve üreticilerin mağduriyetini giderilmesi için TARSİM çok önemli kuruluştur. Buna yönelik bir çalışma yapılmaktadır” dedi.

Malatya TARSİM Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan ise, “Dünyamız gerçekten ısınma ile birlikte birçok iklimsel değişikliklere neden oldu. Bu yıl zamanında yağışlar alınabilir. Tarımsal verimlerde düşüş olmayabilir. Üreticilerimizin mağdur olmaması ve bir tabii afete maruz kaldıklarında tarımsal girdileri karşılamak için tazminat alma suretiyle mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Bitkisel üretim anlamında büyük mesafeler kat eden ve diğer çalışmalarından dolayı Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(HT-SD-Y)

.

Taşeron kadro sınavı ne zaman? Taşeron listesi ne zaman belli olacak?

Taşeron kadro başvuru süreci tamamlandı, gözler sınav tarihine çevrildi. Başvuruları kabul edilen taşeronların yer alacağı tam listenin açıklanması ardından bir sonraki aşama olan sınav sürecine geçilecek. Peki taşeron kadro sınavı ne zaman? Taşeron listesi ne zaman belli olacak?

Taşeronların kadrolaşmasıyla ilgili süreç merak konusu olmaya devam ediyor. Taşerona kadro başvurusu için verilen süre 11 Ocak’ta dolmuştu. Başvurular, her kurumun kendi içinde oluşturduğu 3’er kişilik “Tespit komisyonu” tarafından incelenecek İncelemenin ardından hak sahiplerini içeren liste ilan edilecek. İnceleme sürecinin 40 günü bulması bekleniyor. Peki taşerona kadro sınavı ne zaman yapılacak?

TAŞERON KADRO SINAVI NE ZAMAN?

Taşeronların geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren başladı ve 90 gün içinde sonuçlandırılacak. Sınavlar 3 ile 22 Mart arasında gerçekleştirilecek.

“Yaptığı işle alakalı bir sınava mı girilecek?” sorusu üzerine Sarıeroğlu, “Yaptıkları işle alakalı olacak. Bunun detaylarını, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ile oluşturacağız.” bilgisini verdi.

Emekli olanlar dışında 450 bin kişi sınav olacak, hepsini inşallah kadrolu işçi olarak 4 (D) statüsündeki istihdamını sağlayacağız. Sınavı mevcut düzenleme gereği koyduk, eleme amaçlı değil, yaptıkları işle ilgili olacak.

90 GÜN İÇERİSİNDE KADRO SÜRECİ TAMAMLANACAK

2017 yılına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri’nde konuşan Maliye Bakanı Ağbal taşerona kadroyla ilgili soruları yanıtladı.

Taşeron işçilerin kadroya alınma süreci ve bütçeye getireceği yüke ilişkin soru üzerine, başvuru sürecinin sona erdiğini anımsatan Ağbal, ilgili idarelerin, 90 gün içinde geçişle ilgili süreci tamamlayacağını söyledi.

Ağbal, taşeron işçiler için daha önceden firmalara ödeme yapıldığını, artık bu firmaların aradan çıkmış olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Sadece bu arkadaşların kamuya geçişleriyle beraber kendilerine maaşlarını ödeyeceğiz. O açıdan bakıldığında ihale sürecinin getirdiği ilave maliyetlerden geleceğe dönük olarak kurtulmuş olduk. Buna karşılık da dolaylı olarak yapmış olduğumuz ücret ödemelerini şimdi doğrudan doğruya yapmış olacağız. Bu arkadaşlarımızın kamuya geçişleriyle beraber belki işçi kadrolarına atanmalarına bağlı olarak kendilerine ilave tediye ödemesi yapılması bağlamında bütçeye ilave yük gelecek ama diğer taraftan özellikle ihale süreci içinde oluşan maliyetlerin de artık oluşmaması nedeniyle ilave giderlerden kamu kurtulmuş olacak. Geciş süreçi tamamlandıktan sonra kamuya geçecek kişi sayısına bağlı olarak kamu maliyesinde bir taraftan harcamaları aşağı çeken boyutları olacak bir taraftan da ilave harcama artışı oluşturan boyutları olacak. Onu hesapladıktan sonra sizlerle paylaşacağız.”

