Monday, 19 April, 2021

|
Fatma Şahin’den Kardeş Belediye Besni’ye Ziyaret

Besni Belediyesine yapılan ziyarete, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Besni Kaymakamı Ahmet Gencer, Merinos Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Erdemoğlu, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Emniyet Müdürü Metin Alper, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
Belediye önünde halka hitap eden Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Besni doğduğumuz yer, Besni doyduğumuz yer, Besni yaşadığımız yer ve Besni’de Allah’ın izniyle her zaman yaşatacağımız yer olacaktır. Sayın Bakanım Türkiye’de eğitim bayramının yapıldığı tek ilçe, her yıl eğitim bayramı yapılır. 2007 yılı 22 Temmuzunda Fatma Bakanımla beraber Milletvekili seçildikten hemen sonra ekim ayında Besni’de eğitim bayramına gelmiştim. Dedim ki Allah nasip ederse Besni’den Gaziantep’e yolları duble yol yapacağız dedik. Tabi o zaman bakanımız Binali Yıldırım şimdiki başbakanımız. Gittim dedim ki Besni’de böyle bir söz verdim, kaç kilometre dedi 106 kilometre, iyi yap o zaman hayırlı olsun dedi. Siz destek olmayacak mısınız dedim. Ben bu işin bakanıyım, ben durup dururken kimseye söz vermem dedi. Bunun hesabı var, kitabı var, bunun projesi var. Sen dedi üç günlük vekilsin, gitmişsin söz vermişsin git yap o zaman dedi. Ortada kaldık. Sonra Allah razı olsun Gaziantep Özel İdaremiz bütün imkanlarını seferber etti. Gaziantep’in bütün araçları 24 saat,belediyemizin araçları Besni Araban arasında çalıştılar ve iki yıl içerisinde o yol duble yol olarak bitti. Şimdi kalan kısımda biterse en azından 2007 yılının ekiminde verdiğimiz söz yerine gelmiş olacak”dedi.

– BÖLGE GELİŞİYOR

Bölgenin geliştiğini aktaran Erdoğan, “Barajlarda büyük bir hızla gidiyor. Bölgemizde 710 bin dönüm Besni, Araban, Yavuzeli, Gölbaşı’nın bir kısmı, Pazarcığın bir kısmı oda bitecek.  AK Parti iktidarından önce 700 milyon dolar için Türkiye’nin Başbakanları, Bakanları Avrupa’da dileniyordu 700 milyon dolar alamıyorlardı. Çetintepe barajı, Besni barajı, Çat boğazı, Harmancık barajı, sadece bunlar 700 milyon dolar tutuyor ve bugün bunlar çatır çatır yapılıyor. Bu imkan ve kaynaklar neren geliyor ? Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Fatma bakanımızla 2002 yılından beri tanışıyoruz. 2002’den beri en büyük hizmetleri getiren bakan. Ama şunu hiçbir zaman unutmayalım ilçelerle ilçeler kardeş şehir olur, ama ilçelerle iller kardeş şehir olamaz. İlçelerle büyükşehir hiç olmaz. Ama 1 Kasım seçim öncesi Fatma Şahin kardeşimiz Besni’yi büyükşehir kategorisine koyarak kardeş şehir ilan etti. Bir Besnili kardeşiniz olarak tüm şehrim ve Besni adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu şehirden çıkanlar hiçbir zaman Besni’yi unutmadılar, arkalarını dönüp gitmediler. Bu anlamda Merinos halının sahipleri onlara da şehrim adına çok teşekkür ediyorum. Besniliklerini hiçbir zaman unutmadılar her platformda her yatırımda her konuşmada öncelikleri Besni oldu” ifadelerini kullandı.

– KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ
Gaziantep Milletvekili Erdoğan’dan sonra konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şunları kaydetti:

“Gaziantep olarak yanınızdayız, kardeş olarak yanınızdayız.Sayın Milletvekilimiz ve değerli abimiz Ali Erdemoğlu bize bu teklifi getirdiğinde hiç düşünmedim ve dedim ki Besni istiyorsa o bizim en güzel kardeşimizdir, öz kardeşimizdir. Besni bizim canımız ciğerimizdir dedim. Çünkü Besni bir medeniyettir, Besni bir kültürdür, Besni bir tarihtir, Besni topraktır ve en önemlisi Besni insandır. Yani en önemli gücümüz sizsiniz.
Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 15 yıl önce yola çıkarken kurucusu olarak yola çıktığımız birçok arkadaşımızda bir ve beraberiz. Hatırlarsanız hiç bir şey eskisi gibi olmayacak dedik, önce insan dedik, insanı yaşat ki devlet yaşasın dedik, insanı yücelt ki devlet yücelsin dedik. İşte o yüzden 80 milyon kardeşimizin üzerinde bir ve beraber olmak üzere bu yolculuğa çıktık. Ama bu bölge çok mühimdi, bu bölgenin kardeşliği çok önemliydi, çünkü bütün medeniyetlerin beşiğidir Besni ve Gaziantep.
Bizim bölgemiz bir sizinle kaderdaşız, canız ciğeriz. Gaziantep’i Gaziantep yapan başka bir güç var. Biz birlikte Gaziantep’iz dediğimiz zaman en büyük gücümüzü Besni’den alıyoruz. Bugün aramızda marka şehrin marka firmaları şehri markalaştırıyor. Merinos kendiliğinden mi oldu ? Erdemoğlu kendiliğinden mi oldu ? Sizin içinizden çıkıp  bir dünya markasına gidiyor, bu sizin başarınız. Biz onur ve şeref duyuyoruz. Bugün burada sosyal konutlarla ilgili açılışı yapacağız, kardeşlerimizi evlerine kavuşturacağız. Bugün varız yarın yokuz, her şey bitiyor, hayat, bitiyor, ömür bitiyor, makamlar bitiyor. Baki olan şey hoş seda bırakmak”

– ŞEHİR MİLLİYETÇİLİĞİ YOK

Şehir milliyetçiliğinin artık olmadığını vurgulayan Şahin, ” Artık şehir milliyetçiliği yok yeni bir dönem var. Bu yeni dönemin adı bölgesel kalkınma. Birlikte kalkınacağız. Bu bölgenin insanları çok çile çekti,  çok acı çekti, ama bu dönemle birlikte bunun bir kader olmadığını, gayret edildiği zaman, saflar sıklaştırıldığı zaman bizle beraber olunduğu zaman bunun nasıl başarılacağını gösteren yeni bir dönem yaşadık. Bize düşen şeyde gayret, sayın Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan’da bu işlerin takipçisi, bu memleketin suyu ile ilgili nasıl gayret ettiğini, bölgedeki kalkınmayla ilgili bir milletvekilinin ne yapması gerekiyorsa Adıyaman-Gaziantep bölge hattında çok ciddi gayret gösterdiğine şahidim. Biz güzellikleri büyüteceğiz, güzellikleri doğruları büyüteceğiz. Arkamızdan eserlerimizle anılacağız. Besni’ye girdiğim zaman gördüm, insan kendi yaşadığı zaman fark etmiyor. Ben her geldiğimde Besni’nin nasıl güzelleştiğini görüyorum. Bir medeniyet ilçesi, medeniyet bölgesi, kültür bölgesi, tarih bölgesi olarak yaşam kalitesinin arttığını görüyorum. Bu bakımdan başkanımız ve ekibini tebrik ediyorum, çok teşekkür ediyorum. Bugün sayın başkanımız ve ekibiyle oturup bugün ne yapmamız gerekiyorsa konuşacağız. Siz mutluysanız biz mutluyuz, siz huzurluysanız biz huzurluyuz, hep birlikte daha güzel bir Besni için bütün gücümüzle yanınızdayız ve kardeşiz” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk makamında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e fahri hemşerilik beraatı verdi.

 

Leave a Reply