Wednesday, 3 March, 2021

|

Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Gölbaşı’nda Trabzon hurması hasadı ile ilgili incelemelerde bulundu.

Hurma bahçelerinde yapılan hurma hasatlarını inceleyip üreticilerle görüş alış verişinde bulunan Adil Alan, “Adıyaman Güneydoğu’nun meyve deposu olmaya başladı. Bu gün Trabzon hurmasının hasadı yapılıyor. Bu ürüne baktığımızda Türkiye’de ilk beş ilin arasına girdik. Bu bizim için sevindirici bir haber ,buralarda başka ürünlerde yetiştiriliyor ama Trabzon hurması en fazla yetiştirilen ürünlerin başında yer almaktadır. Hurmanın Akdeniz İklimine uyan bir alanda yetişmesi ,çiftçilerimizin bunu benimsemiş olması, özellikle bir önder çiftçimizin buraya bu ürünü getirmesiyle birlikte çiftçilerimiz bunu fark etti” dedi.

“ÜRETİMDE DAHA ÜST SIRALARI HEDEFLİYORUZ”

Çiftçinin gözüyle düşündüğünü kaydeden Alan, “Çiftçi gördükten sonra da ciddi bir gelişme gösteriyor ve bizim bundan sonra da hurma üretimini  daha da artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Şu an 2000 dekar civarında bir hurma alanımız mevcut,hurma yetiştirilen  alan bakımından Türkiye’de beşinciyiz. Ama hurma üretiminde değiliz. Çünkü üretim ile ilgili bahçelerimiz henüz daha tam verime gelmemiş. Bundan sonra da üretimde daha üst sıraları hedefliyoruz. Bundan sonraki dönemde en az on bin dekarlık bir alanda hurma yetiştireceğiz” diye konuştu.

“İLİMİZİN İKLİMİ ÇOK GÜZEL”

Adıyaman’ın ikliminin çok güzel olduğunu belirten Alan, “Biz Akdeniz geçiş iklimindeyiz. Dolayısıyla burada nem oranı da çok düşük olduğu için yetişen ürünler çok daha kaliteli ve aroması çok daha güzel oluyor. Burada da bu gün çok güzel bir tablo ile karşı karşıyayız. Yetiştiricimiz burada, farklı illerden gelen tüccarlarımız burada gelmiş ürün alıyorlar ,Ziraat Odası Başkanımız burada. Bizim bu birlikteliğimiz devam ettiği müddetçe Adıyaman meyvecilikte bir numara olmaya devam edecektir. Bu yılda dört bin ton civarında ürünümüz mevcut olup bu ürünün yaklaşık yarısı Şanlıurfa ilimize gitmekte. Bundan sonra ki süreçte ise hedefimiz bütün Türkiye’nin illerine hurma göndermektir” açıklamasında bulundu.

 

Leave a Reply