Thursday, 21 January, 2021

|

Gölbaşı CHP İlçe Başkanlığı yaptığı basın açıklamasıyla çocuk istismarına tepki gösterdi.

Öğleden sonra CHP binası önünde yapılan basın açıklamasını okuyan CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler, Çocukluk; hepimizin bir dönem olarak yaşadığı ve sadece doğum ile yetişkinlik arasındaki bir dönem olmasının ötesinde bir anlama sahiptir. Çocukluk dönemindeki yaşantılar bireyin ileriki yaşlardaki yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. Çocuk istismarı ve her türlü cinsel istismar, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sosyal bir hastalıktır, dedi.

Köseler, açıklamasına şöyle devam etti:

Türkiye’de her 3 kız çocuktan 1’i, her 5 erkek çocuktan 1’i tacize uğramaktadır. İstismarcıların %80’i çocuğun tanıdığı birisidir. Bu vakaların yalnızca %15’i adli mercilere ulaşmaktadır. Son 10 yılda istismar %125 artmıştır. Bunlar kayıtlara geçen vakalar, peki ya bilinmeyenler? Aile içinde gizli saklı kalanlar?Babası, amcası, dedesi, dayısı, abisi, kuzeni tarafından istismar edilen, susturulan ya da korkudan susmak zorunda kalan çocuklar? Ömürlerinin sonuna kadar bu travmayla yaşamak zorunda kalanlar? İnsanlardan korkma, güvensizlik, hayal kırıklığı, içe dönüklük ve ağır depresyon, belki de sonunda intihar vakaları diyen Köseler  konuşmasına şöyle devam etti:.Değerli arkadaşlar; Hep birlikte çığlık atarsak yasaları değiştirtme şansımız artar.Benim çocuğum senin çocuğun yok, hepsi bizim çocuklarımız ve onların çıkaramadığı sesi çıkarmak zorundayız. Çocuğun için susma! Konuşmak için kurban olmayı bekleme. Unutmayın ki örgütlü bir toplumun önünde hiçbir duvar sağlam kalamaz. Unutulmamalıdır ki istismar sadece cinsel istismar değildir.

 

Bir çocuğa şiddet uygulamak da istismardır.

-Bir çocuğu haklarından mahrum etmek eğitimden alıkoymak istismardır

-Bir çocuğu çalıştırmak, ekonomik çıkar elde etmek istismardır.

-Çocuk yaşta evlendirmek istismardır. Türkiye de çocuk istismarı son 5 yılda %400 oranında artmıştır. Bunun en önemli sebepleri.

– Giderek yoksullaştırılan halk

– Cinsiyet eşitsizlikleri

– Kız çocuklarının okula gönderilmemesi

-Devletin çocukları koruyan yasa ve kurumlarının olmaması, var olanların yetersiz, işlevsiz ve niteliksiz olması.

– Toplumda çocuğa yeterince değer verilmemesi

– 3 yetmez 5 çocuk doğurun, bu ülkenin işçiye ihtiyacı var zihniyeti.

– 4+4+4 sistemi ile kamusal eğitimin yerine pazar ihtiyaçlarına göre dizayn edilen ve paralı hale getirilerek yoksul çocukların eğitim haklarının ellerinden alınması.- devletin çocuk ve aile politikaları.- istismar eden kişilere cezaların giderek düşürülmesi- istismara uğrayan çocuğa yardım edecek yeterli sağlık hizmetinin bulunmaması

Sevgili arkadaşlar;

Yasalar caydırıcı değil, eğer olsaydı bu vakalar artacağına azalırdı. Ülkemizde maalesef durum korkunç, eğitimle bu durumdan kurtulmak mümkün değildir, çünkü bu sapkınlık her kesimden insanda mevcuttur, dolayısıyla toplumun ahlak yapısı çökmüştür. Bazı onursuz kişiler “babanın öz kızına şehvet duyması haram değildir” diye yayınladıkları fetvaları, bir kereden bir şey olmaz diyen zihniyeti var oldukça çocuklar istismara uğramaya devam edecektir.

Bize düşen görev bir çocuğun çıkaramadığı ses olmaktır. Yetkililer buna sadece ‘’çocuk istismarı’’ diyerek bu iğrençliği basitleştirmeye çalışıyor. Bu ‘’ istismar falan değildir. Bu düpedüz insanlık dışı kasıtlı bir vahşettir .’’Çocukları korumak iktidar ve ikbalinizi korumaktan daha mühimdir.

 bize göre ikbal çocuklarımızdır. Nasıl bakacaksınız gelecekte çocukların yüzüne? Nasıl vereceksiniz bunca rezilliğin hesabını?

 

Leave a Reply