Thursday, 25 February, 2021

|
BBP Genel Başkanı Destici: "Kerkük Şuan Bir DEAŞ İşgali İle Karşı Karşıya"

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin düzenlediği kahvaltı programında gazetecilere yaptığı açıklamada, partilerinin Adıyaman’da bir tabanı olduğunu belirterek, bu kapsamda tabanı genişleterek çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Ülke gündeminde şehitlerin olduğunu hatırlatan Destici, “Ben buradan şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Yaralılarımız var, gazilerimiz var, Rabbim onlara şifa versin ve şuan bölgede kahramanca mücadele eden askaerimizin ve polislerimizin Rabbim yar ve yardımcısı olsun” dedi.

– TERÖRLE MÜCADELEDE ÇOK DOĞRU BİR KONSEPTLE YÜRÜTÜLÜYOR

Geçmiş dönemde terörle mücadelede bir takım eksiklikler ve hataların olduğunu savunan Destici, şöyle devam etti:

“Biz de bu hataları açık ve yüreklilikle dile getirdik. Yapıcı ve yol gösterici sorumlu bir muhalefet anlayışıyla geçmiş dönemdeki iktidarları uyardık. Lakin şuan terörle mücadele çok doğru bir konseptle yürütülüyor. Bizim başından beri ifade ettiğimiz terörün tüm unsurlarına karşı topyekun mücadele edilmesi gerekir diyorduk. Şuanda tam da bu yapılıyor. Yani hem dağdakine karşı hem ovadaki şehirdeki yapılanmasına karşı, hem belediyesindeki, hem meclistekine karşı  hem finans kaynaklarına karşı yani tüm alanlardakine karşı mücadele yapılıyor. Bizde bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. İnşallah bu mücadele, bu azim,  bu kararlılıklar sürdürüldüğü müddetçe şuanda  hain ve katil PKK terör örgütünün beli kırılmış vaziyette. İnşallah kökü de kazınacaktır. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz.”

– ABD UYARILARI DİKKATE ALMADI

ABD’nin YPG ve PYD’yi desteklemesine sert tepki gösterek Destici, “Bu sadece içeride değil. İşte burada sınırımızın öbür tarafında Suriye’nin kuzeyinde PKK, PYD ve YPG adıyla yapılanma içerisinde ve o bölgeyi ABD başta olmak üzere batılı bir takım güçlerin desteğiyle kontrol etmeye ve kontrol altına almaya, orada kalıcı bir hale gelip, kendisi için orası özel bir bölge yada orada bir devletleşme politikası içerisinde. Türkiye’nin asla hangi şartlar altında olursa olsun buna müsade etmesi, buna gözyumması mümkün değildir. Türkiye bu konuda gerekli adımları atmıştır. Bundan sonra askeri müdahale de dahil olmak üzere hangi adımlar atılması gerekiyorsa mutlaka ama mutlaka atılmalıdır. Arkasında ABD varmış, efendm Rusya silah veriyormuş, batının bazı ülkeleri destekliyormuş, bunların hiçbirisinin önemi yok. Türkiye kendi göbeğini kendi keser, kendi kararını verir, ABD’yi defalarca uyardı. PYD’nin, YPG’nin PKK’nın bir uzantısı olduğunu, bir terör örgütü olduğunu, DEAŞ neyse PYD ve YPG odur. Bunları himaye etmekten, bunları desteklemekten vazgeçin diye ama maalesef ABD bu kadar Türkiye’nin bütün bu uyarılarını dikkate almadı, Türkiye’nin bundan soa bu işi göz yumması ve görmemelikten gelmesi mümkün değildir. Fırat Kalkanı benzer bir operasyon düzenlenmeli. Mutlaka operasyonlar düzenlenerek PKK Suriye’nin kuzeyinden çıkarılmalıdır. Hiçbir yerde de varlığına müsaade edilmemelidir” dedi.

– ABD SAMİMİ DAVRANMIYOR

ABD’nin bu bölgede samimi davranmadığını dle getiren Destici, şunları kaydetti:

“Samimiyetsizliğine devam ediyor. Halbudeki DEAŞ neyse PYD ve YPG odur. Bugüne kadar Türkiye’nin bütün uyarılarını dikkate almadı yada dikkate alıyormuş gibi yapıp, yine bildiğini okudu. Onlar bildiğini okuyorsa, Türkiye’nin de bildiğini okuma, inandığını yapma hakkı vardır”

– BENZER DURUMLAR IRAK’IN KUZEYİNDE DE GEÇERLİ

Irak’ın kuzeyinde de geçerli olduğunu belirten Destici, “Benzer drumlar Irak’ın kuzeyinde de yaşanıyor. Kerkük’ten aldığım bir bilgiyi ilk defa burada açıklıyorum. Kerkük şuan bir DEAŞ işgali ile karşı karşıya. IŞİD ve DEAŞ’ın Kerkük’e saldırmak için bir takım hazırlıklar yaptığı duyumlarını alıyoruz. Dolayısıyla eğer tedbir alınmazsa, önlem alınmazsa  Kerkük bir DEAŞ, IŞİD saldırısıyla karşı karşıya kalabilir. Buradan uluslararası güçlerini, Irak merkezi hükümetini ve dediğimiz gibi başka Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere tüm samimi müslüman kardeşlerimizi de uyarıyoruz ve bir tedbir almalarını istiyoruz. Türkiye’nin bilgisi var, gerekli adımları attı.” ifadelerini kullandı.

– KERKÜK’E PEŞMERGE HEYKELİ DİKİLİYOR

Kerkük’e peşmerge heykelinin dikilmeye çalışıldığını aktaran Destici, “Buna hiçbirimiz sessiz kalamayız. Kerkük bir Türkmen şehridir. Türk yurdudur ve dolayısıyla da burada asla dediğim gibi tamamen peşmerge güçlerinin eline geçmesine ve Kuzey Irak’taki bölgesel kürt yönetiminin kontrolü altına girmesine asla müsaade etmemek gerekir. Kerkük’te Türkmen, Kürt, Arap bugüne kadar nasıl birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamışsa, bundan sonra da yaşamalıdır. Barzani ve Talabani akıllarını başlarına alsınlar. Öyle 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu gibi fikirleri kafalarından çıkarsınlar. Aç tavuk gibi kendilerini rüyalarında darı ambarında sanmasınlar.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply