CHP İlçe Başkanı Uluğ Aday Olmayacak

Şubat ayında gerçekleşecek Gölbaşı ilçe Başkanlığı seçimine mevcut başkan İlhami Uluğ Aday olmayacağını sosyal medyadan açıkladı  .

İlhami Uluğ yaptığı açıklamada

” 3 dönemdir onur ve gururla yürütmüş olduğum CHP İlçe Başkanlık görevimi, ülkemizin içinde bulunduğu bu olumsuz koşullarda; partimize yeni kanallar açılması ve partimizi bir adım daha ileriye götürecek kadrolara teslim etmek için aday olmayacağımı kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Kongre sonrası seçilecek olan ilçe başkanıma ve yönetim kadrolarımıza, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada desteğimi esirgemeyeceğim. Bu bağlamda partime, yönetim kadrolarıma ve şahsıma desteklerini esirgemeyen cefakar-vefakar parti tabanımıza, partili büyüklerime, kadın-gençlerimize, ekip arkadaşlarıma ve eşim-çocuklarım-ailem e sonsuz teşekkürler ediyorum.” dedi.

 

Gölbaşı’nda motosikletlilere 21000 TL Ceza Kesildi

Gölbaşı’nda, Trafik Denetleme Büro Amirliği ekiplerince trafik kazalarının önlenmesi ve trafik akışının düzene sokulması amacıyla motosiklet uygulamaları devam ediyor.

Ekim ayı içinde çalıntı motosikletler, aranan motosikletler ve motosikletlerin trafiğe uygunluğuna yönelik yapılan uygulamalarda 10 motosiklet trafik yönünden eksiğinin bulunması nedeniyle trafikten men edilerek otoparka çekildi. Sürücü belgesiz motosiklet kullanan 12 şahsa ise 21 156 lira para cezası kesildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 94. Yılında Coşku İle Kutlandı

İlk Tören 28 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’ Atatürk Büstüne Çelenk Konulması ile başladı. Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY, İlçe Garnizon Komutanı Bekir GAZNEVİ ve Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf ÖZDEMİR Atatürk Büstüne Çelenk Koydu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, 29 Ekim Pazar günü Gölbaşı Kapalı Spor Salonunda devam etti. Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından ardından Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Buraya yaptığı konuşmada;
İlçemizin Kıymetli protokol üyeleri, değerli Gölbaşılı hemşerilerim, sivil tolum ve siyasi partilerimizin kıymetli temsilcileri, basınımızın değerli emektarları ve geleceğimizin teminatı genç arkadaşlarım, bir 29 Ekim sabahında sizlerle olmanın verdiği mutluluk ve heyecanla sizleri saygı ile selamlıyorum.
Kıymetli hemşerilerim, bugün itibariyle yaklaşık 40 gündür gölbaşı Kaymakamlığı görevini sürdürmekteyim. Bu kısa görev süremde görmüş olduğum en büyük mesajın, en anlamlı sonucun atalarımızın yadigarı olan Cumhuriyetin burada takdir edilecek bir başarı ile ilçemizi yaratmış olduğudur. Bildiğiniz üzere 1930’lu yılların sonuna doğrudur. Ulusal kalkınma hamlelerimizden biri olan demiryollarının yaygınlaşması ile ilçemizden geçen demiryolu ve tren istasyonu ilçemizin doğuşuna ilk ateşi yakmıştır. Aynı tren ve aslında cumhuriyetin kısa sürede büyük başarısı ülkemizin bir çok ilini birleştirerek Atamızın kalkın ve muasır medeniyetlerin dengi olmamız hedefinde nice şehirleri ve gönülleri birleştirmiştir. Bu anlamlı kuruluş hikayemiz zihnimizde bizi ilçemizi ve Cumhuriyeti çok hoş bir başlangıç dönemine götürüyor. İlçemiz de yine cumhuriyet gibi atak bir gelişme sergileyerek, önemli konularda çevresinde lider konuma gelmiştir. Dilerim ileriki dönemlerde ilçemizde bu kuruluş yılı ve öyküsü ile önemli kültürel projelerle geçmişimizi daha anlamlı ifade edecek projeleri hep beraber hayata geçirelim.

