Wednesday, 27 January, 2021

|

Cumhuriyet Halk Partisi Gölbaşı İlçe Başkanlığı tarafından Filistin’deki katliamlara ilişkin parti binası önünde basın açıklaması yapıldı.

CHP Gölbaşı Emine Köseler, yaptığı açıklamada, “İnsanın değerinin bilinmesi ve adaletin sağlanması gereken, bilimin ve teknolojinin geliştiği 21. yüzyılda İsrail’in Filistin’de 60’a yakın kişinin katledildiği, 3 bine yakın insanın yaralandığı Filistin halkına yapılanan açıkça bir zulüm ve katliamdır. Kudüs de yaşanan bu katliam Tarihe kanlı pazartesi olarak geçecektir. Kanlı pazartesiyi hiçbir Ortadoğulu ve hiçbir dünyalı unutmamalıdır. Bir tarafta ellerinde en gelişmiş silahlar diğer tarafta sadece ve sadece barış gösterisi, kendi topraklarını isteyen bir Filistin halkı var. Ve siz gelişmiş silahlarınızla insanları katlediyorsunuz. Bu mudur insanlık,? Bu mudur ahlak? Bu mudur adalet?”dedi.

“Ortadoğu kan gölüne dönüşüyor? Elbette ki Ortadoğu’da barışın olması olmazsa olmazımızdır. Ama bu barış ıslahla, kavgayla olmaz” diyen Köseler, şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler kararlarını uygulamıyorsun, tanımıyorum diyorsun, ben istediğimi yaparım diyorsun. İstediğini yaparsan tarihe kanlı pazartesileri mal edersin, başka bir şey yapmazsın. İnsanlık tarihi seni yaşam boyu lanetler. Bıkmadık mı insanların öldürülmesinden?  70 yıldır kendi vatanları için mücadele ediyorlar. Bir insanın kendi vatanı için mücadele etmesi kadar doğal hangi hak olabilir?  Kendi topraklarından sürüldüler. Gazze’de Batı Şeria’da Lübnan’da gidin bakın mülteciler var.Kendi toprağında insan mülteci olabilir mi?Kendi toprağında ikinci sınıf vatandaş olabilir mi? Kendi vatanını savunmak istiyor. Kadim Ortadoğu kültürünü savunmak istiyor. Kudüs’ü savunmak istiyor.Acımasızca o insanların üzerine kurşun yağdıranları tarih asla ve asla unutmayacak. O gencecik çocukların ellerinde silah yok, tankları yok, topları yok sadece slogan atıyorlar, yürüyüş yapıyorlar ve mücadele ediyorlar. Buna bile tahammülleri yok. Kimse bundan sonra kalkıp da dünyaya demokrasi dersi vermesin. Her demokrasi dersi verdiklerinde onlara kanlı pazartesileri hatırlatmak insanlığın temel görevlerinden biri olmalıdır. 3 günlük yas ilan edildi. Doğrudur. Aynı kültürü paylaştığımız, tarihte aynı coğrafyada birlikte yaşadığımız insanların katledilmesi karşısında Türkiye’nin susması doğru değildir.  Asla ve asla unutmayacağız, her Filistinli kendi toprakları için mücadele ediyor. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da Filistinli kardeşlerinin sonuna kadar yanında olacaktır. Bizim düşüncemiz gayet nettir. Bugün böyle yarın böyle düşünmeyiz.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak Filistin davasını her dönem savunduk, bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Hiç kimse unutmasın.  1968’lerde gencecik çocuklarımız Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ve Filistinlilerin davasını savunmak için Filistin’e gittiler bunların başında da Deniz Gezmiş geliyordu.   Geçmişte bizim çocuklarımız Filistin’e gidip mücadele ederken dönemin hükümetleri onları eleştiriyorlardı “sizi ne işiniz var Filistin’de” diye. O çocukların mezarları şu an Filistin’de. Filistinliler o çocukları bağrına bastı”

 

Köseler, “Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak, biz Kuvay-i Milliyeciler olarak nerede bir mazlum halk varsa o halkın yanında olmak bizim boynumuzun borcudur. Gönül isterdi ki bu katliam karşısında dünya ayağa kalksın. Kısık seslerle protestolar yapılıyor. Arap dünyası, birbirini yiyen Arap dünyası. Bir araya gelip Filistin’e sahip çıkamıyorlar. Bundan daha büyük bir ayıp tarihte yoktur. Egemenlerin oyuncağı olan bir yönetimden hayır gelmez. İçinde bulunduğumuz bu mübarek ay da özellikle Ortadoğu’da ulusumuza İslam alemine tüm insanlığa barış huzur refah getirsin. İktidarlar miting yapmaz, icraat yapar.”diye konuştu.

Leave a Reply