Başkan Özdemir 23 Nisan Çocuk Bayramını Kutladı

Adıyaman’ın Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Adıyaman’ın Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 98. Yıldönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını gururla kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyleyen Başkan Özdemir, “Türk ulusunun kendi azmiyle başlattığı var olma mücadelesinin en önemli adımıdır. Bu bayram, Türkiye Cumhuriyetinin çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin bir göstergesidir. Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın tarihlerini ve kültürlerini en iyi şekilde bildiklerine, Türk Milleti ve Türkiye için her zaman en iyisini yapacaklarına inancımız tamdır. Yarınlarımızın umutları olan çocuklarımızın eğitimli ve iyi yetişmiş bireyler olarak hayatlarına devam etmeleri hepimizin ortak sorumluluğudur. 23 Nisan, barış ve kardeşlik gibi değerleri içinde barındıran bir bayramdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yaşamları süresince vatan ve millet sevgisiyle dolu bir hayat sürmelerini diliyorum. Bu vesile ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, Türk ulusunun geleceği olan çocuklarımıza mutlu ve umut dolu yarınlar dilerim” diye konuştu. – ADIYAMAN

MHP Gölbaşı Başkanı Çırakoğlu 24 Haziran Seçimlerine Hazır Olduklarını Vurguladı

Adıyaman’ın Gölbaşı MHP ilçe Başkanı Mustafa Çırakoğlu, 24 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlere hazır olduklarını belirtti.

Adıyaman’ın Gölbaşı MHP ilçe Başkanı Mustafa Çırakoğlu, 24 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlere hazır olduklarını belirtti.

MHP ilçe Başkanı Mustafa Çırakoğlu, 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimiyle ilgili yaptığı açıklamasında, “Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin TBMM ‘de grup toplantısında erken seçim çağrısında bulunması sonrası Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ile görüşmesinin ardından 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan seçime ilçe teşkilatı olarak hazırız. Yapılacak olan bu seçim ile dışarıda ve içeride baskı altında olan ülkemizi düzlüğe çıkarmasını ve seçimin şölen havasında geçmesini dilerim. Milletimiz bu seçimde bekası ve hızlı büyümesi için en güzel kararı verecek. Ülkemiz için yapılması gereken çalışmalarda çabuk karar alınması ve bir an önce yürürlüğe konulması açısından büyük imkanlar sunacak olan yeni sistem ile Türkiye, bölgesinde daha etkili olacaktır. Bu düşünceler ile 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerin şehrimiz, ülkemiz ve milletimiz için her açıdan hayırlı ve uğurlu olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu. – ADIYAMAN

İş Adamından Yatırıma Engel Olunduğu İddiası

Adıyaman’da 7-8 milyon Euro’luk yatırım yapan ve kendisine ruhsat verilmediğini iddia eden işadamı Necati Yaprak, OSB Başkan ve yönetimini Cumhurbaşkanlığına şikayet etti.

Adıyaman’da 7-8 milyon Euro’luk yatırım yapan ve kendisine ruhsat verilmediğini iddia eden işadamı Necati Yaprak, OSB Başkan ve yönetimini Cumhurbaşkanlığına şikayet etti.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde çuval fabrikası olan Necati Yaprak, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın ‘istihdamda seferberlik’ ilanının ardından kapasitesini yüzde 100 arttırma için çalışma başlattı. Fabrikasının yanında bulunan 20 bin metrekarelik arazi OSB yönetimi tarafından Necati Yaprak’a tahsis edildi. Tahsisi yapılan arazinin çapı verilerek, inşaat çalışmaları başlandı. Necati Yaprak, ruhsat verilmediğini öne sürdü.

Konuyu Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığına ilettiğini söyleyen İşadamı Necati Yaprak, “Biz 2005 yılında kurduğumuz çuval fabrikasında 160 kişi çalışıyor. Cumhurbaşkanımızın ‘İstihdamda Seferberlik’ ilan etmesinden dolayı kapasitemizi yüzde yüz arttırma girişiminde bulunduk.