“Kuruluş sonrası hızla büyüyen ilçemiz, özellikle etrafındaki tüm köylerden yerleşim alarak hızla büyümüş ve bu planlı, huzurlu, eğitimdeki başarısı ile övünen kenti ve onun gibi huzurlu ve üren köy ve beldelerimizi oluşturmuştur. Tıpkı Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün istediği gelişmiş, insancıl ve refah kentlerinden biri olan ilçemiz Ulu Önderin ve onun fikir arkadaşlarının hedeflediği yolda hızla ilerlemektedir. Okullarımızda artan başarı ile sağlık ve ulaşım alanlarında artan refah seviyesi ile her gün bir önceki günden daha ileri gitmekteyiz. İlk günkü heyecanında olan Genç Cumhuriyetimiz yeni başarılara imza atmakta, mazlum milletlere bir umut, bir iyi örnek olurken, emperyalistlerin ise korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Birçok ulusal kurtuluş hareketine örnek olan kurtuluş savaşımız ve cumhuriyetimizin yaratmış olduğu başarı öyküleri dünyanın bir çok yerinde tekrar tekrar okunmakta asil Türk Milletinin ve onun Ulu Önderi ATATÜRK ve silah arkadaşlarının başarısı, akademik çalışmalara konu olurken mazlum milletlere ve önderlerine yol gösterici rehber tarihi süreç olarak dimdik ayakta durmaktadır.
Cumhuriyetimizin başarısın kanıtı olarak tüm akademik tarih sürecinden veya edebi anlatımlardan daha güçlü bir anlatım olan ilçemiz Gölbaşı, değerli hemşerilerim. Ve onun getirdiği güçlü mesaj olarak her geçen gün daha çok çalışarak hem Gölbaşı’nı , Cumhuriyetimizi daha ileri götürmek.
Sözlerimi tamamlarken başta Ulu Önder ATATÜRK ve onun fikir ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyetimizin ve ilçemizin bugüne başarı ile gelmesinde emeği olan tüm kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyor, sizlerin de Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum” dedi.

Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY’un konuşmasının ardında resmi geçit töreni yapıldı. Yunus Emre Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösterini sundular. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardında program sona erdi.

Başkan Özdemir Engelli Evi’ni Ziyaret Etti

Engelli vatandaşlara yönelik Gölbaşı Belediyesi tarafından açılan seramik, çini ve porselen süsleme kurslarına engelliler büyük ilgi gösteriyor. 
Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Engelli Evi’nde engellileri hayata bağlamak ve engellilere meslek kazandırmak amacıyla çeşitli kurslar başlatıldığını söyledi.

Başkan Yusuf Özdemir, engellere bir nebze de olsa yardımcı olabilmenin gayreti içerisinde olduklarını söyleyerek, Usta Öğretici Suzan Salık’a ve Kent Konseyi Başkanı Niyazi Arslan’ a teşekkür etti.
Süsleme Sanatı Ustası Suzan Salık ise, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Kent Konseyi Başkanı Niyazi Arslan ise engellilere yardımcı olmak isteyen vatandaş ve kumu kurum kuruluş temsilcilerinin üretilen eserlerden satın alınması gerektiğini söyledi.

 

Gölbaşı’nda Kaldırım Çalışmaları

Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, çeşitli sebeplerden bozulan yol ve kaldırım çalışmalarının ilçe genelinde devam ettiğini bilgisini vererek, çalışmalar kapsamında Yenikent Mahallesi ve Mimar Sinan Mahallesinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Özdemir, daha modern bir Gölbaşı için çalışmalara tüm hızıyla devam edileceğini belirtti.

Gölbaşı’nda Bin 500 Kilo Sakatat İmha Edildi

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından oluşturulan yol uygulamasında plakası ve sürücüsü açıklanmayan araç durduruldu.

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen bin 500 kilo sakatat ele geçirildi.

Ele geçirilen sakatat, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından yakılarak imha edilirken, taşımayı yapan sürücüye ise 3 bin 206 lira para cezası kesildi.

Milli Eğitim Müdürü Özdemir, Veli Ziyaretlerine Katıldı

Gazi İlkokulu öğrencisi Ömer Gülbeyaz, Yavuz Ortaokulu öğrencileri Gülseher ve Arzu Gülbeyaz’ın evine yapılan veli ziyaretine Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, Okul Müdürü Nacar Yasılak, Müdür Yardımcısı Necmettin Karataş, Fen Bilimleri Öğretmenleri Banu Taşgörmez, Tuba Altun ve Rehber Öğretmen Erkan Kutlu ile Gazi İlkokulu Sınıf Öğretmeni İlyas Yıldırım, eğitimde kaliteyi artırmak, başarıyı yakalamak, velileri, öğrencileri, yaşadıkları ortamı daha yakından tanımak, öğrencilerin çalışma ortamlarını görmek ve veliler ile paylaşımda bulunmak üzere veli ziyaretinde bulundular.
Veli ziyaretlerinin eğitimdeki önemine değinen Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, “Eğitimde veli, başarının saç ayaklarından bir tanesidir. Ziyaretler velilerin eğitime katılımını sağlayarak kaliteyi artırmaktadır. Okullarımızın gerçekleştirdiği veli ziyaretlerine, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katılmaya devam edeceğim”dedi.

