Monday, 19 April, 2021

|

İlk Tören 28 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’ Atatürk Büstüne Çelenk Konulması ile başladı. Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY, İlçe Garnizon Komutanı Bekir GAZNEVİ ve Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf ÖZDEMİR Atatürk Büstüne Çelenk Koydu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, 29 Ekim Pazar günü Gölbaşı Kapalı Spor Salonunda devam etti. Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından ardından Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Buraya yaptığı konuşmada;
İlçemizin Kıymetli protokol üyeleri, değerli Gölbaşılı hemşerilerim, sivil tolum ve siyasi partilerimizin kıymetli temsilcileri, basınımızın değerli emektarları ve geleceğimizin teminatı genç arkadaşlarım, bir 29 Ekim sabahında sizlerle olmanın verdiği mutluluk ve heyecanla sizleri saygı ile selamlıyorum.
Kıymetli hemşerilerim, bugün itibariyle yaklaşık 40 gündür gölbaşı Kaymakamlığı görevini sürdürmekteyim. Bu kısa görev süremde görmüş olduğum en büyük mesajın, en anlamlı sonucun atalarımızın yadigarı olan Cumhuriyetin burada takdir edilecek bir başarı ile ilçemizi yaratmış olduğudur. Bildiğiniz üzere 1930’lu yılların sonuna doğrudur. Ulusal kalkınma hamlelerimizden biri olan demiryollarının yaygınlaşması ile ilçemizden geçen demiryolu ve tren istasyonu ilçemizin doğuşuna ilk ateşi yakmıştır. Aynı tren ve aslında cumhuriyetin kısa sürede büyük başarısı ülkemizin bir çok ilini birleştirerek Atamızın kalkın ve muasır medeniyetlerin dengi olmamız hedefinde nice şehirleri ve gönülleri birleştirmiştir. Bu anlamlı kuruluş hikayemiz zihnimizde bizi ilçemizi ve Cumhuriyeti çok hoş bir başlangıç dönemine götürüyor. İlçemiz de yine cumhuriyet gibi atak bir gelişme sergileyerek, önemli konularda çevresinde lider konuma gelmiştir. Dilerim ileriki dönemlerde ilçemizde bu kuruluş yılı ve öyküsü ile önemli kültürel projelerle geçmişimizi daha anlamlı ifade edecek projeleri hep beraber hayata geçirelim.

“Kuruluş sonrası hızla büyüyen ilçemiz, özellikle etrafındaki tüm köylerden yerleşim alarak hızla büyümüş ve bu planlı, huzurlu, eğitimdeki başarısı ile övünen kenti ve onun gibi huzurlu ve üren köy ve beldelerimizi oluşturmuştur. Tıpkı Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün istediği gelişmiş, insancıl ve refah kentlerinden biri olan ilçemiz Ulu Önderin ve onun fikir arkadaşlarının hedeflediği yolda hızla ilerlemektedir. Okullarımızda artan başarı ile sağlık ve ulaşım alanlarında artan refah seviyesi ile her gün bir önceki günden daha ileri gitmekteyiz. İlk günkü heyecanında olan Genç Cumhuriyetimiz yeni başarılara imza atmakta, mazlum milletlere bir umut, bir iyi örnek olurken, emperyalistlerin ise korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Birçok ulusal kurtuluş hareketine örnek olan kurtuluş savaşımız ve cumhuriyetimizin yaratmış olduğu başarı öyküleri dünyanın bir çok yerinde tekrar tekrar okunmakta asil Türk Milletinin ve onun Ulu Önderi ATATÜRK ve silah arkadaşlarının başarısı, akademik çalışmalara konu olurken mazlum milletlere ve önderlerine yol gösterici rehber tarihi süreç olarak dimdik ayakta durmaktadır.
Cumhuriyetimizin başarısın kanıtı olarak tüm akademik tarih sürecinden veya edebi anlatımlardan daha güçlü bir anlatım olan ilçemiz Gölbaşı, değerli hemşerilerim. Ve onun getirdiği güçlü mesaj olarak her geçen gün daha çok çalışarak hem Gölbaşı’nı , Cumhuriyetimizi daha ileri götürmek.
Sözlerimi tamamlarken başta Ulu Önder ATATÜRK ve onun fikir ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyetimizin ve ilçemizin bugüne başarı ile gelmesinde emeği olan tüm kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyor, sizlerin de Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum” dedi.

Gölbaşı Kaymakamı Can AKSOY’un konuşmasının ardında resmi geçit töreni yapıldı. Yunus Emre Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösterini sundular. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardında program sona erdi.

Leave a Reply