Başkanlık İçin Adaylar Belli Olmaya Başladı.

11 Şubat 2018 tarihinde yapılması beklenen Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Gölbaşı Başkanlığı için adaylar kıyasıya rekabet ile seçim çalışmalarına başladı.  Esnaf Odası Başkanlığı için  Nedim Sevim ve Şaban Kuzpınarı sosyal medya hesapları üzerinden adaylıklarını açıklarken , seçim çalışmalarını facebook hesapları üzerinden kamuoyu ile paylaşıyorlar.

Esnaf Odası Başkan Adayı Şaban Kuzpınarı  sosyal medya hesabından “Gölbaşı esnafının sesi olmak,
Esnafımızın sorunlarını tüm ortamlara taşıyarak çözüm üretmek,  İlçemizdeki esnaf dayanışmasını en üst düzeye çıkarmak, Küçük esnafı; korumak, kollamak ve yaşatmak, Birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışı “ Ahilik geleneğinden aldığımız terbiye ile pekiştirerek sürdürmek”, Ülkemizin ve ilçemizin temel taşı olan esnafımızı yüceltmek, kalkındırmak ve haklarını korumak için adayım ” dedi.

 

Gölbaşı Esnaf Odası Başkan Adayı Nedim Sevim İse  Bir Tanıtım Film Hazırlatarak , Esnaf Seçmenlerden oy istedi.

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Gölbaşı Başkanlığı Seçimi İçin ayrıca mevcut başkan Latif KOCAMAN , yıllardır Esnaf Odasıda yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Fikret GEDİKLİOĞLU ve Eski başkanlarda Mustafa GİRİŞİT adaylar arasında yer alıyor.

 

Piyasa Değeri 400 BİN TL Uyuşturucu Yakalandı.

Bir ihbarı değerlendiren Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gölbaşı ilçesi girişinde oluşturulan kontrol noktasında plakası açıklanmayan otobüsü durdurdu.

Otobüste yapılan aramada piyasa değeri 400 bin TL olan 10 kilo 520 gram 3 paket halinde bonzai ele geçirildi.

Uyuşturucu muhafaza altına alınırken, M.Ç. ve S.K., gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Şüphelilerin sahte kimlik kullandığı ve şüphelilerden M.Ç’nin, 17 ayrı suçtan arandığı ve 35 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu belirlenirken, S.K’nin ise 4 ayrı suçtan arama kaydı olduğu öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü binasında yapılan operasyonu değerlendiren Adıyaman Emniyet Müdürü Metin Alper, “Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğümüzün görevlileri Adıyaman ilindeki uyuşturucu satıcılarına karşı mücadelesi aralıksız devam etmektedir. Bu çerçevede ekiplerimizin almış olduğu istihbarat bilgileri değerlendirmek neticesinde İstanbul ilinden ilimize getirileceği öğrenilen büyük miktarda bonzai uyuşturucu maddesinin bilgisi elde edildi. Bunun üzerine görevlilerimiz Gölbaşı ilçemizde bir otobüste yapmış oldukları aramada 2 tane sahte kimlik düzenlenmiş şahsın bagajlarında toplam ağırlığı 10 kilo 520 gram gelen bonzai uyuşturucu maddesi ele geçirmişlerdir.” dedi.

Şüphelilerin sahte kimlikle ve aranması olduğunu da belirten Emniyet Müdürü Alper, şöyle devam etti:

“Yapılan çalışmalarda sahte kimlikle yakalanan şahıslardan bir tanesinin 17 ayrı suçtan toplam 34 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu, yine bir diğerinin de 7 ayrı suçtan aranmasının olduğu görevlilerimiz tarafından tespit edilmiştir. Yakalanan 10 kilo 500 gram bonzainin piyasa değeri yaklaşık 400 bin TL civarında. Bir gramının bile ne kadar zehirli olduğunu düşünürsek 10 kilo 500 gram bonzainin Adıyaman ilimizde en az 10 bin kişiden fazla zarar vereceği uyuşturucuyu gençler arasında yaygınlaştırma çalışması yapacağı düşünüldüğünden bu yakalamayı biz çok önemsiyoruz. Yine eroinin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bonzai sentetik olduğundan dolayı eroinden 100 kat daha tehlikeli uyuşturucudur. 1 gramı bile insanı anında öldürebilecek düzeyde uyuşturucu maddedir. Adıyaman’da daha önceden böyle büyük miktarda bonzai yakalaması olmadı. Hatta çevre illerde baktığımızda bonzai anlamında yüklü miktarda bu şekilde bir yakalama olmamıştı. Bu anlamda bataklığın kurutulmasına yönelik bir çalışma olduğunu değerlendirebiliriz. Bizler geçtiğimiz yıl içerisinde 1 gram, 2 gram, 3 gram kullanıcılardan aldığımız bonzai, bu defa dağıtılmadan kaynağında ele geçirdik. Tabi bunun İstanbul ayağından da kimlerden satışı yapılıyor, bu da ifade aşamasında mutlak belli olacaktır. Adıyaman ilimize uyuşturucunun girmesine müsaade etmemeye çalışıyoruz, çalışacağız. Biz uyuşturucu satıcılarının bellerini kırdık. Kırmaya devam edeceğiz. Yeri gelirse kafalarını kıracağız.”