OSB’ye dilekçe verildi. Bize 20 bin metrekare tahsis ettiler. Bu tahsisin içerisinde kamulaştırma problemi varmış, bunu bize söylemediler. Bize tahsis yaptılar, çapımızı verdiler. Biz inşaatımıza başladık. Süreç ilerlerken ruhsatımızı istediğimiz zaman, kamulaştırma probleminin çözülmediğini bize söylediler. Bizde kendilerine ‘kamulaştırma problemi çözülmemiş yeri bize nasıl tahsis edersiniz?’ diye sorduk. Başkan bize, ‘O problem değil, onu çözeriz’ dedi. Çapımızı verdiler biz inşaatımıza başladık. 11 bin metrekarenin üzerinde kapalı alan yaptık. 7-8 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırım yaptık. Yaklaşık 200 kişi istihdam edilecek. Hala sanayi yönetimi bu sorunumuzu çözmedi. Sanayicinin önünü açmıyor. Bu süreç neden uzatılıyor. Bizi neden oyalıyorlar? Türkiye’de son teknolojiyle çalışan bir fabrikamız olacak. İtalya, Almanya ve Avusturya’dan makineler gelecek ama biz ruhsat alamıyoruz. Elektrik tesisatımız, su ve hava tesisatlarımız halen izin olamadığımız için döşeyemedik. Bu nedenlerden dolayı 7-8 milyon Euro’luk yatırım askıya alındı” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim kurulu Başkanı Abdulkadir Çelenk ise, iddiaları yalanlayarak kendilerinin yatırımcının yanında olduklarını kaydetti. Abdulkadir Çelenk açıklamasında, “Biz bu arkadaşımıza arsayı tahsis ettik. Fabrikanın tevhidi yapılmadan, bizden çap istedi. Bizde verdik. Bizi dinlemeden inşaatına başladı. Biz bunu ruhsat verme imkanımız yoktu. İlk aldığında mahkemelikti. Şuan mahkeme yok. Arsayı tahsis ettikten sonra ilk altı ay içerisinde birinci tahsisi ödemek zorundadır. Altı 6 içerisinde taksit ödemedi. Yaklaşık 300 bin TL civarında ödemesi gerekirken ödemedi. Parayı ödemeyince arsası düşer. Şuana kadar 200 bin TL ödedi. 100 bin TL halan borcu bulunuyor. Yasal olarak bu adamın düşürülmüş olması lazım. Parasını ödedikten sonra Bakanlığa konuyu soracağız, ondan sonra ruhsatını verebiliriz. Biz sanayicinin önüne engel olmayız” şeklinde cevap verdi. – ADIYAMAN

Kentsel Dönüşüm Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Kentsel Dönüşüm Projesi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Kentsel Dönüşüm Projesi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gölbaşı Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Mimar Sinan ve Yeni Kent Mahallesinde 15 hektarlık alan içerisinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilçeyi yeniden inşa etmeye başlayacaklarını belirtti. Kentsel dönüşüm çerçevesinde konut ve iş merkezi inşaatlarına başlanılacağını söyleyen Özdemir, “İlçemiz Mimar Sinan ve Yeni Kent Mahallesi afet evlerinde yapmayı planladığımız kentsel dönüşüm ile hem estetik hem de yaşanabilirlik olarak Türkiye’de örnek teşkil edecek bir mimari yapmayı planlıyoruz. Sizlerin daha rahat bir ortamda yaşamanız sosyal ve kültürel alanlar ile afet evlerini Türkiye’de örnek olacak şekilde tasarlamak istiyoruz. Kentsel dönüşüm Projesi kapsamında 15 hektarlık alanda 34 blok üzerinde bin 274 konut inşa edilecek. Yapmayı planladığımız kentsel dönüşüm ile daha yaşanılabilir bir ortam, depreme dayanıklı meskenler ve iş yerleri, kapalı otoparklar, yeşil alanlar ve cami gibi yaşamı kolaylaştıran çevreye ve sağlığa önem veren bölgemizde örnek bir mekan oluşturmak için güzide bir proje yapılmaktadır” diye konuştu.

Özdemir, bu yapılan ihalenin 12 maddeden oluşan projelendirme konularını içerdiğini belirterek bu işlemlerin bitmesinin ardından yıkım ve tekrardan yapım için ikinci bir ihale yapılacağını söyledi. – ADIYAMAN

Gölbaşı nda Doğu Guta Fotoğraf Sergisi Açıldı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Hayrat İnsani Yardım Derneği tarafından Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek için fotoğraf sergisi açıldı.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Hayrat İnsani Yardım Derneği tarafından Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek için fotoğraf sergisi açıldı.

