Gölbaşı’nda Fizik Tedavi Ünitesi Açıldı

Açılışa Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy, Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, İl Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, Başhekim Selim Kuşağlı, İlçe Emniyet Müdürü Aytaç Uçan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, İlçe Müftüsü Selami Sayın, İlçe Jandarma Komutanı Erdinç Ağcakoyunlu, Balkar Belediye Başkanı  Orhan Orhan, Ak Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Yaşar Gül ve daire amirleri katıldı.

Açılışta konuşan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Fatma Eren, hastane ortamından memnuniyetini dile getirerek, fizik tedavi için gerekli her türlü donanıma sahip olduklarını, şu an ayakta tedavi olarak 24 hastaya hizmet verdiklerini ayrıca en az 10 kişilikte yatan hasta servislerinin olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, ise şunları söyledi:

”Bakanlığımızın politikası sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması, kalitenin artırılırken niteliğiyle birlikte yaygınlaştırılması ve aynı zamanda yaygınlaştırılan bu sağlık hizmetinin sürdürülebilir şekilde devam etmesidir. Bu sebeple hem merkezde  hem de tüm ilçelerimizde hem yeni branşta hekimler kazandırılıyor, hem yeni sağlık tesisleri hizmet vermeye başlıyor. Bu yeni sağlık tesislerinde yeni teçhizat ve yeni donanım sağlanarak vatandaşların başka bir merkeze gitmesi engellenerek kendi bulunduğu yerde tedavi edilmesi sağlanıyor”

Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy ise “Tüm hekim arkadaşlarımın ve sağlık personelimle beraber mutlu olduğu bir ilçede olmanın mutluluğunu yaşıyoruz, herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Köy Okulunda “Elma Şekeri Şenliği”

Öğrenciler ve öğretmenler okulda düzenlenen etkinlikte elma şekerleri hazırladı. Daha sonra yapılan şekerler öğrencilere dağıtıldı.

Okul müdürü Abdullah Göksu,“Bu tür sosyal etkinliklerimizin devamı gelecektir. Başta anasınıfı öğretmenimiz Neslihan Ercan’a ve emeği geçen tüm öğretmenlerine teşekkür ederim.” dedi.

Aranan Şahıslar Gölbaşı’nda Yakalandı

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu ekiplerinin aranan şahıslara yönelik yaptıkları operasyonda hakkında ‘Darp ve zorla parasını alma’ suçundan kesinleşmiş 5 yıl hapis cezası bulunan İ.D, K,K. ve F.T. yakalandı.

Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevine gönderildi.

Şehitler için Anma Programı

Gölbaşı ilçesinde Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu ve tüm şehitler için anma programı düzenlendi .

Gölbaşı Ülkü Ocakları tarafından Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu ve tüm şehitler için düzenlenen anma programına, Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, MHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Karba, MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Yıldırım, MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Mustafa Çırakoğlu, MHP Kadın Kolları Başkanı Esma Uçar, Adıyaman Ülkü Ocakları Başkanı Taha Şahin, Gölbaşı Ülkü Ocakları Başkanı  Metin Çırakoğlu, Gölbaşı Türk-Eğitim Sen Temsilcisi Mahmut Yetişken ve partililer katıldı.

Şehitler için düzenlenen anma programı Gölbaşı Ülkü Ocakları Başkanı Metin Çırakoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başladı, ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu.

Daha sonra Alperen Bozkurt tarafından Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu anlatan bir konuşma yapıldı.

Şehitleri anlatan şiirlerin okunmasının ardından Erdal Kaya tarafından söylenen türkülerle program bitirildi.

 

Afrin Operasyonuna Zeytin Fidanlı Destek

Gölbaşı ilçesinde, Çatalağaç Ortaokulu öğrencileri, Zeytin Dalı Harekatı’na atfen 1000 adet zeytin fidanı dikti.

Zeytin fidanı dikim programına Milli Eğitim Şube Müdürleri Müslüm Ayaz ve Ali Durmaz ile Çatalağaç Köyü Muhtarı Nevzat Er, Çatalağaç Ortaokulu idareci, öğretmenleri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Çatalağaç Köyü Muhtarlığı ve Çatalağaç Ortaokulu işbirliğiyle, ordunun Afrin’e düzenlemiş olduğu Zeytin Dalı harekatına atfen Çatalağaç Köyü’ne bağlı Durak Mezrası’nda 1000 adet zeytin fidanı dikimi yapıldı .

 

4 Katlı Evin Bacasında Yangın

Gölbaşı ilçesinde 4 katlı bir evin bacasında çıkan yangınında maddi hasar oluştu. ,

İddiaya göre, Fatih Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde Ahmet Kırmızelma’ya dört katlı evin baca kısmında yangın çıktı. Yangın, Gölbaşı Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Yangında, maddi hasar meydana geldi.

Çocuk İstismarına Tepki Gösterdiler

Gölbaşı CHP İlçe Başkanlığı yaptığı basın açıklamasıyla çocuk istismarına tepki gösterdi.

