Sarma sigara satana da bulundurana da hapis cezası !

TBMM Genel Kurulunda, Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın üçüncü bölümünde yer alan 56-83. maddeler kabul edildi. Kaçak tütün ile mücadele kapsamında yapılan düzenlemeyle, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla, makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran ve nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kaçak tütün ile mücadele

Tütün ithali, üretim ihtiyaçlarıyla sınırlı olarak, kanunda belirtilen tütün mamüllerini üretenler veya Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan izin almak ve sadece işlendikten sonra ihraç edilmek amacıyla tütün işleme tesisi bulunanlar tarafından yapılacak.

Kurum, tütün işleme tesisi bulunanlara bu izni verirken, söz konusu işletmelerin öncelikle Türkiye’de üretilen tütünü işlemelerini gözetecek, ihraç amacıyla yapılacak ithalatın amacı dışında kullanılmamasını sağlamak için gerekli önlemleri alacak, ithalat ve ihracata ilişkin uygulamayı denetleyecek.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla, makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran ve nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kamu ihalelerinde istekli ve yükleniciler, sigorta şirketlerinden alacakları kefalet senedini teminat mektubu olarak verebilecek.

Kamu kurumlarında çalıştırılacak taşeron personel sayısı ile idareler, hizmet türleri, işin yapıldığı yer gibi ücret düzeyini etkileyen unsurların biri, birkaçı veya tamamı dikkate alınarak ihale dokümanında belirlenecek ücret ve benzeri mali ödemelere ilişkin tavanların tespitinde Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınacak.

Hızlı Tren 2019 Yılında Gölbaşı’na Değer Katacak

2019 yılı içerisinde tamamlanacak olan Malatya- Hatay hızlı tren projesi ile Gölbaşı ‘nın cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Malatya hızlı tren hattının 2019 yılında tamamlanacağını belirterek, hat sayesinde 4-5 saat içerisinde limanlara ulaşılabileceğini kaydetti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’ya hızlı trenin geleceği müjdesini verdi. Tüfenkci, “2018 yatırım programına teklif edilip inşallah Malatya’ya hızlı treni aldıracağız.Çift hatlı bir hızlı tren projesinin ihalesi 6,5 milyon lira. 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. İnşallah bitirilir bitirilmez o da yatırım teklifi arasına alınacak” dedi.

“LİMANLARA ULAŞIM KOLAYLAŞACAK”

Ankara’da projelendirmesi devam eden çift hat oluşturularak, İskenderun-Malatya ve Adana hattının da kendileri için çok önemli olduğuna değinen Bakan Tüfenkci, yapılacak hat sayesinde Malatya’nın limanlara ulaşımının daha da kolaylaşacağını söyledi.
“4-5 SAATTE MAL LİMANA ULAŞACAK”

Hat sayesinde 4-5 saat içerisinde limanlara ulaşabileceklerini anlatan Tüfenkci, “Bu ne demek organize sanayi bölgesinde üretilen bir mal 4 saat içerisinde limanda olacak, oradaki ham malzeme de aynı saate burada olacak. Yatırım anlamında Malatya’nın cazibesine arttıran insanımızın işini, aşını büyüten önemli hizmetlerden birisi.” diye konuştu.

 

Eski Bakan Ramazanoğlu Gölbaşı İlçesini Ziyaret Etti

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı ve Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu, Gölbaşı İlçesini
ziyaret etti.

Gölbaşı Belediyesini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı ve Denizli Milletvekili Dr.
Sema Ramazanoğlu, burada Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir’den ilçenin genel durumu ve
yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı. Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Ramazanoğlu’na ilçede
yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar ve projeler hakkında da bilgilendirerek projelerde
belediyeye ağladığı desteklerden dolayı teşekkürlerini sundu.

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı ve Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu ise burada
yaptığı konuşmada, Gölbaşı için herhangi bir istek olduğunda anında cevap vereceğini belirterek
Gölbaşı’nın doğdu yer değil ancak gönlünün olduğu yerlerden bir tanesinin Gölbaşı olduğunu ifade
ederek Belediye Başkanı Yusuf Özdemir’e “Ben bu başarılı çalışmalarınız için yaptığınız bu
gayretleriniz için ve belediyecilik hizmetinde babanızdan itibaren getirmiş olduğunuz hem
tecrübeniz hem bu temiz ve onurlu isminiz için teşekkür ediyorum, sizi takdir ediyorum.”dedi.
Belediye Başkanı Yusuf Özdemir,belediye ziyaretinde Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı ve
Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu’na el dokuması halı ve yöresel yiyeceklerin olduğu bir
paket hediye etti.
Belediye ziyaretinin ardından Eski Bakan Sema Ramazanoğlu, Gölbaşı Gölleri Çevre düzenlemesi
projesini gezerek Başkan Özdemir’den bilgi aldı, daha sonra ise Van’;ın Gürpınar İlçesinde, zırhlı
aracın devrilmesi sonucu şehit olan jandarma uzman çavuş Özer Salik’in ailesini ziyaret ederek her
türlü sorunda kendisine ulaşmalarını istedi.