Yenimahalle Turan Özdemir Caddesi üzerinde bulunan Pancar Dairesi Bahçesinde fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Sergide 30 adet fotoğraf sergilendi. Serginin açılışını Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, İlçe Müftüsü Selami Sayın, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Uçar ve Dernek temsilcisi Abdullah Çaktı yaptı. Kurdele kesiminde konuşan Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, yaşanan vahşete dikkat çekerek, serginin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılış konuşmasını yapan Hayrat İnsani Yardım Derneği İlçe Temsilcisi Abdullah Çaktı, “İnsanlık tarihine baktığımızda kendi halkına savaş açıp zulüm eden nadir yönetimler vardır. Bunlardan birisi de Suriye rejimidir. Bu rejimin baskısı altında Suriye, iç savaşının başladığı ilk yıllardan bugünlere kadar direnebilen ve yaşadıkları yeri kadın erkek, çoluk çocuk terk etmeyen Doğu Gutalı kardeşlerimiz, kader-i ilahinin bu yönde tecellisi ile artık bulundukları bölgelerden göç etmek zorundalar. Şu anda bu kardeşlerimiz, Türkiye sınırına yakın İdlib bölgesine gelmeye başladı. Bizler de ensar olabilmenin gayretiyle bu kardeşlerimize her türlü destek için çevremizi bilgilendirelim. Ayrıca Kahraman Ordumuzun Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı neticesinde bölge terör gruplarından temizlenmeye başlamıştır. Terörden temizlenen bölgedeki mazlum halka bu yardımları göndererek onların da duasını almak istiyoruz. 5 Milyona yakın insan ülkesini terk etti. 500 bine yakın insan hayatını kaybetti. Suriye’de en çok kıyım ve asimilasyonun yapıldığı yer maalesef Halep oldu. Biz tarihi sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Suriye’dekilerin Çanakkale’de ne işi varsa bizim de Cerablus’da, El Bab’da, Afrin’de, Münbiç’te o işimiz var. Ensarlık görevimizi yerine getiriyoruz. Zulmün durması, gözyaşının durması ve insanlığın barış ve huzura kavuşması için çalışan Türkiye’nin neferi olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Çaktı ayrıca, Hayrat İnsani Yardım Derneği ve Gölbaşı Belediyesi işbirliğinde başlatılan yardım kampanyasının saat 09: 00- 19: 00 arasında 15 gün süreceğini söyledi. – ADIYAMAN

Gençler Şehit Yoklaması Yaptı

Adıyaman’da gençler Afrin şehitleri için yoklama yaptı.

Adıyaman’da gençler Afrin şehitleri için yoklama yaptı. Gençler isimleri okunun şehitler için ‘burada’ diye bağırdı.

Adıyaman İl Öğrenci Meclisi tarafından düzenlenen ‘şehit yoklama’ etkinliği ile gençler Zeytin Dalı Harekatına destek verdi. Demokrasi Parkında düzenlenen etkinlikte Adıyaman İl Öğrenci Meclis Başkanı Ahmet Berat Söylemez, Afrin’de şehit olan 31 askerlerimizin ismini tek tek okudu. İsmi okunan her şehit için gençler ‘burada’ diye bağırdı. Ebediyete intikal etmiş askerler için gençler dua etti.

Basın açıklaması yapan Ahmet Berat Söylemez, “Mehmetçiğimiz şu anda Afrin’e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatında göğüs göğse, canları pahasına sırf bizler rahat edelim diye eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ediyor. Hedefleri vatanın bütünlüğü ve korunması olan askerlerimiz eşine pek rastlanmamış kahramanlık destanı yazmakta ve bu uğurda can vermektedir. Bizler Adıyaman İl Öğrenci Meclisi olarak kahramanca savaşan askerlerimizin destekçisi olduğumuzu ve şehitlerimizi unutmadığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz” dedi.