Öğleden sonra CHP binası önünde yapılan basın açıklamasını okuyan CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler, Çocukluk; hepimizin bir dönem olarak yaşadığı ve sadece doğum ile yetişkinlik arasındaki bir dönem olmasının ötesinde bir anlama sahiptir. Çocukluk dönemindeki yaşantılar bireyin ileriki yaşlardaki yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. Çocuk istismarı ve her türlü cinsel istismar, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sosyal bir hastalıktır, dedi.

Köseler, açıklamasına şöyle devam etti:

Türkiye’de her 3 kız çocuktan 1’i, her 5 erkek çocuktan 1’i tacize uğramaktadır. İstismarcıların %80’i çocuğun tanıdığı birisidir. Bu vakaların yalnızca %15’i adli mercilere ulaşmaktadır. Son 10 yılda istismar %125 artmıştır. Bunlar kayıtlara geçen vakalar, peki ya bilinmeyenler? Aile içinde gizli saklı kalanlar?Babası, amcası, dedesi, dayısı, abisi, kuzeni tarafından istismar edilen, susturulan ya da korkudan susmak zorunda kalan çocuklar? Ömürlerinin sonuna kadar bu travmayla yaşamak zorunda kalanlar? İnsanlardan korkma, güvensizlik, hayal kırıklığı, içe dönüklük ve ağır depresyon, belki de sonunda intihar vakaları diyen Köseler  konuşmasına şöyle devam etti:.Değerli arkadaşlar; Hep birlikte çığlık atarsak yasaları değiştirtme şansımız artar.Benim çocuğum senin çocuğun yok, hepsi bizim çocuklarımız ve onların çıkaramadığı sesi çıkarmak zorundayız. Çocuğun için susma! Konuşmak için kurban olmayı bekleme. Unutmayın ki örgütlü bir toplumun önünde hiçbir duvar sağlam kalamaz. Unutulmamalıdır ki istismar sadece cinsel istismar değildir.

 

Bir çocuğa şiddet uygulamak da istismardır.

-Bir çocuğu haklarından mahrum etmek eğitimden alıkoymak istismardır

-Bir çocuğu çalıştırmak, ekonomik çıkar elde etmek istismardır.

-Çocuk yaşta evlendirmek istismardır. Türkiye de çocuk istismarı son 5 yılda %400 oranında artmıştır. Bunun en önemli sebepleri.

– Giderek yoksullaştırılan halk

– Cinsiyet eşitsizlikleri

– Kız çocuklarının okula gönderilmemesi

-Devletin çocukları koruyan yasa ve kurumlarının olmaması, var olanların yetersiz, işlevsiz ve niteliksiz olması.

– Toplumda çocuğa yeterince değer verilmemesi

– 3 yetmez 5 çocuk doğurun, bu ülkenin işçiye ihtiyacı var zihniyeti.

– 4+4+4 sistemi ile kamusal eğitimin yerine pazar ihtiyaçlarına göre dizayn edilen ve paralı hale getirilerek yoksul çocukların eğitim haklarının ellerinden alınması.- devletin çocuk ve aile politikaları.- istismar eden kişilere cezaların giderek düşürülmesi- istismara uğrayan çocuğa yardım edecek yeterli sağlık hizmetinin bulunmaması

Sevgili arkadaşlar;

Yasalar caydırıcı değil, eğer olsaydı bu vakalar artacağına azalırdı. Ülkemizde maalesef durum korkunç, eğitimle bu durumdan kurtulmak mümkün değildir, çünkü bu sapkınlık her kesimden insanda mevcuttur, dolayısıyla toplumun ahlak yapısı çökmüştür. Bazı onursuz kişiler “babanın öz kızına şehvet duyması haram değildir” diye yayınladıkları fetvaları, bir kereden bir şey olmaz diyen zihniyeti var oldukça çocuklar istismara uğramaya devam edecektir.

Bize düşen görev bir çocuğun çıkaramadığı ses olmaktır. Yetkililer buna sadece ‘’çocuk istismarı’’ diyerek bu iğrençliği basitleştirmeye çalışıyor. Bu ‘’ istismar falan değildir. Bu düpedüz insanlık dışı kasıtlı bir vahşettir .’’Çocukları korumak iktidar ve ikbalinizi korumaktan daha mühimdir.

 bize göre ikbal çocuklarımızdır. Nasıl bakacaksınız gelecekte çocukların yüzüne? Nasıl vereceksiniz bunca rezilliğin hesabını?

 

Gölbaşı Kamu-Sen’den Afrin Operasyonuna destek

Gölbaşı Kamu-Sen İlçe Temsilciliği Afrin’de gerçekleşen “Zeytin Dalı Harekatı’na” destek için basın açıklaması yaptı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında yapılan basın açıklamasında şehitler için Kur-an’ı Kerim okunarak dualar edildi. Basın açıklamasını okuyan Gölbaşı Kamu sen İlçe Temsilcisi Mahmut Yetişken : ”Ne zaman Afrin’e Askeri sevkiyat yapılsa Gölbaşı Halkı büyük bir coşkuyla ve sevgiyle Mehmetçiklerimizi karşılıyor ve uğurluyor bu takdire şayan davranışınızdan dolayı sizleri Türkiye Kamu Sen ailesi adına tebrik ediyorum.

