Monday, 19 April, 2021

|

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Orhan Karakuş bazı basın yayın organlarında yer alan “kooperatif seçimindeki yemek ücretini kaybeden başkan ödedi.” başlıklı haber ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Karakuş, yaptığı açıklamada :Bugün bazı haber kaynaklarında yer alan “kooperatif seçimindeki yemek ücretini kaybeden başkan ödedi.” başlıklı haber ile ilgili kamuoyuna açıklama yapma gerekliliği doğduğu düşüncesindeyiz. Bu konunun basın üzerinden kamuoyuna açıklanması da başlı başına bir skandaldır ve yönetim kurulumuzu itibarsızlaştırma çalışmasıdır, dedi.

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Yönetim Kurulu olarak hiçbir kurum ve kişiye karşı önyargılarının ve art niyetlerinin olmadığını belirten Karakuş, öncelikle şunu belirtelim ki, bizler yönetim kurulu olarak öncelikle sorumlusu olduğumuz kooperatifimizin ve üyelerinin çıkarlarını korumakla görevliyiz. Esnaflarımızın bizlere yüklemiş oldukları görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz, etmekte zorundayız. Sözü edilen 27.01.2018 tarihli kongremizde delege ve misafirlerimize verilen yemekle ilgili, yemek faturasının bedelini ödememek gibi keyfi uygulama içerisinde olmadığımızı belirtmek isteriz. Yapılan açıklamada, yemek menüsü olarak et sote, tereyağlı bulgur pilavı, çorba, cacık, salata, içecekler ve tatlı olarak sunum yapıldığı belirtilmektedir.  Yemek menüsü söyledikleri gibi değil, sadece bulgur pilavı, et sote ve küçük su olarak servis edilmiştir. Yönetim kurulumuza sunulan yemek bedeli faturasının (22.640 TL), hesaplamalarımıza ve aynı işi yapan esnafların görüşlerine göre gerçek değerinin üzerinde olduğu, verilen yemeğin piyasa değerinin, verilen rakamın üçte biri civarında olduğu konusunda kanaat oluşmuştur.  İlgili kişileri bu fatura bedelinin yüksek olduğu ve normal piyasa değerlerinde bir ücretlendirme yapılması gerektiği,  ancak belirtilen ortalama bedelin ödenebileceği bildirilmiştir ifadelerini kullanan Karakuş şunları kaydetti:

Diğer taraftan kooperatifimiz resmi bir kuruluştur ve söz ile iş yapmaz ve belgelerle yapar. Çünkü bu yasal bir zorunluluktur. Eğer bizden önceki yönetim kurulu üyeleri keyfi uygulamalarda bulunmuşlarsa bu onları bağlar. Ayrıca sözü edilen fatura ödenmiyor gibi bir durum varsa, bu işin hukuki yolları vardır.  İlgili kurumlara gerekli müracaatları yaparsınız.  Yetkili kurumların bilirkişilerinin kanaatleri doğrultusunda sözü edilen yemeğin değeri belirlenir ve bizler de ödemesini gerçekleştiririz.

Karakuş açıklamasında şunları söyledi: Sayın İlhami Uluğ  “Eğer bu yönetimi desteklemiş olsaydım bu fatura karşılığını bana kat kat fazlasıyla öderlerdi” diyor. İnsanın aklına ister istemez,” demek ki daha önceki yönetim kurulunu bir önceki seçimlerde desteklediğiniz için önlerine koyduğun her faturayı bugüne kadar kat kat fazlasıyla ödemişler” gibi bir fikir geliyor.

Öte yandan bir kişinin vergi rekortmeni olması kooperatifimizin çıkarlarını korumamamıza ve diğer üyelerden veya esnaflardan farklı bir ayrıcalığa sahip olacağı anlamına gelmez.

Sonuç olarak bizler bugün olduğu gibi bundan sonra da, kişilerin, kurumların menfaatlerini değil, kooperatifimizin, üyelerimizin ve esnaflarımızın çıkarlarını korumaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz, dedi.

Leave a Reply