Söylemez, açıklamasının devamında, “Atalarımızın yaptığı gibi 1389’da Kosova’da, 1915’de Çanakkale’de dedelerimizin gösterdikleri kahramanlıkların aynısını 15 Temmuz’da tek yürek olarak gösterdik. Tarih tekerrür eder diyerekten bugün ise Afrin’de Müslüman kardeşlerimize yapılan zulüm karşısında dimdik duracağız. Kur-an’da buyuruyor ki, ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, onlar dirilerdir fakat siz fark edemezsiniz.’ Bilinmelidir ki yeni Türkiye’ye yakışacak olan, bilinçlenmeye ve dirilişe geçen gençler vardır. Bu gençler iki Fatih’in İstanbul’un fetih ettiği yaşta olan gençlerdir. Bu gençleri ki inancıyla Kudüs’ü zalimlerden kurtaran Selahattin Eyyübi’nin torunları olan gençlerdir. Bu gençler ki Mete Han’ın, Alparslan’ın torunları olan gençlerdir. Bu gençler ki Hazreti Muhammet Mustafa’nın ümmeti olan gençlerdir” diye konuştu. – ADIYAMAN

KPSS 2018 lisans ve ön lisans sınavları ne zaman? Sınav ücreti belli mi?

KPSS 2018 lisans ve ön lisans sınavlarının ne zaman yapılacağı birçok memur adayı tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Memur olma hayaliyle girecekleri KPSS sınavları için hazırlıklarını sürdüren adaylar bir diğer yandan da sınav net tarihini ve başvuru zamanını araştırıyorlar. Peki, KPSS 2018 lisans ve ön lisans sınavları ne zaman? Sınav ücreti belli mi?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans 22 Temmuz’da düzenlenecek. Adaylar bu sınav için 10-21 Mayıs tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek.

Ortaöğretim KPSS 7 Ekim 2018 tarihinde düzenlenecek. Sınav için başvurular 3-19 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar ise 8 Kasım 2018 tarihinde açıklanacak.

‘2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ne ÖSYM’nin internet adresinden erişilebilecek.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), Temmuz 2018’de yapılacak. Sıanvın sonuçları Haziran 2018’de açıklanacak. Sınav başvuruları Mart 2018’de alınacak.

KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) ise Temmuz 2018’de yapılacak, sonuçlar Ağustos 2018’de duyurulacak.Sınav başvuruları Mart 2018’de alınacak.

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi) Ekim 2018 / Ağustos 2018

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi) Ekim 2018 / Ağustos 2018

2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Kasım 2018

Sınav ücreti açıklandı mı?

Resmi duyuru yapılmaması nedeniyle sınav ücretlerinin ne kadar olacağı net olarak bilinmemektedir. Fakat geçtiğimiz dönem gerçekleşen sınavda, alanlara katılım sağlayacaklardan 40, genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavına katılım sağlayacaklardan ise 60 lira talep edilmişti. Bu yıl fiyatlarda artış olması beklenebilir.

Taşeron kadro sınavı ne zaman? Taşeron listesi ne zaman belli olacak?

Taşeron kadro başvuru süreci tamamlandı, gözler sınav tarihine çevrildi. Başvuruları kabul edilen taşeronların yer alacağı tam listenin açıklanması ardından bir sonraki aşama olan sınav sürecine geçilecek. Peki taşeron kadro sınavı ne zaman? Taşeron listesi ne zaman belli olacak?

Taşeronların kadrolaşmasıyla ilgili süreç merak konusu olmaya devam ediyor. Taşerona kadro başvurusu için verilen süre 11 Ocak’ta dolmuştu. Başvurular, her kurumun kendi içinde oluşturduğu 3’er kişilik “Tespit komisyonu” tarafından incelenecek İncelemenin ardından hak sahiplerini içeren liste ilan edilecek. İnceleme sürecinin 40 günü bulması bekleniyor. Peki taşerona kadro sınavı ne zaman yapılacak?

TAŞERON KADRO SINAVI NE ZAMAN?

Taşeronların geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren başladı ve 90 gün içinde sonuçlandırılacak. Sınavlar 3 ile 22 Mart arasında gerçekleştirilecek.

“Yaptığı işle alakalı bir sınava mı girilecek?” sorusu üzerine Sarıeroğlu, “Yaptıkları işle alakalı olacak. Bunun detaylarını, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ile oluşturacağız.” bilgisini verdi.

Emekli olanlar dışında 450 bin kişi sınav olacak, hepsini inşallah kadrolu işçi olarak 4 (D) statüsündeki istihdamını sağlayacağız. Sınavı mevcut düzenleme gereği koyduk, eleme amaçlı değil, yaptıkları işle ilgili olacak.

90 GÜN İÇERİSİNDE KADRO SÜRECİ TAMAMLANACAK

2017 yılına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri’nde konuşan Maliye Bakanı Ağbal taşerona kadroyla ilgili soruları yanıtladı.

Taşeron işçilerin kadroya alınma süreci ve bütçeye getireceği yüke ilişkin soru üzerine, başvuru sürecinin sona erdiğini anımsatan Ağbal, ilgili idarelerin, 90 gün içinde geçişle ilgili süreci tamamlayacağını söyledi.

Ağbal, taşeron işçiler için daha önceden firmalara ödeme yapıldığını, artık bu firmaların aradan çıkmış olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Sadece bu arkadaşların kamuya geçişleriyle beraber kendilerine maaşlarını ödeyeceğiz. O açıdan bakıldığında ihale sürecinin getirdiği ilave maliyetlerden geleceğe dönük olarak kurtulmuş olduk. Buna karşılık da dolaylı olarak yapmış olduğumuz ücret ödemelerini şimdi doğrudan doğruya yapmış olacağız. Bu arkadaşlarımızın kamuya geçişleriyle beraber belki işçi kadrolarına atanmalarına bağlı olarak kendilerine ilave tediye ödemesi yapılması bağlamında bütçeye ilave yük gelecek ama diğer taraftan özellikle ihale süreci içinde oluşan maliyetlerin de artık oluşmaması nedeniyle ilave giderlerden kamu kurtulmuş olacak. Geciş süreçi tamamlandıktan sonra kamuya geçecek kişi sayısına bağlı olarak kamu maliyesinde bir taraftan harcamaları aşağı çeken boyutları olacak bir taraftan da ilave harcama artışı oluşturan boyutları olacak. Onu hesapladıktan sonra sizlerle paylaşacağız.”

– “Harcama eğilimlerini artırabilir”

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, taşeron işçilerin kadroya alınmasının büyümeye katkı yapacağı yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine ise Ağbal, insanların, gelirlerine ve geleceğe dönük iş güvencesine bağlı olarak harcama eğilimlerini artırabileceğini söyledi.

Ağbal, “Bu kişilerin daha fazla özel tüketim harcaması yapacağı varsayımına bağlı olarak büyümeye talep yönünden katkı yapacağı söylenebilir. Bu açıdan gerek özel talep üzerindeki gerekse bütçe üzerindeki etkisini önümüzdeki aylarda göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti hükümetleri döneminde dolaylı vergilerde indirime gidildiğini vurgulayan Ağbal, eğitimden, sağlığa, temel gıda maddelerinden sosyal harcamalara kadar pek çok alanda KDV indirimlerine gidildiğine dikkati çekti. Ağbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“En son özel iletişim vergisi oranlarını düşürdük. Hükümet olarak elimizdeki mali imkanları, ekonomideki ihtiyaçları gözeterek, vatandaş refahını esas alarak bugüne kadar çok sayıda vergi indirimi düzenlemesi yaptık. AK Parti hükümetleri olarak yaptığımız asgari geçim indirimi uygulaması, aslında gelir vergisi açısından devrim niteliğinde düzenlemedir. Asgari geçim indirimiyle vatandaşın ödediği gelir vergisini efektif olarak aşağı çektik. Vergi indirimleri konusunda her zaman vatandaş lehine olan imkan bulduğumuzda bunu yaptık, bundan sonra da yapmaya devam ederiz.”

E Okul ortalama hesaplama ile takdir teşekkür nasıl hesaplanır? VBS giriş sistemi

Not görüntüleme işlemi için öğretmenlerin E-Okul VBS’ye yazılı ve sözlü sınav sonuçları bilgisini eklemelerini bekleyen vatandaşlar araştırmalarına başladı. Yaklaşık 18 milyon öğrencinin karnelerini alarak yarı yıl tatiline gireceği dönemde, takdir teşekkür başarı belgesi merakla araştırılmaya devam ediliyor. Peki, E-Okul VBS ile takdir teşekkür hesaplama işlemi nereden ve nasıl yapılır? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden takdir teşekkür hesaplama işlemi gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, okulların kapanmasına çok kısa bir süre kala bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğini öğrenmek istiyor. Yazılı ve sözlü sınavdan alacakları puanları hesaplayarak, son bir ümit olarak öğretmenlerinden not ricasında bulunacak olan öğrenciler, başarı belgesi almanın hesabını yapacak. Peki, E Okul VBS ekranı ile takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl gerçekleştirilecek?