Haçlı Seferleri yeni bir tarzla ve sinsi yöntemlerle etrafımızı kuşatarak bütün imkânları ve Taşeron örgütleriyle üzerimize gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti batının ve şer güçlerin oyunlarını bozmak için önce El Bab bölgesine şimdi ise Afrin bölgesine girerek hem İslam dünyasının hem de ülkemizin güvenliğini sağlamak üzere bir mücadele vermektedir. Bu gün burada toplanmamızın amacı Türk ordusuna destek vermek ve Şehitlerimize dua etmektir.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak 400 bin üyemizle, duamızla, varlığımızla, ruhumuzla ve bütün benliğimizle askerimizin yanındayız dedi”

Yapılan basın açıklamasına Kamu – Sen üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Toplanan grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

Gölbaşı Esnaf Kooperatifinden ” Yemek Parası” açıklaması

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Orhan Karakuş bazı basın yayın organlarında yer alan “kooperatif seçimindeki yemek ücretini kaybeden başkan ödedi.” başlıklı haber ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Karakuş, yaptığı açıklamada :Bugün bazı haber kaynaklarında yer alan “kooperatif seçimindeki yemek ücretini kaybeden başkan ödedi.” başlıklı haber ile ilgili kamuoyuna açıklama yapma gerekliliği doğduğu düşüncesindeyiz. Bu konunun basın üzerinden kamuoyuna açıklanması da başlı başına bir skandaldır ve yönetim kurulumuzu itibarsızlaştırma çalışmasıdır, dedi.

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Yönetim Kurulu olarak hiçbir kurum ve kişiye karşı önyargılarının ve art niyetlerinin olmadığını belirten Karakuş, öncelikle şunu belirtelim ki, bizler yönetim kurulu olarak öncelikle sorumlusu olduğumuz kooperatifimizin ve üyelerinin çıkarlarını korumakla görevliyiz. Esnaflarımızın bizlere yüklemiş oldukları görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz, etmekte zorundayız. Sözü edilen 27.01.2018 tarihli kongremizde delege ve misafirlerimize verilen yemekle ilgili, yemek faturasının bedelini ödememek gibi keyfi uygulama içerisinde olmadığımızı belirtmek isteriz. Yapılan açıklamada, yemek menüsü olarak et sote, tereyağlı bulgur pilavı, çorba, cacık, salata, içecekler ve tatlı olarak sunum yapıldığı belirtilmektedir.  Yemek menüsü söyledikleri gibi değil, sadece bulgur pilavı, et sote ve küçük su olarak servis edilmiştir. Yönetim kurulumuza sunulan yemek bedeli faturasının (22.640 TL), hesaplamalarımıza ve aynı işi yapan esnafların görüşlerine göre gerçek değerinin üzerinde olduğu, verilen yemeğin piyasa değerinin, verilen rakamın üçte biri civarında olduğu konusunda kanaat oluşmuştur.  İlgili kişileri bu fatura bedelinin yüksek olduğu ve normal piyasa değerlerinde bir ücretlendirme yapılması gerektiği,  ancak belirtilen ortalama bedelin ödenebileceği bildirilmiştir ifadelerini kullanan Karakuş şunları kaydetti:

Diğer taraftan kooperatifimiz resmi bir kuruluştur ve söz ile iş yapmaz ve belgelerle yapar. Çünkü bu yasal bir zorunluluktur. Eğer bizden önceki yönetim kurulu üyeleri keyfi uygulamalarda bulunmuşlarsa bu onları bağlar. Ayrıca sözü edilen fatura ödenmiyor gibi bir durum varsa, bu işin hukuki yolları vardır.  İlgili kurumlara gerekli müracaatları yaparsınız.  Yetkili kurumların bilirkişilerinin kanaatleri doğrultusunda sözü edilen yemeğin değeri belirlenir ve bizler de ödemesini gerçekleştiririz.

Karakuş açıklamasında şunları söyledi: Sayın İlhami Uluğ  “Eğer bu yönetimi desteklemiş olsaydım bu fatura karşılığını bana kat kat fazlasıyla öderlerdi” diyor. İnsanın aklına ister istemez,” demek ki daha önceki yönetim kurulunu bir önceki seçimlerde desteklediğiniz için önlerine koyduğun her faturayı bugüne kadar kat kat fazlasıyla ödemişler” gibi bir fikir geliyor.

Öte yandan bir kişinin vergi rekortmeni olması kooperatifimizin çıkarlarını korumamamıza ve diğer üyelerden veya esnaflardan farklı bir ayrıcalığa sahip olacağı anlamına gelmez.

Sonuç olarak bizler bugün olduğu gibi bundan sonra da, kişilerin, kurumların menfaatlerini değil, kooperatifimizin, üyelerimizin ve esnaflarımızın çıkarlarını korumaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz, dedi.