Monday, 1 March, 2021

|
"Cami, Şehir ve Medeniyet" Konulu Konferans

Belediye Konferans Salonunda Kur’an-ı Kerimin okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Selami Sayın, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kutlandığını ve bu yılda çeşitli etkinlikle haftanın kutlanacağını söyledi

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı V. Doç. Dr Mustafa Sarıbıyık ise Cami ve Din Görevlileri Haftasının hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, “Cami, şehir ve medeniyet dediğimizde üç kavram gerçekten biz Müslümanların kurduğu medeniyetin temel taşlarını ifade eder. Cami, şehir ve medeniyet dediğimiz zaman iki şehir  Mekke ve Medine ön plana çıkar.  Mekke ve Medine bir yönüyle dünyaya diğer yönüyle Ahiret aidiyetlerini ifade eder. Hazreti Peygamber (s.a.v.) şahsında  Mekke ve Medine daima iki yönünü yansıtır.  Mekke’den çıkılır ve  Mekke fethedilir. Medine’ye ise sığınılır ve Medine’de ebediyen kalınır.  Mekke vahyin tarihle buluştuğu şehirdir. Medine ise son Peygamberin dünyevilikten uhreviliğe geçiş yaptığı yerdir. Medine-i Münevvere’nin nur ile aydınlanması, insanlığı aydınlatan ilahi nurun tarihi düzlemle buluşmasıdır. Bunlara ekleyeceğiniz üçüncü şehir  Kudüs ise, pek çok peygamberin vahyi idrak ettiği, pek çok peygamberin doğum yeridir. Biz Müslümanların ilk kıblegahımız, hem Allah Resulünün Miraç durağı olması hesabıyla metafizik ve tarihin sürekli yüzleştiği bir şehir olarak Müslümanların kalbinde bir yara olmaya devam etmektedir. Bu üç şehirde  Mekke,  Medine ve  Kudüs, sinelerinde taşıdıkları mescitlere borçludurlar.  Mekke’de Allah’ın ilk evi Kabetullah, Müslümanların vazgeçilmez kıblesidir. Şehrin simgesi olarak Kabetullah yer alır. İkinci şehir Medine’de Mescidi Nebevi’dir. Üçüncü şehir  Kudüs’te ise Mescidi Aksa şehre yön verir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 2017 yılında emekli olan din görevlilerine plaket verilerek, bulundukları görev yerlerindeki hizmetlerinden dolayı başarı belgesi verildi.

Leave a Reply