Monday, 19 April, 2021

|
Gölbaşı'nda Halı Kursu Çalışmaları

Gölbaşı’nda İlçesinde bulunan ve Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı çalışan halı atölyesinde ücret karşılığı çalışan 15 kişi, Anadolu’nun temsili motiflerini halıya dokuyor.

Kimi üzüntü ve tasa, kimi sevinç ve mutluluk,  kimi ise özlem ve hasreti anlatan motiflerin halıya dokunması uzun ve zahmetli bir süreçte gerçekleştiriliyor.

Anadolu’ya özgü halılar, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi görüyor. Metrekaresi bin liraya alıcı bulan el dokuması halılar, ABD, Çin ve Japonya’nın da aralarında olduğu çeşitli ülkelere ihraç ediliyor.

Halı atölyesinde Usta Öğreticilik Yapan Zülfiye Ağören, yaptığı açıklamada, kişinin el çabukluğuna bağlı olarak bir halının 4 ile 8 ay içerisinde dokunduğunu belirterek şu anda kursiyerlerin halı tezgâhı dışında oto döşeme kılıfı, yastık ve minder gibi ürünler de dokuduklarını söyledi.

Her tezgâhta birer usta ile çırağın çalıştığını aktaran Ağören, ustanın günlük 30, çırağın ise 15 sıra dokuyabildiğini kaydetti. Halının bir metrekaresinde bin 100 telin ve 36 bin düğümün bulunduğunu belirten Ağören, ”Burada Hereke kalitesinde, dünyanın en ince yün halıları kök boya ile hazırlanan yünlerle dokunuyor. El emeği göz nuru yapılan bu halıların ipleri de doğal boyayla boyanıyor. Kursta bize desteği esirgemeye, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Gölbaşı TOGEM Başkanı Birgül Özdemir ise 2 yıldır devam eden İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezli kurslarda toplamda 100 kursiyerin hem İŞKUR desteği aldıkları hem de satılan halılardan pay alarak evlerine katkı sağladıklarını belirterek, bu el emeği göz nuru halıların güzel bir projenin, büyük bir azmin ürünü olduğunu söyledi.

Özdemir, “Evlerinde dört duvar arasında vakit öldürmeye çalışan kızlarımızın kendilerine imkânlar verildiğinde neler başarabileceklerini bu halılarda görebiliyoruz. Kursiyerlerimize destek olan Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir’e onları yetiştiren hocalarına teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerden Sibel Özlü de 3 aydır kursa katıldığını belirterek, emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade ederek, ”İlk başta bakılınca halı dokumak zor görünüyor ama zorluklar aşıldıkça kolaylaşır. Bayağı öğrendikten sonra halı dokumak kolaylaşıyor ve yapımı da çok zevkli” şeklinde konuştu.

Leave a Reply