Gölbaşı Anadolu Lisesi Kız Yurdunu Denetledi

Gölbaşı Anadolu Lisesi Kız Yurdunu denetleyen Milli Eğitim Şube Müdürü Müslüm Ayaz ve Ali Durmaz, Pansiyondan Sorumlu Müdür Yardımcısı Aysel Karagöz’den kız pansiyonu ile bilgi alarak pansiyondan görülen eksikliklerin giderilmesini istedi.

Ardından Milli Eğitim Şube Müdürü Müslüm Ayaz ve Ali Durmaz,  öğrencilerle bir süre sohbet ederek öğrencilerle birlikte öğlen yemeği yedi.
        Milli Eğitim Şube Müdürü Müslüm Ayaz, öğrencilerin barındığı resmi ve özel yurtların sıkı bir şekilde denetimlerine devam edileceğini belirtti.

“Cami, Şehir ve Medeniyet” Konulu Konferans

Belediye Konferans Salonunda Kur’an-ı Kerimin okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Selami Sayın, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kutlandığını ve bu yılda çeşitli etkinlikle haftanın kutlanacağını söyledi

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı V. Doç. Dr Mustafa Sarıbıyık ise Cami ve Din Görevlileri Haftasının hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, “Cami, şehir ve medeniyet dediğimizde üç kavram gerçekten biz Müslümanların kurduğu medeniyetin temel taşlarını ifade eder. Cami, şehir ve medeniyet dediğimiz zaman iki şehir  Mekke ve Medine ön plana çıkar.  Mekke ve Medine bir yönüyle dünyaya diğer yönüyle Ahiret aidiyetlerini ifade eder. Hazreti Peygamber (s.a.v.) şahsında  Mekke ve Medine daima iki yönünü yansıtır.  Mekke’den çıkılır ve  Mekke fethedilir. Medine’ye ise sığınılır ve Medine’de ebediyen kalınır.  Mekke vahyin tarihle buluştuğu şehirdir. Medine ise son Peygamberin dünyevilikten uhreviliğe geçiş yaptığı yerdir. Medine-i Münevvere’nin nur ile aydınlanması, insanlığı aydınlatan ilahi nurun tarihi düzlemle buluşmasıdır. Bunlara ekleyeceğiniz üçüncü şehir  Kudüs ise, pek çok peygamberin vahyi idrak ettiği, pek çok peygamberin doğum yeridir. Biz Müslümanların ilk kıblegahımız, hem Allah Resulünün Miraç durağı olması hesabıyla metafizik ve tarihin sürekli yüzleştiği bir şehir olarak Müslümanların kalbinde bir yara olmaya devam etmektedir. Bu üç şehirde  Mekke,  Medine ve  Kudüs, sinelerinde taşıdıkları mescitlere borçludurlar.  Mekke’de Allah’ın ilk evi Kabetullah, Müslümanların vazgeçilmez kıblesidir. Şehrin simgesi olarak Kabetullah yer alır. İkinci şehir Medine’de Mescidi Nebevi’dir. Üçüncü şehir  Kudüs’te ise Mescidi Aksa şehre yön verir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 2017 yılında emekli olan din görevlilerine plaket verilerek, bulundukları görev yerlerindeki hizmetlerinden dolayı başarı belgesi verildi.

Kahta’da Otomobil Devrildi: 2 Yaralı

Kaza, akşam saatlerinde Kahta-Adıyaman karayolunun 5’inci kilometresinde meydana geldi.
Küçük Sanayi Sitesi yakınlarında 26 yaşındaki Zeynel Erdoğan idaresindeki 02 KE 051plakalı otomobilin direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu otomobil şarampole devrildi. Kazada sürücü Zeynel Erdoğan ve yanında bulunan 37 yaşındaki Kübra Sevinç, yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen sağlık görevlileri tarafından ambulanslarla Kahta Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumları iyi olduğu bildirildi.
Kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor.