Sunday, 28 February, 2021

|
CHP Kadın Kolları Başkanı Ünlü'den Müftülerin Nikah Kıymasına Tepki

CHP İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıya CHP Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Fatma Ünlü ve yönetimi katıldı.

Ünlü, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken o kadar çok sorunlar olduğunu belirterek, “İç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin-aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basın ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte, yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikahı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. İktidarın müftülüklere de , resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, bertaraf etme çabasıdır” dedi.

Kadınlar olarak sormak istedikleri sorular olduğunu aktaran Ünlü, şöyle devam etti:

“Kadınlar her gün öldürülüyor iken, her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, yoksulluk içinde iken, çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, özgürlükleri gasp ediliyor iken tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır ? Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun mu vardır, yoktur. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz. Müftülük kurumu İslam ile özdeştir. Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır”

– BU TOPRAKLAR DİNİNE SAHİP ÇIKAR

Bu toprakların dinine sahip çıktığını vurgulayan Ünlü, “Geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların yüzde 90’dan fazlası zaten Müslümandır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına almıştır. Evlilik akdinin endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bu gün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laiklik düzeninin yıkılmasından başka bir şey değildir. Biliyoruz ki; bu düzenlemeyi getirenlerin en büyük korkusu, direnen, mücadele eden kadınlardır. Türkiye’de bu kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuz ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

Leave a Reply