– “Harcama eğilimlerini artırabilir”

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, taşeron işçilerin kadroya alınmasının büyümeye katkı yapacağı yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine ise Ağbal, insanların, gelirlerine ve geleceğe dönük iş güvencesine bağlı olarak harcama eğilimlerini artırabileceğini söyledi.

Ağbal, “Bu kişilerin daha fazla özel tüketim harcaması yapacağı varsayımına bağlı olarak büyümeye talep yönünden katkı yapacağı söylenebilir. Bu açıdan gerek özel talep üzerindeki gerekse bütçe üzerindeki etkisini önümüzdeki aylarda göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti hükümetleri döneminde dolaylı vergilerde indirime gidildiğini vurgulayan Ağbal, eğitimden, sağlığa, temel gıda maddelerinden sosyal harcamalara kadar pek çok alanda KDV indirimlerine gidildiğine dikkati çekti. Ağbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“En son özel iletişim vergisi oranlarını düşürdük. Hükümet olarak elimizdeki mali imkanları, ekonomideki ihtiyaçları gözeterek, vatandaş refahını esas alarak bugüne kadar çok sayıda vergi indirimi düzenlemesi yaptık. AK Parti hükümetleri olarak yaptığımız asgari geçim indirimi uygulaması, aslında gelir vergisi açısından devrim niteliğinde düzenlemedir. Asgari geçim indirimiyle vatandaşın ödediği gelir vergisini efektif olarak aşağı çektik. Vergi indirimleri konusunda her zaman vatandaş lehine olan imkan bulduğumuzda bunu yaptık, bundan sonra da yapmaya devam ederiz.”

E Okul ortalama hesaplama ile takdir teşekkür nasıl hesaplanır? VBS giriş sistemi

Not görüntüleme işlemi için öğretmenlerin E-Okul VBS’ye yazılı ve sözlü sınav sonuçları bilgisini eklemelerini bekleyen vatandaşlar araştırmalarına başladı. Yaklaşık 18 milyon öğrencinin karnelerini alarak yarı yıl tatiline gireceği dönemde, takdir teşekkür başarı belgesi merakla araştırılmaya devam ediliyor. Peki, E-Okul VBS ile takdir teşekkür hesaplama işlemi nereden ve nasıl yapılır? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden takdir teşekkür hesaplama işlemi gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, okulların kapanmasına çok kısa bir süre kala bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğini öğrenmek istiyor. Yazılı ve sözlü sınavdan alacakları puanları hesaplayarak, son bir ümit olarak öğretmenlerinden not ricasında bulunacak olan öğrenciler, başarı belgesi almanın hesabını yapacak. Peki, E Okul VBS ekranı ile takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl gerçekleştirilecek?

Takdir teşekkür hesaplama işlemi ise EBA üzerinden yayınlanan program ile kolayca gerçekleştirilebilecek. İşte, E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve takdir teşekkür hesaplama işlemi hakkında detaylı bilgiler

E OKUL GİRİŞİ NASIL YAPILACAK?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş işlemi için öncelikle öğrencinin bazı bilgilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ bölümünde yer Veli Bilgilendirme Sistemi alanında öğrenci TC Kimlik Numarası ve okul numarasını yazarak girişe tıklayın.

Bu aşamayı geçtikten sonra karşınıza gelecek olan ‘Öğrencinin doğum ayı, nüfusa kayıtlı olduğu il’ gibi soruları cevaplamalı ve son olarak öğrencinin fotoğrafını seçerek tamam butonuna tıklayın.

An itibariyle giriş yapmış olduğunuz E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden, solda yer alan devamsızlık bilgisi, not bilgisi gibi alanları kolayca görüntüleyebilirsiniz.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Ortalama hesaplama işlemini gerçekleştirdikten sonra elde edilen ortalamaya göre kontrol edilen takdir teşekkür hesaplama işlemi, EBA üzerinden yayımlanan hesaplama robotu ile kolayca öğrenilebilecek.