Takdir teşekkür hesaplama işlemi ise EBA üzerinden yayınlanan program ile kolayca gerçekleştirilebilecek. İşte, E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve takdir teşekkür hesaplama işlemi hakkında detaylı bilgiler

E OKUL GİRİŞİ NASIL YAPILACAK?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş işlemi için öncelikle öğrencinin bazı bilgilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ bölümünde yer Veli Bilgilendirme Sistemi alanında öğrenci TC Kimlik Numarası ve okul numarasını yazarak girişe tıklayın.

Bu aşamayı geçtikten sonra karşınıza gelecek olan ‘Öğrencinin doğum ayı, nüfusa kayıtlı olduğu il’ gibi soruları cevaplamalı ve son olarak öğrencinin fotoğrafını seçerek tamam butonuna tıklayın.

An itibariyle giriş yapmış olduğunuz E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden, solda yer alan devamsızlık bilgisi, not bilgisi gibi alanları kolayca görüntüleyebilirsiniz.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Ortalama hesaplama işlemini gerçekleştirdikten sonra elde edilen ortalamaya göre kontrol edilen takdir teşekkür hesaplama işlemi, EBA üzerinden yayımlanan hesaplama robotu ile kolayca öğrenilebilecek.

Öncelikle aşağıda yer alan linke tıklayarak ortalama hesaplama robotunu indirmek üzere siteye girin.

Bu işlemin ardından açılan sayfada yer alan indir butonuna tıklayıp, dökümanı indire basın.

Ortalama hesaplama robotu, Excel dosyası olarak bilgisayarınıza inmiş olacak.

İndirilen robotu açtıktan sonra sizden istenen yazılı ve sözlü puanlarınızı girerek, ortalamanızı öğrenebilirsiniz.

Buradan elde edeceğiniz ortalama bilgisiyle, aşağıdaki tablodan hangi başarı belgesini alabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiile ödüllendirir.

Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

ASBİS nedir?

Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması ( Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi – ASBİS) olarak tanımlanır.

Araç tescil sürücü belgesi düzenleme sistemimizin güvenilir, modern, halkımızın beklentilerine cevap verebilir, Avrupa Birliği ve e-Devlet normlarına uygun bir yapıya kavuşturulması ve bu işlemlerin tek merkezden elektronik ortamda online olarak yapılması, tescil belgesi ve sürücü belgelerinin ilgililerin adreslerine gönderilmesi amacıyla, 2005 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ilgili Bakanlık, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yürütülen çalışmalar sonucunda “Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması” adı altında bir proje oluşturulmuştur.

Bu proje Başbakanlık tarafından, kamu hizmetlerinde verimlilik ve etkinliği arttırmaya ve bürokratik işlemleri basitleştirmeye yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde üçyüzden fazla proje içerisinden seçilerek önceliklendirilen 11e-Devlet projesi içerisinde yer almıştır (Aralık 2009).

“Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması” projesi üç ana bölümden oluşmakta olup, bunlar;

Yeni (sıfır) araçların tescil işlemleri,

Tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemleri,

Sürücü belgesi verilmesi işlemleridir.

Projenin tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemlerinin tek noktada (noterlerde) elektronik ortamda yapılmasını düzenleyen kısmı, 31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince (2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesinin (d) ve (e) bentleri değiştirildi) 01.05.2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmiştir.

Projenin Yeni Araçların Tescili ve Sürücü Belgesi Verilmesi aşamaları ise 2011 yılının ilk çeyreğinde hizmete girecek şekilde planlanmış ve çalışmalar halen eksiksiz yürütülmektedir.

Belgelerin adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz…

Noterde yapılan satış işlemi esnasında, trafik tescil kuruluşuna gelinmesi zorunlu bulunan istisnai haller ve plaka değiştirilmesi durumu dışında, noterlik görevlisine, belgelerimin adresine gönderilmesini istiyorum şeklinde sözlü beyanda bulunarak, yeni düzenlenecek Tescil ve Trafik belgeleri, en geç üç iş günü içerisinde adresinize posta ile gönderilmektedir. Bu durumda belgenizi teslim edecek PTT görevlisine 5 TL posta bedeli ödemeniz gerekecektir.

Belgelerinizi elden telsim almak isterseniz, Geçici Tescil Belgesinde belirtilen Trafik Tescil Kuruluşundan da elden teslim alabilirsiniz.