– BİZ UYUŞTURUCU SATICILARININ BELLERİNİ KIRIYORUZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Okul etrafında uyuşturucu satıcıları görürseniz ayaklarını kırın, suçu bana atın’ sözlerini hatırlatan Alper, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler Adıyaman Emniyet Müdürlüğü olarak İçişleri Bakanımızın bize verdiği talimat doğrultusunda kendisinin emri yanlış anlaşılmış olabilir, Türkiye genelinde ama biz sayın bakanımızın ne demek istediğini çok iyi biliyoruz. Çok iyi anladık. Sayın bakanımız, bacaklarını kırın demişti, biz uyuşturucu satıcılarının bellerini kırıyoruz. Biz uyuşturucu satıcıların bellerini kırmaya devam edeceğiz. Yeri geldi mi bunların kafalarını kırmayı, her türlü güç ve azim bizlerde mevcuttur. Ben bu anlamda Adıyaman’da bataklığın kurutulması için yapmış olduğumuz çalışmalara destek veren bütün kamu kurum kuruluşlarına, başta sayın valimize teşekkürlerimi arz ederim.”

Yılın Haber Fotoğrafı Gölbaşı’nın

Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği yarışmada Anadolu Ajansı (AA) için haber üreten serbest haberci Emin Tezerdi’ye fotoğraf dalında birincilik ödülü verildi.

Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla haber, fotoğraf ve görüntü dalında yarışma düzenlendi.

Yarışmanın ödül töreni Türkiye Petrolleri Konukevi’nde yapıldı.

Yarışmada, Gölbaşı ilçesinde AA için haber üreten serbest haberci Emin Tezerdi’nin “Gölbaşı Gölü” fotoğrafı birincilik ödülüne layık görüldü.

AGAD öncülüğünde düzenlenen yarışmada Anadolu Ajansı Muhabiri Emin Tezerdi  Yılın En İyi Haber Fotoğrafı Ödülünü “Gölbaşı Gölünde Sonbahar” İsimli Fotoğrafı İle En Iyi Fotograf ödülünü Kazandı.

İlkokulu öğrencilerine ‘Yaşama yol ver’ projesi anlatıldı

Adıyaman’da sağlık ekipleri tarafından ilkokulu öğrencilerine “Yaşama Yol Ver” medya kampanyası ve “Minik 112” projesi kapsamında eğitim verildi.

Adıyaman’da sağlık ekipleri tarafından ilkokulu öğrencilerine “Yaşama Yol Ver” medya kampanyası ve “Minik 112” projesi kapsamında eğitim verildi.

Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Başhekimliği ekipleri öğrencileri acil sağlık hizmetleri noktasında bilgilendirdi. Adıyaman Ayyıldız İlkokulu öğrencilerine sunum yapan sağlık personelleri, çocuklarının karşılaştıkları sağlık problemlerinde nasıl davranmaları gerektiği, okulların sağlık örgütlenmelerinin oluşturulması, çocuklarda güvenli davranış kalıplarının gelişmesini ve trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi verdi.

Eğitim sonunda öğrencilere broşür, kalem takımı, şapka ve çıkartmalar dağıtıldı.

Karayolları ekipleri kapanan yolu açtı

Adıyaman Sincik-Malatya Karayolu kar yağışı nedeniyle kapanınca bir araç mahsur kaldı.

Adıyaman Sincik-Malatya Karayolu kar yağışı nedeniyle kapanınca bir araç mahsur kaldı.

Yolcu taşımacılığı yapan minibüs kar yağışı nedeniyle kapanan Sincik Malatya karayolunun Geçitli ile Arıkonak köyü arasındaki kısmında mahsur kaldı. Karayolları 87. Şube Şefliği ekipleri yaklaşık 2 saatlik çalışmanın sonunda yolu trafiğe açarak, mahsur kalan aracı kurtardı.

Karayolu ekiplerinin kar temizleme çalışmalarını tamamladığı ve yolu trafiğe açtığı öğrenildi.

Türetici Hakem Heyetine müracaatlarda düşüş yaşandı

Adıyaman Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına yapılan başvuru sayısının yıllara göre azaldığına dikkat çekti.

Adıyaman Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına yapılan başvuru sayısının yıllara göre azaldığına dikkat çekti.

Adıyaman Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, bankalardan çekilen kredilerin dosya masraflarıyla ilgili 2014 ve 2015 yıllarında yoğunluk yaşandığını belirterek, bu yoğunluğun 2016 ve özellikle de 2017 yılında azaldığını söyledi.

Mal ve hizmet alımlarında ayıplı mal, hizmet kusurundan dolayı Tüketici Hakem Heyetine başvuruların olduğunu kaydeden Ömer Uslu, “Tüketici Hakem Heyetine yapılan başvuru sayısının yıllara göre bakacak olursak, ciddi manada bir düşüş olduğu görülmektedir. Daha önce tüketicilerin bankalardan kullanmış olduğu kredilerin dosya masrafına karşı yapılan müracaatlar nedeniyle 2014 ve 2015 yıllarında aşırı bir başvuru yoğunluğu yaşandı. Ondan sonraki yıllarda düşme eğilimi görüldü.

2014 yılında 23 bin 336 adet başvuru olmuş, bunun bin 508’i karar bağlanmıştır. 2015 yılında 5 bin 375 başvuru olmuş, önceki yıllardan devreden dosyalarla birlikte toplam 28 bin 3 adet dosya karara bağlanırken, 19 bin 42’si vatandaşın lehine, 8 bin 960’ı aleyhine sonuçlanmış. 2016 yılında 2 bin 248 başvuru yapılmış, 4 bin 118 dosya karara bağlanırken, 2 bin 897’i vatandaşın lehine, bin 216 tanesi aleyhine sonuçlanmıştır. 2017 yılında ise bin 44 adet başvuru olmuş, bin 585 dosya karara bağlanmış, bunların 967’si vatandaş lehine, 613’ü aleyhine sonuçlanmıştır.

Tüketici Hakem Heyetinin yetki limitleri şuan 6 bin 860 TL’ye kadar çıkmıştır. Bu fiyata kadar olan başvuruları alabiliyoruz. Heyetimizde Ticaret İl Müdürlüğü, Ticaret Sanayi Odası, Adıyaman Baro Başkanlığı, Belediye, Tüketici Dernek Başkanlığından yetkililer bulunuyor” dedi.

Depremzedenin yüzü KHK ile güldü

696 sayılı KHK ile birlikte konut yapılamayan Adıyaman’da ki depremzedelere konut yapılabilecek.

696 sayılı KHK ile birlikte konut yapılamayan Adıyaman’da ki depremzedelere konut yapılabilecek.

Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde 2 mart tarihinde meydana gelen depremin ardından yapılması planlanan konutların akıbeti 24 Aralık 2017 tarihinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belirlendi.

Samsat ve köylerinde, Kahta ve köyleri ile il merkezine bağlı köylerde depremden hasar gören yapıların birçoğunun Zorunlu Deprem Sigortası olmamasından dolayı deprem konutları yapılamıyordu. 696 sayılı KHK iler Samsat merkezli depremin yaralarını sarmak için beklenen düzenleme Resmi Gazetede yayımlandı.

Konut sahibi olacak kişiler tespit edilerek hasar tespit çalışması, hak sahipliği çalışması yapıldı. Samsat merkezli depremde Adıyaman’da toplam 2 bin 350 yapı zarar gördü. Bu yapılar içerisinde ağır hasarlı ve yıkık olan toplam 1820 yapının hak sahipliği çalışması yapıldı. Ancak bu yapılardan sadece yüzde 18’inin zorunlu deprem sigortası olduğu için yerine yeni konut yapılabiliyordu. KHK ile birlikte 1820 başvurunun içerisinde 1653’ü yani yüzde 93’ünün yerine konut yapılabilecek. Diğer yüzde 7’lik kısmın ise şartlarının uygun olmadığı ifade edildi.

AFAD Müdürlüğü ekiplerinin önümüzdeki günlerde konut yapımı için yer seçimi çalışması yapacağı ve bir yıl içerisinde konutların yapılabileceği öğrenildi.

Başta Samsat ilçesindeki depremzedeler yaklaşık 10 aydan beri çadır ve konteynırlarda yaşamlarını sürdürdüklerini belirterek, konutların yapılmasıyla birlikte rahat bir yaşam süreceklerini dile getirdiler.

