Wednesday, 3 March, 2021

|
Çift Kol Nakli Yapılan Sağır, İş Sahibi Olmak İstiyor

Adıyaman’da yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden 29 yaşındaki Mustafa Sağır’a, 2016 yılında beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan kolları, 2 Şubat’ta Akdeniz Üniversitesinde nakledildi. 

Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından Sağır, Besni ilçesindeki köyüne döndükten sonra şimdi iş sahibi olmak istiyor.
Umutsuz bir insanken kol naklinden sonra mutlu bir insan olduğunu belirten Sağır,”Adıyaman Besni’de oturuyorum 2016’da kol nakli oldum, çok şükür bugünde varmış. Ben umutsuz bir insanken şu anda umutlu bir insanım. Geleceğe daha güzel bakıyorum. Geleceğim daha umutlu diyebilirim. Ben 2016’da kol nakli oldum, artık kendimi daha iyi hissediyorum. Ben artık yarınlara daha umutlu bakıyorum”dedi.

– ÇOK MADDİ SIKINTI ÇEKTİM
Kol nakli süresince yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniylede büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren Sağır, şöyle devam etti:

“Sayın devlet yetkililerine seslenmek istiyorum, bu konuda ben çalışmadığım için maddi ve manevi konuda zorluklar çekiyorum, bana kamuda bir iş verseler, bu konuda çok sevinirim. Çünkü bende artık çalışmak istiyorum, alın terimle para kazanmak istiyorum. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum; kamuda bir görev verseler çalışmak istiyorum. Çünkü artık sağlığım gittikçe iyiye gidiyor. Ama çalışmadığım için maddi ve manevi sıkıntılar çekiyorum. Yarınlar benim için daha iyi olabilir. 2008’de geçirdiğim bir kaza sonucu kollarımı yitirmiştim, 8 yıl boyunca kolsuz gezdim, bu umutsuz bir vakaya çok üzülmüştüm ama her zaman yarınlara umutlu bakıyordum”

– İHTİYAÇLARIMI KENDİM GİDEREBİLİYORUM
2008 yılında patlayıcı yüzünden kollarını yitirdiğini ve toplum içine çıkamadığını fakat kol nakli olduktan sonra ihtiyaçlarını kendinin giderdiğini ifade eden Sağır, “2008’de tarlada bir patlayıcı bulmuştum, bu patlayıcı yüzünden kollarımı yitirdim, toplum içinde fazla girmek istemiyordum, işin gerçeği insanlar farklıydı o zaman bana görüşleri. Ben belki kendimi öyle hissediyordum. 2016’da telefon açtılar, bana gel dediler, çok sevindim bu konuda çok şükür bugünde varmış. Allah’a çok şükürler olsun gün geçtikçe iyiye gidiyor. Çayımı içiyorum, suyumu içiyorum, artık yavaş yavaş banyomu yapıyorum diyebilirim, elimi yüzümü yıkıyorum yani diyebilirim ki; yarınlar benim için daha umutlu olabilir” diye konuştu.

– DÜNYANIN EN MUTLU İNSANIYIM

Çok mutlu olduğunu aktaran Sağır, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bugün istediğim arkadaşla tokalaşa biliyorum, dünyanın en mutlu insanı benim diyebilirim. Çünkü ben toplum içinde tokalaşamıyordum, bayramlarda olsun, özel günlerde çünkü ister istemez bilmedikleri için kollarını bana uzatıyorlardı. Ben uzatamıyordum. Çok sıkıntı yaşıyordum. Bir arabayı bile binerken şoföre diyordum alır mısın cebinimden ücreti, niye sen veremiyor musun dediği zaman durumu izah etmek zorunda kalıyordum. O konuda çok sıkıntılar çekiyordum. Bugünler varmış çok şükür, Allah’a çok şükürler olsun ki; yarınlar daha da güzel olacak benim için, yarınları iple çekiyorum. Ellerimi kullanabiliyorum, telefonumu kullanıyorum, bugün ufak tefek tıraş oldum, artık saçlarımı tarayabiliyorum, bu konuda banyomu yapabiliyorum, yüzümü artık yıkayabiliyorum, artık hayatta arkadaşların içine toplumun içine girebiliyorum, bu konuda sıkıntı çekmeden kendi ihtiyaçlarımı gördüğüm için tek başıma gezebiliyorum”

– ORGAN BAĞIŞINA DESTEK VERİLMELİ
İnsanlara organ nakli bulunması konusunda çağrıda bulunan Sağır, “Temennim; insanların organ bağışında bulunması çünkü hayat kurtarmak çok güzel bir şeydir, bu konuda insanın başına geldikçe insan anlıyor, bende organlarımı bağışladım çünkü umut bekleyen bir sürü binlerce organ bekleyen kardeşlerimiz var, bu konuda lütfen organlarımızı toprak olmasın, insanlara ışık olsun, fidan olsun, canlansın, lütfen organlarımızı bağışlayalım, toprak dibinde çürümesin, insanlarda canlansın” şeklinde konuştu.

 

Leave a Reply