Plakanızı değiştirmek zorunda değilsiniz…

İkinci el araç devir aldığınızda, istisnai durumlar dışında plaka değiştirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Örneğin, 03 (Afyon) plakalı bir aracı satın alan ve Afyon dışındaki bir ilde ikamet eden vatandaşımız plakasını değiştirmek zorunda değildir.

Plaka değişikliği talep edilen durumlarda;

“Alıcı noterde satış sırasında aracın yerleşim yeri adresinin bağlı bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda tescilini beyan etmiş ise, aracın tescil işlemi araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerince yetkilendirilen kişilerin; kimlik belgeleri, şoförler odasından alınmış bir adet araç tescil dosyası ve usulüne uygun olarak doldurulmuş iki adet Ek-1 müracaat ve işlem formu ile birlikte satış veya devir tarihinden itibaren bir ay içerisinde yerleşim yeri adreslerinin bağlı bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeleri suretiyle yapılacaktır. Tescil işlemi sırasında, trafikten çekme işlemleri hariç olmak üzere, aracın zorunlu mali sorumluluk sigortası ve geçerli muayenesinin bulunması zorunludur.”

Neden ASBİS?

Yeni ve ikinci el araç işlemleri ile sürücü belgesi verilmesi konularında, vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın önündeki bürokratik işlemlerin kaldırılması ve maliyetlerinin azaltılması amacıyla ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin elektronik ortamda temin edilmesi ve tüm süreçlerin bu bilgilerle gerçekleştirilmesi amacıyla ASBİS projesi geliştirilmiştir.

ASBİS’in Faydaları :

Yeni sistemin vatandaşlarımıza getirdiği faydaların bazıları şunlardır

Araç satın alacak vatandaşlarımızın önceki uygulamada, satış ve tescil işlemleri için birçok kurum ve kuruluşa (Vergi daireleri, noterler, şoförler odaları, trafik müşavirleri, trafik tescil kuruluşları) gitmeleri gerekirken, 1 Mayıs 2010 tarihinde başlatılan yeni uygulama ile bu işlemler için başka bir kurum veya kuruluşa müracaat etmeksizin, ilk müracaat noktasında (noterlerde), tek seferde, en az masrafla ve en kısa sürede sonuçlandırılması sağlanmıştır.

Satışı yapılacak araçlar için vergi dairelerinden “İlişik Kesme Belgesi” alınması uygulaması kaldırılmış olduğundan, vatandaşlarımızın vergi dairelerine gitmek için harcadıkları zaman kaybı ve ulaşım giderleri ortadan kaldırılmıştır. Yıllık olarak vergi dairelerinden 1.700.000 adet ilişik kesme belgesi alındığı ve her bir belge alımı için gidiş-dönüş ortalama 2 TL ulaşım gideri ödendiği varsayılırsa, 1.700.000 x 2 = 3.400.000TL. ulaşım gideri olarak tasarruf sağlanmıştır.

Önceki uygulamada araç tescili için trafik tescil kuruluşlarına müracaat sırasında kullanılan Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu (Ek-1) uygulamadan kaldırıldığından, yıllık 3.400.000 formdan (müracaatta iki form kullanlıyor) tasarruf sağlanmıştır. Form ücreti 2010 yılı için 45 Kr. Olup, yıllık toplam 3.400.000 x 45 = 1.530.000 TL. tasarruf sağlanmıştır.

Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu’nun (Ek-1) daktilo ile doldurulması mecburiyeti bulunduğundan, bu formlar genellikle trafik müşavirlerine doldurtturuluyor ve ortalama 10 TL ücret ödeniyordu. Yeni uygulamada formların kaldırılması ile birlikte sadece doldurma ücreti olarak yıllık toplamda 1.700.000 x 10 = 17.000.000 TL tasarruf sağlanmıştır. Önceki uygulamada araç kayıtlarında haciz, tedbir, ihtiyati tedbir gibi satış ve devri kısıtlayıcı durum olup olmadığı noterler tarafından sorgulama yapılamadığından, noterde aracı satın alan kişiler adlarına tescil için trafik tescil kuruluşuna geldiklerinde, araç kayıtlarında haciz, ihtiyati tedbir gibi şerhler çıkabilmekte ve mağdur olabilmekteydiler. Yeni uygulama ile bu tür mağduriyetler ortadan kaldırılmıştır.

Önceki sistemde noterde satışı yapılan bir aracın yeni alıcısı trafik tescil kuruluşuna gidip aracı üzerine tescil ettirmediği durumlarda, bu araçla ilgili vergi ve trafik ceza borçları ile diğer tebligatlar satıcıya gönderilmekteydi. Yeni sistemde aracın satışı ile birlikte aynı anda alıcı adına tescili de gerçekleştiğinden, bu konuda yaşanan mağduriyetler tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yeni sistemle birlikte, bir yılda vatandaşlarımızın cebinden çıkan parada toplamda 21.930.000 TL. lik tasarruf sağlanmıştır.

Yeni sistemle birlikte elde edilen kurumsal kazanımlar

Ülkemiz genelinde 570 trafik tescil kuruluşumuzda yaklaşık 4600 personelimiz görev yapmaktadır. Trafik tescil kuruluşlarımızda yapılan tüm işlemlerin % 35 ini, tescil işlemlerinin ise % 55 ini ikinci el araç satışları ile ilgili tescil işlemleri oluşturmakta olup, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren çok önemli oranda işgücü tasarrufu sağlanmıştır. Önceki uygulamada ikinci el araçların tescil işlemlerinde kullanılan Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu’nun (Yıllık ortalama 1.700.000 adet) bir sureti aracın vergi kaydı için vergi dairelerine posta veya elden gönderilmekte iken, yeni uygulamada bu formlar kaldırılarak, bilgilerin vergi daireleri ile diğer ilgili kurum ve kuruluşlara elektronik sistemle aktarılması sağlanmıştır. Bu sayede vergi dairelerinde de çok önemli oranlarda iş gücü kazanımının yanında,posta ve diğer giderlerden de tasarruf sağlanmıştır.

Yine önceki uygulamada, satışı yapılacak araçlar ile trafikten çekilecek veya hurdaya ayrılacak araçlar için vergi borcu ve trafik cezası olmadığına dair vergi dairelerinden alınan “ilişik kesme belgesi” istenilmesi uygulamasına son verilip, borç kayıtları Maliye Bakanlığı veri tabanı üzerinden sistem tarafından otomatik olarak sorgulanmaya başlandığından, bu belgenin düzenlenmesi amacıyla vergi dairelerinde yaşanan yoğunluk azalmış ve personelden de tasarruf sağlanmıştır.(Yıllık olarak ortalama 2.000.000 belge)

Araçların başka bir trafik tescil kuruluşuna nakil gittiği durumlarda gönderilen ve Ek-9 adı verilen form uygulamadan kaldırılarak elektronik ortamda gönderilmeye başlandığından, yıllık ortalama 600 bin aracın başka bir tescil kuruluşuna nakil olduğu düşünüldüğünde, sadece posta masrafı olarak 600.000 x 75 kr = 450.000 TL. tasarruf sağlanmıştır. Ayrıca bu işle görevli personelden de tasarruf sağlanmıştır. Önceki sistemde satışı yapılan araçlar için noterlerce düzenlenen satış sözleşmelerinin bir sureti ilgili trafik tescil kuruluşuna, bir sureti de ilgili vergi dairesine posta yoluyla gönderilmekteydi. Yıllık ortalama 1.700.000 adet satış üzerinden, her satış senedi iki sayfa olarak düşünüldüğünde, yıllık toplam 3.400.000 x 2 = 6.800.000 adet kağıt kullanımından ve 3.400.000 satış senedinin gönderilmesi için harcanan 3.400.000 x 4,55 = 15.470.000

TL. posta masrafından tasarruf sağlanmıştır.

570 trafik tescil kuruluşumuzda sayıları binleri geçen bilgisayar, yazıcı ve benzeri cihazlar ile bunlarda kullanılan kağıt, toner ve kartuş gibi malzeme giderlerinden de çok önemli olanda tasarruf sağlanmıştır. Satış veya devri yapılan aracın tescili de aynı anda yapıldığından, önceki uygulamada yaşanılan hukuki problemlerde önemli oranda ortadan kalkacağından mahkemelerle, icra daireleri ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalar ve bu amaçla kullanılan iş gücü azalmıştır.

Önceki uygulamada zaman zaman yaşanılan sahte bilgi, belge ve evraka dayalı satış ve tescil işlemleri (sahte olarak hazırlanmış vergi ilişik kesme belgesi, vekaletname, noter satış senedi vb.) önlenmiştir. Sağlıklı bir envanter oluşması ile birlikte, veriye dayalı kamu politikalarının geliştirmesine katkı sağlanmıştır.