696 sayılı KHK, ’’Adıyaman ili Samsat ve Kahta ilçelerinde ve Şanlıurfa ili ve çevresinde 2 Mart 2017 tarihinde, Çanakkale ili Ayvacık ve Ezine ilçelerinde 6 Şubat 2017 tarihinde, Antalya ili Korkuteli ilçesinde 6 Şubat 2015 tarihinde, Çanakkale ili Gökçeada ilçesinde 24 Mayıs 2014 tarihinde, Bingöl İli Kiğı ilçesinde 3 Aralık 2015 tarihinde, Malatya İli Hekimhan ve Kuluncak İlçelerinde 29 Kasım 2015 tarihinde, Van İli Muradiye ilçesinde 29 Ekim 2015 tarihinde, Manisa ili Akhisar İlçesinde 12 Eylül 2016 tarihinde, Manisa ili Selendi ilçesinde 21 Nisan 2017 tarihinde, Manisa İli Saruhanlı ilçesinde 27 Mayıs 2017 tarihinde, Muğla ili Bodrum İlçesinde 21 Temmuz 2017 tarihinde ve Erzurum İli Aşkale İlçesinde 11 Mayıs 2017 tarihinde meydana gelen ve genel hayata etkili olan deprem afetleri nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fen heyetleri tarafından tespit edilmiş olan yıkık veya ağır hasarlı konut, iş yeri ve ahır sahibi afetzedeler için bu Kanun hükümleri gereğince hak sahibi olmak ve borçlandırmaları yapılmak kaydıyla konut, iş yeri, ahır ve her türlü alt yapı ve sosyal donatıların inşası veya kredi desteği sağlanması ile orta hasarlı olduğu tespit edilen konut, iş yeri veya ahır sahibi afetzedelere bu Kanun hükümleri gereğince hak sahibi olmak veya borçlandırmaları yapılmak kaydıyla kredi desteği sağlanmasına ilişkin olarak bu Kanunun 29 uncu maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen hususlar aranmaksızın işlem yapılır. Birinci fıkrada belirtilen işlemlerin yapılmasında bu Kanunun 29 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan kısıtlamalar uygulanmaz” şekliyle yayımlanmıştı.

Hafif ticari araçlar çarpıştı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Malatya karayolu üzerinde hafif ticari araçların çarpışması sonucu maddi hasar meydana geldi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Malatya karayolu üzerinde hafif ticari araçların çarpışması sonucu maddi hasar meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, Malatya istikametinden Adıyaman istikametine gitmekte olan Engin Polattaş idaresindeki 44 BD 183 plakalı hafif ticari araç ile Sinan Kaplan idaresindeki 02 ED 183 plakalı hafif ticari araç çarpıştı.

Kazada sürücüler yara almadan kurtulurken, araçlarda maddi hasar meydana geldi. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Belediye baca yükseltme aracı aldı

Adıyaman Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü bünyesinde kullanmak için baca yükseltme aracı satın aldı.

Adıyaman Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü bünyesinde kullanmak için baca yükseltme aracı satın aldı.

Adıyaman Belediyesi, vatandaşına daha rahat ve kaliteli hizmet sunmak için araç filosunu güçlendirmeye devam ediyor. Şehrin 30 yıllık altyapısını baştan sona yenileyen Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermesi için baca yükseltme aracı satın alan Adıyaman Belediyesi’nin Devlet Malzeme Ofisinden aldığı aracın teslim alındığını dile getirildi.

Yeni araçla asfalt çalışması tamamlanan yollarda baca yükseltilme işlemi gerçekleştirilecek.

Taşeron İşçilerin Kadro Müracaatı Başladı

Gölbaşı Belediyesi bünyesinde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi için müracaatlar başladı.

Gölbaşı Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen haklar kapsamında kadroya geçmeye hazırlanan yaklaşık 125 işçinin kayıtlarını alan yetkililer, 11 Ocak Perşembe günü mesai bitimine kadar başvuruların yapılması gerektiğini bildirdi.

Gölbaşı Belediyesi Konferans Salonu’nda oluşturulan başvuru masasında sıra bekleyen işçileri ziyaret eden Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, belediye olarak sürecin tamamlanması için çalışmaları hızlı ve düzenli bir şekilde yürüttüğünü belirterek, kadronun tüm işçilere hayırlı olmasını diledi.

İşçilerden Fikret Sinan ise, belediyede 4 yıldır park ve bahçelerde taşeron işçi olarak çalıştığını ifade ederek sürekli işçi kadrosuna geçtikleri için mutlu olduğunu ifade ederek Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir’e teşekkürlerini sundu.