Öncelikle aşağıda yer alan linke tıklayarak ortalama hesaplama robotunu indirmek üzere siteye girin.

Bu işlemin ardından açılan sayfada yer alan indir butonuna tıklayıp, dökümanı indire basın.

Ortalama hesaplama robotu, Excel dosyası olarak bilgisayarınıza inmiş olacak.

İndirilen robotu açtıktan sonra sizden istenen yazılı ve sözlü puanlarınızı girerek, ortalamanızı öğrenebilirsiniz.

Buradan elde edeceğiniz ortalama bilgisiyle, aşağıdaki tablodan hangi başarı belgesini alabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiile ödüllendirir.

Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

ASBİS nedir?

Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması ( Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi – ASBİS) olarak tanımlanır.

Araç tescil sürücü belgesi düzenleme sistemimizin güvenilir, modern, halkımızın beklentilerine cevap verebilir, Avrupa Birliği ve e-Devlet normlarına uygun bir yapıya kavuşturulması ve bu işlemlerin tek merkezden elektronik ortamda online olarak yapılması, tescil belgesi ve sürücü belgelerinin ilgililerin adreslerine gönderilmesi amacıyla, 2005 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ilgili Bakanlık, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yürütülen çalışmalar sonucunda “Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması” adı altında bir proje oluşturulmuştur.

Bu proje Başbakanlık tarafından, kamu hizmetlerinde verimlilik ve etkinliği arttırmaya ve bürokratik işlemleri basitleştirmeye yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde üçyüzden fazla proje içerisinden seçilerek önceliklendirilen 11e-Devlet projesi içerisinde yer almıştır (Aralık 2009).

“Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması” projesi üç ana bölümden oluşmakta olup, bunlar;

Yeni (sıfır) araçların tescil işlemleri,

Tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemleri,

Sürücü belgesi verilmesi işlemleridir.

Projenin tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemlerinin tek noktada (noterlerde) elektronik ortamda yapılmasını düzenleyen kısmı, 31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince (2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesinin (d) ve (e) bentleri değiştirildi) 01.05.2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmiştir.

Projenin Yeni Araçların Tescili ve Sürücü Belgesi Verilmesi aşamaları ise 2011 yılının ilk çeyreğinde hizmete girecek şekilde planlanmış ve çalışmalar halen eksiksiz yürütülmektedir.

Belgelerin adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz…

Noterde yapılan satış işlemi esnasında, trafik tescil kuruluşuna gelinmesi zorunlu bulunan istisnai haller ve plaka değiştirilmesi durumu dışında, noterlik görevlisine, belgelerimin adresine gönderilmesini istiyorum şeklinde sözlü beyanda bulunarak, yeni düzenlenecek Tescil ve Trafik belgeleri, en geç üç iş günü içerisinde adresinize posta ile gönderilmektedir. Bu durumda belgenizi teslim edecek PTT görevlisine 5 TL posta bedeli ödemeniz gerekecektir.

Belgelerinizi elden telsim almak isterseniz, Geçici Tescil Belgesinde belirtilen Trafik Tescil Kuruluşundan da elden teslim alabilirsiniz.

Plakanızı değiştirmek zorunda değilsiniz…

İkinci el araç devir aldığınızda, istisnai durumlar dışında plaka değiştirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Örneğin, 03 (Afyon) plakalı bir aracı satın alan ve Afyon dışındaki bir ilde ikamet eden vatandaşımız plakasını değiştirmek zorunda değildir.

Plaka değişikliği talep edilen durumlarda;

“Alıcı noterde satış sırasında aracın yerleşim yeri adresinin bağlı bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda tescilini beyan etmiş ise, aracın tescil işlemi araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerince yetkilendirilen kişilerin; kimlik belgeleri, şoförler odasından alınmış bir adet araç tescil dosyası ve usulüne uygun olarak doldurulmuş iki adet Ek-1 müracaat ve işlem formu ile birlikte satış veya devir tarihinden itibaren bir ay içerisinde yerleşim yeri adreslerinin bağlı bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeleri suretiyle yapılacaktır. Tescil işlemi sırasında, trafikten çekme işlemleri hariç olmak üzere, aracın zorunlu mali sorumluluk sigortası ve geçerli muayenesinin bulunması zorunludur.”

Neden ASBİS?

Yeni ve ikinci el araç işlemleri ile sürücü belgesi verilmesi konularında, vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın önündeki bürokratik işlemlerin kaldırılması ve maliyetlerinin azaltılması amacıyla ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin elektronik ortamda temin edilmesi ve tüm süreçlerin bu bilgilerle gerçekleştirilmesi amacıyla ASBİS projesi geliştirilmiştir.

ASBİS’in Faydaları :

Yeni sistemin vatandaşlarımıza getirdiği faydaların bazıları şunlardır

Araç satın alacak vatandaşlarımızın önceki uygulamada, satış ve tescil işlemleri için birçok kurum ve kuruluşa (Vergi daireleri, noterler, şoförler odaları, trafik müşavirleri, trafik tescil kuruluşları) gitmeleri gerekirken, 1 Mayıs 2010 tarihinde başlatılan yeni uygulama ile bu işlemler için başka bir kurum veya kuruluşa müracaat etmeksizin, ilk müracaat noktasında (noterlerde), tek seferde, en az masrafla ve en kısa sürede sonuçlandırılması sağlanmıştır.

Satışı yapılacak araçlar için vergi dairelerinden “İlişik Kesme Belgesi” alınması uygulaması kaldırılmış olduğundan, vatandaşlarımızın vergi dairelerine gitmek için harcadıkları zaman kaybı ve ulaşım giderleri ortadan kaldırılmıştır. Yıllık olarak vergi dairelerinden 1.700.000 adet ilişik kesme belgesi alındığı ve her bir belge alımı için gidiş-dönüş ortalama 2 TL ulaşım gideri ödendiği varsayılırsa, 1.700.000 x 2 = 3.400.000TL. ulaşım gideri olarak tasarruf sağlanmıştır.

Önceki uygulamada araç tescili için trafik tescil kuruluşlarına müracaat sırasında kullanılan Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu (Ek-1) uygulamadan kaldırıldığından, yıllık 3.400.000 formdan (müracaatta iki form kullanlıyor) tasarruf sağlanmıştır. Form ücreti 2010 yılı için 45 Kr. Olup, yıllık toplam 3.400.000 x 45 = 1.530.000 TL. tasarruf sağlanmıştır.

Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu’nun (Ek-1) daktilo ile doldurulması mecburiyeti bulunduğundan, bu formlar genellikle trafik müşavirlerine doldurtturuluyor ve ortalama 10 TL ücret ödeniyordu. Yeni uygulamada formların kaldırılması ile birlikte sadece doldurma ücreti olarak yıllık toplamda 1.700.000 x 10 = 17.000.000 TL tasarruf sağlanmıştır. Önceki uygulamada araç kayıtlarında haciz, tedbir, ihtiyati tedbir gibi satış ve devri kısıtlayıcı durum olup olmadığı noterler tarafından sorgulama yapılamadığından, noterde aracı satın alan kişiler adlarına tescil için trafik tescil kuruluşuna geldiklerinde, araç kayıtlarında haciz, ihtiyati tedbir gibi şerhler çıkabilmekte ve mağdur olabilmekteydiler. Yeni uygulama ile bu tür mağduriyetler ortadan kaldırılmıştır.

Önceki sistemde noterde satışı yapılan bir aracın yeni alıcısı trafik tescil kuruluşuna gidip aracı üzerine tescil ettirmediği durumlarda, bu araçla ilgili vergi ve trafik ceza borçları ile diğer tebligatlar satıcıya gönderilmekteydi. Yeni sistemde aracın satışı ile birlikte aynı anda alıcı adına tescili de gerçekleştiğinden, bu konuda yaşanan mağduriyetler tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yeni sistemle birlikte, bir yılda vatandaşlarımızın cebinden çıkan parada toplamda 21.930.000 TL. lik tasarruf sağlanmıştır.