Şehit ailesi ziyareti ardından Ramazanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gölbaşı İlçe
Müdürlüğü Konferans Salonunda Gençlik ve Spor Bakanlığı Projesi’nde yer alan “Aile İçi Şiddet”
kursunda öğrencilerle kısa bir sohbet gerçekleştirdi.
Program sonunda ise bir çiftin nikahına katılarak yüzüklerini taktı.

Gölbaşı Güneydoğu’nun Meyve Deposu Olacak

Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Gölbaşı’nda Trabzon hurması hasadı ile ilgili incelemelerde bulundu.

Hurma bahçelerinde yapılan hurma hasatlarını inceleyip üreticilerle görüş alış verişinde bulunan Adil Alan, “Adıyaman Güneydoğu’nun meyve deposu olmaya başladı. Bu gün Trabzon hurmasının hasadı yapılıyor. Bu ürüne baktığımızda Türkiye’de ilk beş ilin arasına girdik. Bu bizim için sevindirici bir haber ,buralarda başka ürünlerde yetiştiriliyor ama Trabzon hurması en fazla yetiştirilen ürünlerin başında yer almaktadır. Hurmanın Akdeniz İklimine uyan bir alanda yetişmesi ,çiftçilerimizin bunu benimsemiş olması, özellikle bir önder çiftçimizin buraya bu ürünü getirmesiyle birlikte çiftçilerimiz bunu fark etti” dedi.

“ÜRETİMDE DAHA ÜST SIRALARI HEDEFLİYORUZ”

Çiftçinin gözüyle düşündüğünü kaydeden Alan, “Çiftçi gördükten sonra da ciddi bir gelişme gösteriyor ve bizim bundan sonra da hurma üretimini  daha da artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Şu an 2000 dekar civarında bir hurma alanımız mevcut,hurma yetiştirilen  alan bakımından Türkiye’de beşinciyiz. Ama hurma üretiminde değiliz. Çünkü üretim ile ilgili bahçelerimiz henüz daha tam verime gelmemiş. Bundan sonra da üretimde daha üst sıraları hedefliyoruz. Bundan sonraki dönemde en az on bin dekarlık bir alanda hurma yetiştireceğiz” diye konuştu.

“İLİMİZİN İKLİMİ ÇOK GÜZEL”

Adıyaman’ın ikliminin çok güzel olduğunu belirten Alan, “Biz Akdeniz geçiş iklimindeyiz. Dolayısıyla burada nem oranı da çok düşük olduğu için yetişen ürünler çok daha kaliteli ve aroması çok daha güzel oluyor. Burada da bu gün çok güzel bir tablo ile karşı karşıyayız. Yetiştiricimiz burada, farklı illerden gelen tüccarlarımız burada gelmiş ürün alıyorlar ,Ziraat Odası Başkanımız burada. Bizim bu birlikteliğimiz devam ettiği müddetçe Adıyaman meyvecilikte bir numara olmaya devam edecektir. Bu yılda dört bin ton civarında ürünümüz mevcut olup bu ürünün yaklaşık yarısı Şanlıurfa ilimize gitmekte. Bundan sonra ki süreçte ise hedefimiz bütün Türkiye’nin illerine hurma göndermektir” açıklamasında bulundu.

 

Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevirdiler

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde, Gölbaşı Atatürk Ortaokulu öğrencileri tarafından ‘Sağlık Yaşam ve Dengeli Beslenme İçin Bisiklet Gezisi’ düzenlendi.

Gölbaşı Doğa Parkı, Gölbaşı Gölü çevresi, üniversite, çevre yolunda düzenlenen bisiklet gezisi ile ilgili açıklama yapan Atatürk Ortaokulu Müdürü Yusuf Öntürkler, “Bu tür etkinliklerin devam edeceğini ve katılımın ne kadar yüksek olursa bizler de o kadar memnun oluruz” dedi.
Öntürkler, şöyle devam etti: “Sağlık ve dengeli beslenme, yaşam boyu spor ve özellikle “Erdemli ve Başarılı Birey Projesi” ile birleştirince faaliyetimiz daha farklı ve daha güzel hal aldı. Faaliyet okulumuz 6’ıncı Sınıf öğrencileri ile başlamış olup zaman içerisinde 5’inci, 7’inci, 8’inci sınıflar ile tekrarlanmaya devam edecektir.”

 

Kaymakam Okul İnşaatı Denetledi

Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY, Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh ÖZDEMİR ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü inşaat emlaktan sorumlu şefi Memet ÖZTÜRK ile birlikte yapımı devam eden 24 derslikli Mimar Sinan İlkokulu inşaatını ziyaret etti.

Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY, inşaat çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. İnşaat çalışmasının Haziran 2018’de sona ereceği, bu tarihten itibaren eğitim öğretime başlayacağı belirtildi.

Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh ÖZDEMİR, İnşaatın tamamlanması ile ilçe merkezinde ikili öğretim yapan okulumuzun kalmayacağını belirtti.

OBEZİTE POLİKLİNİĞİ AÇILDI

Gölbaşı Devlet Hastanesi Obezite Polikliniği Hasta kabulüne başladı.

Çağımızın hastalığı olan Obezite günümüzde de bütün ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Obezite ile mücadele Ülke genelinde ve Gölbaşı Devlet Hastanesi’nde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Mücadele kapsamında Gölbaşı Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Obezite Polikliniğini görevlendirilen Uzman Doktor Ahmet GÜLTEPE tarafından hizmet veriliyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dahiliye Uzmanı Dr Ahmet GÜLTEPE; “Obezite çağımızın vebasıdır. Yanlış beslenme ile birlikte hareketsiz yaşamın doğurduğu obezite, ideal kilonun üstünde olan her birey için problem teşkil etmekle birlikte, doğurduğu sonuçları itibariyle artık modern toplumların sosyoekonomik sorunu haline gelmiştir. Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Sağlık Bakanlığımız da çağımızın vebası obezite ile mücadele için girişimlerde bulunmaktadır. İl ve ilçelere diyetisyen desteği sağlamakla birlikte hastanelerde Obezite Polikliniği açılmış olması bunun iyi bir göstergesidir. İç Hastalıkları uzmanları olarak günümüzde en çok karşılaştığımız hastalıkların sebebi genetik yatkınlık ile birlikte sedanter yaşam ve yanlış beslenmenin doğurduğu Metabolik sendromdur. Metabolik sendrom komponentleri denildiğinde santral obezite yani bel çevresinin artması( iç yağlanma) tetiklediği insülin direnciyle birlikte hiperglisemi (tip2 diyabet) hipertansiyon ve hiperlipidemidir. Ömrümüzü kısaltan önemli faktörlerin başında enflamasyon(iç yangı) gelmektedir. Dünyaya hükmedenlerin yanlış politikaları nedeniyle, ekosistemin bozulmasıyla artan çevre kirliliği ve psiko-sosyal stres faktörleri gibi metabolik hastalık tablosu komponentleri de önemli enflamasyon kaynağıdır. Obezitenin etiyolojisinde pek çok faktörün etkili olması bu hastalığın önlenmesi ve tedavisinde son derece güç ve karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle obezitenin etkin tedavisi için hekim, diyetisyen psikolog fizyoterapistten oluşan bir ekip gerekmektedir. Kiloyu değerlendirmede vücut kitle indeksi( cm/m2) önemli olmakla birlikte günümüzde santral obezitenin değerlendirmesinde bel çevresinin ölçülmesi daha önemlidir. Bel çevresi bayanlarda en dar bölgeden ölçülür, erkeklerde en geniş yer olan göbek hizasından ölçülür. Bayanlarda bel çevresi 60-73cm ideal 73-80 cm riskli 80cm üzeri yüksek riskli kabul edilir. Erkekler de bel çevresi 80-93cm ideal 94-101cm riskli 102cm üzeri yüksek riskli kabul edilir.
Hastanemizde Obezite Polikliniği açılmasıyla, Gölbaşı halkına iyi bir hizmet sağlandığı gibi toplumda obezitenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu mesajı da verilmektedir”.dedi.