Yeni sistemle birlikte elde edilen kurumsal kazanımlar

Ülkemiz genelinde 570 trafik tescil kuruluşumuzda yaklaşık 4600 personelimiz görev yapmaktadır. Trafik tescil kuruluşlarımızda yapılan tüm işlemlerin % 35 ini, tescil işlemlerinin ise % 55 ini ikinci el araç satışları ile ilgili tescil işlemleri oluşturmakta olup, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren çok önemli oranda işgücü tasarrufu sağlanmıştır. Önceki uygulamada ikinci el araçların tescil işlemlerinde kullanılan Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu’nun (Yıllık ortalama 1.700.000 adet) bir sureti aracın vergi kaydı için vergi dairelerine posta veya elden gönderilmekte iken, yeni uygulamada bu formlar kaldırılarak, bilgilerin vergi daireleri ile diğer ilgili kurum ve kuruluşlara elektronik sistemle aktarılması sağlanmıştır. Bu sayede vergi dairelerinde de çok önemli oranlarda iş gücü kazanımının yanında,posta ve diğer giderlerden de tasarruf sağlanmıştır.

Yine önceki uygulamada, satışı yapılacak araçlar ile trafikten çekilecek veya hurdaya ayrılacak araçlar için vergi borcu ve trafik cezası olmadığına dair vergi dairelerinden alınan “ilişik kesme belgesi” istenilmesi uygulamasına son verilip, borç kayıtları Maliye Bakanlığı veri tabanı üzerinden sistem tarafından otomatik olarak sorgulanmaya başlandığından, bu belgenin düzenlenmesi amacıyla vergi dairelerinde yaşanan yoğunluk azalmış ve personelden de tasarruf sağlanmıştır.(Yıllık olarak ortalama 2.000.000 belge)

Araçların başka bir trafik tescil kuruluşuna nakil gittiği durumlarda gönderilen ve Ek-9 adı verilen form uygulamadan kaldırılarak elektronik ortamda gönderilmeye başlandığından, yıllık ortalama 600 bin aracın başka bir tescil kuruluşuna nakil olduğu düşünüldüğünde, sadece posta masrafı olarak 600.000 x 75 kr = 450.000 TL. tasarruf sağlanmıştır. Ayrıca bu işle görevli personelden de tasarruf sağlanmıştır. Önceki sistemde satışı yapılan araçlar için noterlerce düzenlenen satış sözleşmelerinin bir sureti ilgili trafik tescil kuruluşuna, bir sureti de ilgili vergi dairesine posta yoluyla gönderilmekteydi. Yıllık ortalama 1.700.000 adet satış üzerinden, her satış senedi iki sayfa olarak düşünüldüğünde, yıllık toplam 3.400.000 x 2 = 6.800.000 adet kağıt kullanımından ve 3.400.000 satış senedinin gönderilmesi için harcanan 3.400.000 x 4,55 = 15.470.000

TL. posta masrafından tasarruf sağlanmıştır.

570 trafik tescil kuruluşumuzda sayıları binleri geçen bilgisayar, yazıcı ve benzeri cihazlar ile bunlarda kullanılan kağıt, toner ve kartuş gibi malzeme giderlerinden de çok önemli olanda tasarruf sağlanmıştır. Satış veya devri yapılan aracın tescili de aynı anda yapıldığından, önceki uygulamada yaşanılan hukuki problemlerde önemli oranda ortadan kalkacağından mahkemelerle, icra daireleri ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalar ve bu amaçla kullanılan iş gücü azalmıştır.

Önceki uygulamada zaman zaman yaşanılan sahte bilgi, belge ve evraka dayalı satış ve tescil işlemleri (sahte olarak hazırlanmış vergi ilişik kesme belgesi, vekaletname, noter satış senedi vb.) önlenmiştir. Sağlıklı bir envanter oluşması ile birlikte, veriye dayalı kamu politikalarının geliştirmesine katkı sağlanmıştır.

“B Planı” Adıyaman’dan Türkiye’ye yayılacak

Adıyaman İşkur Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmeye çalışılan “B Planı” isimli program ile Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan nitelikli iş gücü üretebilecek mekanizmayı işler hale getirmek hedefleniyor.

Adıyaman İşkur Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmeye çalışılan “B Planı” isimli program ile Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan nitelikli iş gücü üretebilecek mekanizmayı işler hale getirmek hedefleniyor.

Adıyaman İşkur Müdürü Emin Yücekaya, “B Planı” isimli programın bir ihtiyacın ürünü olduğunu ve öğrencilerin akademik hedeflerinin yanında mesleki hedeflerinde olmasına olanak sağlanacağını kaydetti.

Türkiye’de piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü üretebilecek bir mekanizmanın olmadığını ve B Planının bu mekanizmaya hizmet edeceğini dile getiren Emin Yücekaya, öğrencilerin temel hedeflerinden vazgeçmeden hayata dair B planı yapmalarını sağlayacaklarını söyledi.

Geleceğin meslekleri arasında seçim yapmalarını tavsiye edeceklerini, robotik, bilişim, yazılım, kodlama eğitimleri açacaklarını dile getiren Yücekaya, “Bunu yaparken de bunaltmamak için hobisini geliştirmek istiyoruz. Bütün bunlarla birlikte bir toplumsal sosyal sorumluluk projesinde görev almalarını istiyoruz. Çocuk okulu bitirdiğinde iyi bir üniversite giremese bile bu çocuğun alternatifi olacak. Bunun için programa B Planı adını koyduk. Okullarda tanıtım gerçekleştireceğiz. Diğer kurumlarla protokol imzalayacağız. İlk öngörümüz okul yarı yılından sonra bin kadar çocuğu bu sisteme dahil etmektir. İlk uygulamanın ardından Türkiye’ye bir model olacak” dedi.

Yücekaya, “B Planı” ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“B Planı önemli bir ihtiyacın ürünüdür. Türkiye’de hem veliler hem çocuklar bir tek akademik başarıya odaklanıyor. Akademik başarıda rekabet çok katı. Bir buçuk milyon gencimiz üniversite sınavına girdiğini varsayarsanız bunların ancak yüzde 2’si istediği okula girmiş oluyor. Geriye kalan 1 milyon 300 bin öğrenci heder oluyor. Uzunca yıllar akademik başarı odaklı çalışıldığından artık belirli yaştan sonra çocuğun gidebileceği iş kalmıyor. ‘Ben eğitimliyim, nitelikli bir iş istiyorum’ diyen bir nesil var ama buna paralel olarak piyasaya dönük bir becerisi yok. İşte bu ihtiyaçtan hareketle diyoruz ki gençlerimiz akademik başarı için çalışsınlar, sınava girsinler. Bu hedefin yanında bir başka hedefte koyalım. Onlara akademik çalışmasının yanında, üç ayrı şey yapmalarını istiyoruz.

Altı aylık bir dilim koyacağız, bu altı aylık süre içerisinde üç şey yapacaklar. Meslek edinecekler, hobilerini geliştirecekler, sosyal sorumluluk çalışmasında görev alacaklar. Bunu yaparken akademik hayatlarına etki etmeyecek. Velinin rızası, öğrencinin de rızasını aldıktan sonra bu motivasyonla akademik hayatla birlikte çocuğun bir meslek öğrenmesini sağlayacağız.

Mesleki eşleştirmeyi yapacağız. Seçtiği baylıkta ilgili işi yapan yerle eşleştireceğiz ve 6 ay boyunca burayı izleyeceğiz. Öğrenme süresini ve zamanını kendisi belirleyecek. İster hafta sonu, ister hafta içi belirli saatlerde akademik hazırlığını etkilemeyecek şekilde yapacak. Bunu yaparken, bir de hobisini geliştirmeyi düşünüyoruz. Belki ilerde bir kısmı bu hobisinden hayatını kazanacak. Bunun içinde kamu kurumlarını araştırdık. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü bize spor olanağı sağlayacak. Diyelim ki yaygın eğitimin alanına giren bir meslek veya sanatla ilgili alan seçilince, ondun kapılarını Milli Eğitim Müdürlüğü açacak.

Biz 6 ayın sonunda ciddi bir kitle ile önemli bir başarıya imza atmış olacağız. Bu modellenebilir bir şey olarak Türkiye’nin önüne koymuş olacak.”