Yeni Başkandan Bakana Teşekkür

Akparti’nin gerçekleşen kongerisi ile yeni başkan olan Yaşar GÜL sosyal medya hesabından yeni yönetim adına teşekkür mesajı yayımladı . “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla düzenlenen Gölbaşı AK Parti İlçe Kongresinde yeni yönetim kurulumuzla birlikte başkanlık görevini devralmış bulunmaktayım. Bu görevin Gölbaşı’mıza Adıyaman’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kongremizde yanımızda olan Sayın Bakanımız Faruk Özlü’ye, TBMM Başkan Vekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a Adıyaman milletvekillerimize, İl Başkanımız Sayın Mehmet Erdoğan ve ekibine, Belediye başkanlarımıza, saygıdeğer delegelerimize ve misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Bakan Özlü, Gölbaşı Kongresine Katıldı

Gölbaşı Belediyesi konferans salonunda düzenlenen kongrede konuşan Bakan Özlü, 15 yıllık Ak Parti iktidarının, görkemli başarılar dönemi olduğu kadar, büyük kavgaların da dönemi olduğunu belirtti.

Bakan Özlü, Ak Parti’nin ülkeyi hak ettiği konuma getirme kavgası verirken, muhalefetin de ayak bağı olma kavgasında olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Yorulmayacağız, yılmayacağız, asla pes etmeyeceğiz. Çünkü biz sendelersek, Türkiye düşer. 15 yıllık Ak Parti iktidarı, görkemli başarılar dönemi olduğu kadar büyük kavgaların da dönemi oldu. Biz ‘Bu ülke başarır, bu millet başarır’ dedikçe, muhalefet ‘Olmaz’ diye bağırdı. Biz bu ülkeyi hak ettiği konuma getirme kavgası verirken, muhalefet ayak bağı olmanın kavgasındaydı. Onların olmaz seslerini, gerçekleştirdiğimiz projelerle kestik. Nasıl yapıldığını gösterdik. Ama onca derse rağmen, ezberlerini asla bozmadılar. Her projemiz için aynı nakaratı tekrarlamayı sürdürdüler. Muhalefetin bir diğer bölümü de, biz ‘Bu millet kardeştir’ dedikçe, kardeşlik bağlarımıza nifak tohumu ekmeye çalıştılar. Biz tüm bölgelerimizi kalkındırmaya çalışırken, onlar, özellikle bu bölgeyi geri bırakmak için insanlıktan nasibini almamış piyonlarını devreye sokup şehirleri yakıp yıktılar. Biz her yeri birbirine bağlayacak yollar döşerken, onlar, şehirlere hendekler kazıp bu bölgenin umutlarını gömmeye çalıştılar. Ama bu ülke ile ilgili tek hayalleri bölmek olanlara da, geçit vermedik. Ayrım gözetmeksizin; Türkiye’nin en doğusu da, en batısı da aynı huzur, aynı refah, aynı gelişmişlik düzeyinde olsun istedik. Bölgesel dezavantajları avantaja çevirecek özel teşvikleri, projeleri bunun için geliştirdik. Bundan sonra da yolumuz aynı olacak. İşte asıl korkuları bu. Çünkü biliyorlar ki, biz bunu yapacak güçteyiz. Tüm bunlar güçlü bir siyasi irade, ileriyi gören bir vizyon, akıllı politikalarla olacaktır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak ben diyorum ki; bilimin, teknolojinin ve bunlarla desteklenmiş sanayinin coğrafyası olmaz.  Dezavantajı avantaja çevirmek akıl ve irade işidir. Bizim onu yapacak aklımız da var, altyapımız da var, irademiz de var. Yeter ki siz kendinize güvenin, bize güvenin, devletinize güvenin.”
Konuşmaların ardından mevcut başkan Nizami Yancar’ın aday olmadığı ve tek liste halinde gidilen kongrede Yaşar Gül Ak Parti İlçe Başkanlığı’na seçildi.

Gölbaşı Atasını Unutmadı

Gölbaşı Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayan tören Gölbaşı Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen anma etkinlikleri ile devam etti.

Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy  Konferans salonunda yapılan Atatürk’ü anma etkinliklerinde Atatürk’ün hayatı itibari ile yaşadıklarını anlattı. Kaymakam Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: Atatürk’ün hayatı aynı Türkiye’miz  gibidir. Yine küllerinden doğmuş, yine zor zamanlarında kendi inisiyatifini ,kendi yolunu belirlemiş, hiçbir  zaman mevcut şartlarda yılmamış, bir mucize yaratarak hem kendini hem ülkesini yeniden yaratmıştır. Bende atamızı daha çok özlediğimizi düşünüyorum ve Allah’tan rahmet diliyorum, dedi.

Anma etkinlikleri Gölbaşı İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Adı güzel Atatürk” isimli drama gösterisi ile son buldu. Düzenlenen anma töreni ve anma etkinliklerine  Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy, Daire amirleri, Okul müdürleri ,öğrenciler, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Gölbaşı’nda Atatürk etkinliklerle anıldı